• resmi ilanlar

Gölcük'te randevulu sistem yeniden gündemde

2020-06-04 11:00:08

Bolu Belediyespor Kulübü Başkanı ve Sinan Barut, Bolu Valisi Ahmet Ümit'in gündeme taşıdığı Gölcük ve Abant'a randevu ile misafir alınsın önerisi için, “Biz randevu sistemine gerek duyulmadığı kanaatindeyiz” dedi.

Haber: Erol Değirmenci

Yeni normale dönüş kapsamında açılan milli parklar ve mesire yerleri ile ilgili Bolu Valisi Ahmet Ümit, geçtiğimiz yaptığı açıklamada, Bolu'nun en önemli turizm noktaları Abant, Gölcük ve Yedigöller'de randevulu sisteme geçilebileceğini ve sosyal mesafe kuralını ihlal etmeyecek sayıda misafir alabilecekleri yönünde açıklamalarda bulundu. Bu önerisini ilgili bakanlıklara sunan Ümit, bu konunun tüm Türkiye'de uygulanabileceğini de söyledi.

“İNANIN ŞEHİR İÇİNDEKİ RİSKTEN DAHA FAZLA BİR RİSK ÖN GÖRMÜYORUZ”

Gölcük Milli Parkı'nda yapılan çalışmaları anlatmak üzere basın toplantısı düzenleyen Bolu Belediyespor Başkanı Sinan Barut da kendisine soru gelmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Gölcük'te, şehir merkezinde olduğundan daha büyük bir risk görmediklerini söyleyen Barut, “Sayın Valimizin endişesini biliyoruz. Bir anda insanların evlerinde sıkılıp da milli parklara akın etmesi sonucu sosyal mesafenin kaybolacağı endişesi ile sayın valimiz bunu söyledi ama biz geçen seneki verilere baktığımızda inanın şehir içindeki riskten daha fazla bir risk ön görmüyoruz. Ayrıca belli sayıya ulaşınca kapılar kapatılıyor. Belli sayının üstünde kimse alınmıyor. İçerideki oturup piknik yapılacak masaların rakamları da yüksek bizde. Çok dip dibe olunacak bir park değil burası. Biz randevu sistemine gerek duyulmadığı kanaatindeyiz. Girişteki insan sayısının çekimi, içerdeki insanların denetim süreci olduğu sürece randevu sistemi olmadan da biz bunun üstesinden geliyoruz diye düşünüyoruz. Valiliğin almış olduğu kurallara elbet uyacağız. Bunun uyulması içinde iki kat fazla çalışan istihdam ediyoruz burada. Ama şuandaki randevu sürecinden dolayı da bundan korkarak buradan mahrum kalmasını istemiyoruz. İzzet Baysal Caddesi'ndeki kalabalıktan daha çok milli parklara insanların gelmesi hem kendi sağlıkları için hem de çevresindeki insanların sağlıkları için daha güvenli olacaktır. Bu şekilde caddelerdeki AVM'lerdeki kalabalık azalacaktır. Ne kadar çok milli parkı açarsak bu riski azaltmış oluruz. Şu aşamada herhangi bir şekilde randevu sistemi söz konusu değildir. Tabi ilerleyen günlerde sayın valimiz ve bakanlık ile yaptığımız görüşmelerde yoğunluk olursa randevu sistemini değerlendirebiliriz. Ama şuanda bir randevu sistemi olmadığı için herkes buraya güvenli bir şekilde gelip ve bu güzellikten mahrum kalmayacaktır” dedi.

“İNSANIN SAYSININ ÇOK DAHA DÜŞECEĞİNİN KANAATİNDEYİZ”

Ziyaretçi  sayısının da düşeceği kanaatinde olduklarını ifade eden Barut, “Buradaki çalışanların emek veren insanların istihdam edilmesi lazım. Buradaki tesislerin bir şekilde açık tutulması lazım. Bu ekonomi ile de alakalı bolunun turizmi ile de alakalı. Buraya gelen insanlar sadece Gölcük'e gelmiyor. Ayrıca şehir merkezine de gelerek ekonomiyi canlı tutuyor. Bir şekilde Gölcük'ü bahane ederek Bolu'ya gelen turist sayımız var. Bu nedenle Gölcük'ü bu şekilde daraltıp da sadece randevu sistemine geçtik derseniz, İstanbul'dan Ankara'dan veya Bolu'nun içinden bile buraya gelecek insan sayısının çok daha aşağıya düşeceği kanaatindeyiz. Şuanda oluşturulmuş randevu sistemi bize ulaşmış değildir.  Şuanda herhangi bir şekilde randevu sistemi de söz konusu değildir. Herkes rahatlıkla buraya gelebilir. Fakat gelenlerin sosyal mesafeye uyacaktır, maskesini takacaktır ve piknik alanlarındaki mesafeye dikkat ettiği sürece herhangi bir sıkıntı görmüyoruz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit