• resmi ilanlar

Önce korona sonra don şimdi de bu

2020-06-06 11:00:08

Bolu'da, yaşanan don sonrası topraktan bitkiye geçen ve aşırı sulama ile azotlu gübrelemeden kaynaklı kök boğaz çürüklüğü hastalığı başladı. Bolu merkez ve ilçelerdeki çiftçiler mağdur.

Özel Haber: Erol Değirmenci

Korona virüs ile başlayan daha sonra da olumsuz hava koşulları nedeni ile yaşanan zirai don sonrası Bolu çiftçisinin şansızlığı devam ediyor. Zara gören çiftçilere Bolu Belediyesi ve Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Fatih Metin destek olurken, zarar gören üreticilere binlerce fide dağıtılarak, zararın bir kısmı giderildi.

YÜZLERİ GÜLMEDİ

Korona virüs salgını ve zirai don felaketinin ardından şimdi de Bolu'da, bitki hastalığı salgını başladı. Edinilen bilgiye göre, Bolu merkez, Göynük, Mudurnu, Seben, Gerede, Kıbrıscık ilçelerindeki çiftçilerin tarlalarında kök boğaz çürüğü hastalığı baş gösterdi. Hastalığın topraktan bitkiye geçtiği ve ürünü telef ettiği öğrenilirken, en büyük nedeninin aşırı sulama ve azotlu gübreleme olduğu belirtildi.

YETKİLİLER DEVREYE GİRDİ

Yaşanan bu hastalık yüzünden zararın büyük olduğu belirtilirken, Bolulu yetkililer devreye girdi. Durum Tarım ve Orman Bakanlığı'na bildirilirken, Bakan Yardımcısı Fatih Metin de çalışmalara başladı. Bolulu çiftçiler konu hakkında bilgilendirilirken, mağduriyet yaşayan çiftçiler için çalışma yapılacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit