• resmi ilanlar

“YAŞANMAZ BİR ŞEHİR OLURUZ”

2020-02-22 11:00:15

Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Yeni Hızlı Tren hattının Bolu'dan geçmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada YHT hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerini paylaştı. Uçar, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

 

 “Yüksek Hızlı Tren(YHT) ‘in Düzce-Bolu-Gerede hattı, bölgenin geleceği için son derece önemli. Ben bu değerli projeye, ilimize yararları bakımından, “yüz yılın projesi”  diyorum. Yüksek Hızlı Tren hattının Bolu üzerinden geçmesi için yoğun çaba harcayan ve bölge kamuoyunu bilgilendiren Sayın Prof. Dr. Ayhan Şamandar’a çok teşekkür ediyorum. Ancak, gözlemlerim neticesinde, Bolu Halkı’nın, YHT’nin faydalarını yanında zararlarının da olabileceği noktasında çekimser olduğunu düşünüyorum. Bolu’dan geçecek hattın tarım alanlarından geçip geçmeyeceği gibi hususlar tam yanıt bulabilmiş değil. Bir başka önemli husus da, göç. Prof. Dr. Ayhan hocamızın ve değer yetkililerin sürekli şehir ve üniversite nüfuslarının üç dört kat artacağına dair söylemleri, beni korkutuyor.

Şu an 170 bin civarında olan Bolu nüfusunun en fazla 250 bin olması ve üniversitemizin öğrenci sayısıyla değil, niteliğiyle anılmasından yanayım

“YAŞAM KALİTESİ ÇOK DÜŞÜK”

Avrupa’da Bolu ölçeğindeki şehirlerin 30 yıl önceki nüfuslarıyla şimdiki nüfusları arasında çok az fark var olduğunu görüyoruz.  Onlar bunu şehir master planıyla koruyorlar. Proje sunumunda bu konu özellikle vurgulanmalı. Karşıt örneği de ülkemizden verelim. YHT bulunmayan Bursa 2000li yıllarda 1 milyon civarında nüfusa sahipken, bugün 3 milyonluk bir şehir.

Öncesinde Bolu gibi “Yeşil Bursa” diye anılan şehirde bugün; hava kirliliği, trafik vb gibi olumsuzluklar en üst seviyede problem. Kısacası bugün yaşam kalitesi çok düşük.

“PLANLAMAK DAHA YARARLI OLACAKTIR”

Bolu’nun yüz ölçümü sınırlı, çevresi dağlarla kaplı, hava koridoru yok. Bu nedenle doğamıza ve çevremize sahip çıkmaz isek, Bursa’dan daha yaşanmaz bir şehir oluruz.

Yüksek Hızlı Treni hepimiz destekliyoruz, önemsiyoruz ama projeyi tüm bölgenin siyasi iradesi, kamu kuruluşları ve toplumun tüm kesimleri ile birlikte geniş bir konsensüs içinde planlamak daha yararlı olacaktır, düşüncesindeyim.” A. Haktan Yamantürk

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • Mehmet Kain  (24.02.2020 22:14:55)

  Boluyu Mudurnu,Nallıhan,Sarıcakaya üzerinden Eskişehire bağlayan yolun genişleterek bağlanması neden düşünülmez? Şehrin Ege ve Akdenize bağlantısı ile turizme ve ticarete faydaları değerlendirilmeli.

 • Orhan  (23.02.2020 18:52:41)

  HYT deyince herkes balıklama atlar, hayır diyenin çıkacağını sanmıyorum. Ama sizin bu yazınız harika bir fikir, çahsen ben oturup düşüneceğim. Ama herkes bu yazını okumalı. Size teşekkür ediyorum.

 • Pasakoylu  (23.02.2020 16:31:18)

  Şimdi yaşanılabilir bir sehirmiyiz.ilimizde tarım ve tarım alanimi kaldi.birakin Allah aşkına bu düşünceleri.

 • Kemal inal  (23.02.2020 13:56:36)

  Haklisiniz ne kadar çok insan o kadar problems or çunkü Bolu da ekileçek arazi kalmiyacak insanlarda ne yapaçaklarini bilemiyecekler bunun ıcin yht gelmesi iyi olmaz bolunun insaninin oturaçagi yeri kalmaz

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit