• resmi ilanlar

Başkan Özcan Kara Dere Tüneli Hakkında Konuştu

2020-02-21 11:00:08

“BU YILIN SONUNDA KARA DERE SULARI BOLUMUZA GELMİŞ OLACAK”

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kara Dere tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye olarak bu yılsonu itibariyle Kara Dere tünelinde üzerlerine düşeni yerine getireceklerini söyleyen Başkan Özcan, “Allahtan bir keder olmazsa DSİ’den ya da bizden kaynaklanan bir eksiklik olmazsa bu yılın sonunda Kara Dere suları Bolu’muza gelmiş olacak” ifadelerini kullandı.

 

Haber; Sefa GÜNAY- Erol DEĞİRMENCİ

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’nun bu yılsonu itibariyle Kara Dere Sularına kavuşacağını belirtti.  Kara Dere tüneli ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özcan,“Tüneli açtım demekle iş bitmiyor. Maliyetli olan iç kaplaması DSİ’nin önerisi doğrultusunda ihalemizi gerçekleştirdik. İhaleyi alan firma ile sözleşmemizi imzaladık. Firmaya yer teslimi de yaptık. Firma havalar düzelir düzelmez faaliyete geçecek. Bu yıl bitmeden yaz aylarının sonunda Bolu Belediyesi Kara Dere tüneli ile ilgili tüm hükümlülüğümüzü yerine getirmiş olacağız. Bizim dışımızda DSİ’nin yaptığı bir ihale var. O boruları döşüyor. DSİ’de hızlı bir şekilde çalışıyor. Sayın Fatih Metin’e teşekkür etmiştim. Ödeneğinde yaklaşık 3’te 2’sini aktarmış. Allahtan bir keder olmazsa DSİ’den ya da bizden kaynaklanan bir eksiklik olmazsa bu yılın sonunda Kara Dere suları Bolumuza gelmiş olacak” dedi.

 

“KARA DERE SULARININ HİÇBİR ZAMAN BOLU’NUN TEK BAŞINA İHTİYACINI KARŞILAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Kara Dere sularının tek başına Bolu’ya yetmeyeceğini söyleyen Özcan, “Ön görülen tarih zaman zaman değiştirilmiş. Şunu söyleyeyim bu yılın sonunda biz üzerimize düşeni tamamlamış olacağız DSİ’de tamamlamış olacak. İkisi birlikte tamamlanırsa zaten Kara Dere tünelinden geçecek 3. 6 Km’si, 13 Km’lik bir isale hattı var. Yapımına başlandı. Temiz su arıtmamıza getireceğiz o suyu ondan sonra şehre vermeye başlayacağız. Tekrar ediyorum Kara Dere sularının hiçbir zaman Bolu’nun tek başına ihtiyacını karşılaması mümkün değil. Şu an için biz şehre saniyede 430 litre su veriyoruz. Kara Dereden alabileceğimiz en fazla su saniyede 250 mililitre. Kara Dere sularını kullanacağız Bolu olarak ancak tek başına yeterli olmadığı için yeni bir kaynak buluncaya kadar Gölköy suyu ile birlikte kullanacağız” ifadelerini kullandı.

 

“ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ”

Son olarak Başkan Özcan, “Bizim düşüncemiz şu; şehrin sularını birkaç ay doğrudan Kara Dereden karşılayalım. Gölköy’ü tamamen devreden çıkartalım.  Diğer zamanlarda Kara Dere sularına Gölköy’den ilave yapalım. Bazı dönemlerde de tamamen Gölköy’den daha doğrusu %80’ini Gölköy’den verelim diye düşüncemiz var. Oraya bir de elektrik türbünü de yapacağız. Oradan da elektrik üreteceğiz. Ciddi de bir gelir bekliyoruz. En azından Gölköy’de ödediğimiz elektrik parasını bu vesile ile oradan çıkartabilme düşüncemiz var”  ifadelerine yer verdi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit