• resmi ilanlar

Beklenen proje de son gelindi

2020-06-30 11:00:16

KIZILAY HAMAMI TARİHİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞUYOR

Kızılay Bolu Şubesi tarafından Kıılay Hamamı için yaptırılan avan projeler, Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulunca onaylandı. Şube başkanlığınca kısa süre içerisinde çalışmaların başlatılacağı belirtilen Kızılay Hamamı'nda havuz, sauna, fitnes salonu, bakım salonu, kafeterya ve açık oturma alanları oluşturulacak. Başkan Kınacı, “Yapmaya çalıştığımız, geçmişle bu günü bir arada sentezleyen kendi kültürümüzün inceliklerini, sanatsal zerafetini gelecek kuşaklara tanıtıp yaşatacak bir yapı oluşturmaya çalışmaktır” dedi.

Haber: Sefa Günay

Kızılay Hamamı eski günlerine kavuşacak. İçerisinde bulunduğu durum nedeniyle Boluluların kullanmadığı ve bu nedenle Kızılay Bolu Şubesi tarafından restorasyon çalışması başlatılan Kızılay Hamamı'nda beklenen mutlu sona yaklaşıldı. Kızılay Bolu Şubesi tarafından hazırlatılan avan projeler Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulunca uygun bulundu. Kurul kararında “Tescilli hamama yönelik hazırlanan röleve çizimi ve restitüsyon projesinin 2863 sayılı yasa kapsamında uygun olduğuna, restitüsyon projesinde muhdes olarak belirlenmiş olan soyunmalık ve eklenti kısımlarının ilgili müze denetiiminde yıkılabileceği “ ifadelerine yer verildi.

KIZLAY HAMAMI RESTORASYON AMACI

Kızılay başkanı Muhsin kınacı yaptığı açıklamada, ”Amacımız atalarımızdan bize kadar gelen tarihi yapıyı özgün kısımları görülecek şekilde ortaya çıkartmaktır. Yapının hamam işlevini koruyarak ve bu işlevi destekleyen yol kotu altında yapacağımız modern yapılarla ilave fonksiyonlar kazandırarak bu yapının Bolu halkının hizmetine sunmak istiyoruz. Öncelikle kurul kararında belirtilen Kızılay hamamına sonradan yapılan eklentilerin yıkılması, yapılan tamiratlarda kullanılan özgün olmayan malzemenin sökülmesi ve araştırma kazılarının yapılması çalışmalarına başlayacağız.Daha sonra yol kotunun altında kalacak şekilde havuz, sauna, fitnes salonu, bakım salonu, kafeterya ve açık oturma alanlarıyla tarihi hamam işlevini destekleyecek kurul tarafından avan projesi uygun bulunan projenin uygulamasına geçeceğiz. Yapmaya çalıştığımız, geçmişle bu günü bir arada sentezleyen kendi kültürümüzün inceliklerini, sanatsal zerafetini gelecek kuşaklara tanıtıp yaşatacak bir yapı oluşturmaya çalışmaktır” dedi.

HAMAMIN TARİHİ

Kızılay Hamamı; 1306-1889 tarihli Kastamonu Vilayeti Salnamesi Bolu Sancağı bölümünde 16 Ocak 1883 – 17 Ekim 1891 tarihleri arasında Kastamonu Valiliği yapan Abdurrahman Paşa tarafından 26 Mart 1888 tarihinde yapılan Frengi hastanesinin hamamı olarak belirtilmiştir.

Prof. Dr. Aysun Özköse raporunda ise “ Kızılay Hamamı günümüze ulaşabilen özgün bölümlerinin tarihi “Memleket Hastanesi (1888)”nden daha da eskilere dayanmakta; külhan, sıcak su deposu, sıcaklık, ılıklık, aralık, hela, traşlık, bölümleri VE BU MEKANLARI örten kubbeler ve tonozları beden duvarlarına taşıyan kasnak ve mukarnaslı tromplar ile filgözü kasnakları özgün; günümüzde giderek yok olan geleneksel Türk hamamı mimari özelliklerini yansıtmaktadır.”diye bbelirtmiştir.

HAMAMA SONRADAN YAPILAN EKLENTİLER

Kızılay Hamamı'nın 1940 yılındaki fotoğraflarda görülen tek katlı soyunmalık yerine 1960'lı yıllarda sekizgen şeklinde 2 katlı soyunmalık ilave edilmiştir. 1999 yılında ise soyunmalıkların güney batısına lojman ilave edilmiştir.Dönem dönem yapılan tamiratlarda özgün elemanlar çimento harçlı sıva ile tamir edilmiş ve hamamın orijinal elmanları kapatılmıştır.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit