• resmi ilanlar

GÖLKÖY, KARADERE DERKEN ŞİMDİ SIRA ABANT'TA

2020-06-03 11:00:13

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in girişimleriyle Abant Tabiat Parkında yenileme çalışmaları başladı.

Karadere Suları Projesi'nin tamamlanması, Dörtdivan Tekke Barajı, Seben Taşlıyayla Göleti Sulama Projesi, Tekke Barajı, Gölköy projesi gibi Bolu açısından hayati önem taşıyan birçok projenin tamamlanmasında önemli paya sahip Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu'nun turizmi açısında büyük önem taşıyan Abant Tabiat Parkı için yenileme çalışması girişimlerine başladı.

 

BİRÇOK DÜZENLEME YAPILACAK

Abant Tabiat Parkı içerisinde bulunan ahşap yürüyüş yolunun bakımı yapılırken, İstanbul ve Ankara üzerinden ulaşım güzergâhında birçok alanda trafik durumunu gösteren elektronik tabelalar konulacak. Ayrıca park içerisinde ki ışıklandırmadan, bisiklet ve yürüyüş yolundan, piknik masalarına kadar yenileme çalışmaları yapılarak Abant Tabiat Parkı yeni bir görünüşe kavuşacak.

“VATANDAŞIN REFAHI GÖZETİLMİŞ OLACAKTIR”

Tarım ve Orman Bakan yardımcısı Fatih Metin, “Abant Gölü Tabiat Parkı'na, Ankara- İstanbul D100 Devlet Karayolu'nun 203 kilometresinden, Ömerler Köyü sapağından ayrılan 22 kilometrelik asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Park alanı, Bolu'ya 33, Ankara'ya 225, İstanbul'a ise 258 kilometre uzaklıktadır. Bu yollarda zaman zaman istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Bu noktada ana yol dönüşlerine bilgilendirme amaçlı elektronik tabelalar yapılacak olup, ziyaretçiler trafik ve yol durumunun yanı sıra yoğunluk bilgilerine de ulaşarak alternatif sahibi olmaları sağlanacaktır. Böylece tatsız bekleme ve olası istenmeyen durumların önüne geçilerek vatandaşın refahı gözetilmiş olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“BOLU İÇİN, HEMŞERİLERİMİZ İÇİN…”

Abant Tabiat Parkı içerisinde yapılan ve yapılacak olan yenileme çalışmaları hakkında da bilgi veren Metin, “Tabiat Park içerisinde bulunan 600 metrelik Abant Tabiat Parkı ahşap yürüyüş yolunun tamir ve bakımını gerçekleştirdik. Yine bu noktada yöresel motiflere uygun 100 adet piknik masası Abant'a kazandırılacaktır. Bu sayede gelen ziyaretçi sayısı artacak ve yöre halkının gelirine katkı sağlanmış olacaktır. Yine göl kenarında aydınlatma sorununu çözme adına, aydınlatma işlemleri içinde tamir ve bakım işleri başlayacaktır. Ayrıca göl çevresini dolanan 7 kilometre yürüyüş ve bisiklet yolunun yenilenmesi yapılacak olup, küp taş araç yolunun da bozulan noktaları ve giriş bölgesindeki yol düzenlemeleri ve tamiratları da yapılacaktır. Son olarak, Abant Gölü çevresine has gelenek ve göreneklerin başında Bolumuzun genelinde yaygın olan, yöresel el sanatları gelmektedir. Bölgeye özgü ahşaptan yapılan bazı eşya ve süsler, hem kullanım hem de ticari amaçlı üretilmektedir. Bu üretimin devamı ve yöre halkının kazanç sağlaması adına bizlerde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada kalbimiz Bolu için, hemşerilerimiz için atmaya devam edecek. Hep birlikte el ele vererek Bolumuzu tüm güzellikleriyle kalkındırmaya devam edeceğiz” dedi. Adnan Karabulut

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit