• resmi ilanlar

İza Buğdayından Üretilen Makarnalar Tanıtıldı

2020-07-13 11:00:16

ÖZCAN, “İZA ARTIK BOLU'NUN MARKASI”

Bolu Belediyesi'nin destekleriyle yeniden toprakla buluşan İza buğdayından üretilen makarnaların tanıtımı Filiz Restoran'da gerçekleştirildi. Tanıtımda açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “İza buğdayı her yönü ile Türkiye'de çok meşhur olan Siyez'den daha iyi durumda dolayısıyla kısa süre içerisinde İza bana göre Siyez'den daha çok anılan bir buğday haline gelecek.” İfadelerini kullandı.

 

Bolu Belediyesi'nin destekleriyle yeniden toprakla buluşan İza buğdayından üretilen makarnaların tanıtımı Filiz Restoran'da Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya ve çok sayıda davetlinin katımıyla gerçekleşti. Gerçekleşen tanıtımda açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İza buğdayına destek olarak da Belediye olarak kooperatif kurduklarını ve Organik ve Yöresel Ürünler Pazarı projesinin kısa zamanda yapımına başlayacaklarını belirtti.

“İZA BANA GÖRE SİYEZ'DEN DAHA ÇOK ANILAN BİR BUĞDAY HALİNE GELECEK”

Başkan Özcan tanıtımda yaptığı açıklamada, “13 bin yıllık geçmişi olan bir üründen bahsediyoruz. Gerçekten platon değeri düşük protein değeri yüksek bir üründen bahsediyoruz. Tabi şimdi genel adı vardır. Mesela mantar ama altına indiğimizde mantarın çok çeşitti olduğunu görüyoruz. Buğday buğdayın 'da birçok çeşitti olduğunu görüyoruz. Buda aslında bakarsanız bir buğday, ama bu Siyez buğdayı değil. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Açık bir şekilde de şunu söylemek istiyorum İza buğdayı her yönü ile Türkiye'de çok meşhur olan Siyez'den daha iyi durumda dolayısıyla kısa süre içerisinde İza bana göre Sİyez'den daha çok anılan bir buğday haline gelecek. Ben çok teşekkür ediyorum Üniversitemize bu konuda değerli çalışmalar başlatmışlar. Üç yıl öncede belediyeyle ortak çalışmaya başlamışlar. Bizde bunu sürdürüyoruz geçtiğimiz yıl belediye şirketi üzerinden sözleşmeli tarım uygulaması yapılmış. Yaklaşık 70 dönümlük bir alanda çiftçiye alım garantisi verilmiş. Ürünleri teslim aldık. Bu alım garantisine uygun olarak da çiftçiye belediye şirketi üzerinden ödememizi yaptık. Bu yıl bu sayı alan olarak 12'ye katlandı. Hızlı bir şekilde büyümeye devam edecek. Önümüzdeki yıllarda kurduğumuz Kooperatif üzerinden bu işlemi yaygınlaştırmaya başlayacağız. Bu güne kadar somut çalışmalara olmuştu ama bu gün çalışmaların ete kemiğe bürünmüş halinden bahsetmek istiyorum. Ben Filiz Makarna genel müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bizden İza'yı un olarak satın aldılar ve bize de 15 ton makarna haline getirip teslim ettiler. Bizde önümüzdeki günlerde hem halkımıza bunu ücretsiz olarak dağıtacağız hem de birçok yerde lokantalara bu unu ya da bu makarnayı pişirterek insanların beğenisine sunmalarını rica edeceğiz” dedi.

 

“İZA ARTIK BOLU'NUN MARKASI”

İza buğdayının Bolu'nun artık markası olduğunu belirten Özcan, “Tabi İza'nın coğrafi işareti ile ilgilide aslında bakarsanız ciddi bir mesafe kat ettik. Şu anda pandemi süreci nedeniyle patent statüsünde takıldı kaldı. Bunu hızlandırmak için büyük bir mücadele içeresine gireceğiz. Tabi coğrafi işaretler önemli. Coğrafi işaretleri alınmış ürünler var. Alınması beklenen ürünler var. Bu konuda Ticaret Odamızın çık ciddi girişimleri var. Büyük bir çoğunluğu Eylül ayında askıdan inecek. Ekim Kasım'da var. Yani yılsonuna kadar 11 tane ürüne Ticaret Odamız coğrafi işaret alacak. Bir taraftan belediye olarak bizde bu işin peşini bırakmayacağız. Tabi dediğimiz gibi İza artık Bolu'nun markası. Coğrafi işareti aldıktan sonra hukuki süreci de tamamlamış olacağız. Ama bizim belediye olarak nihai hedefimiz üniversitemizle işbirliğimizi Ticaret Odamızla işbirliğimizi sürdürerek bunu bütün Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir temel besin maddesi haline getirmek” ifadelerini kullandı.

 

“BU KOOPERATİF ÜZERİNDEN CİDDİ ŞEKİLDE BOLU'DA ÜRETİMİ ARTTIRACAĞIZ”

Bolu belediyesinin %100 hisse sahibi olduğu Köroğlu Tarımsal Üretim ve Pazarlama kooperatifini kurduklarını belirten Başkan Özcan, “Biz Türkiye'de ilk kez farklı bir kooperatif kurduk. Belediyelerin desteklediği kooperatifler vardır tarımsal üretim ve pazarlama anlamında ama Türkiye'de ilk kez belediyenin %100 hissesine sahip olan yanı tamamı belediyenin olan bir şirketinin hakim ortak olduğu bir kooperatif kurduk. Kooperatifin kuruluş işlemleri tamamlandı. Belki niye böyle yaptınız diye soranda vardır. Belediye tüzer kişiliklerin kooperatiflere üye olmasının prosedürü çok uzun. Eskiden bakanlar kurulu kararı ile oluyordu. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanın onayı ile oluyor. Ama belediye şirketleri ile ilgili böyle bir girişim olmamıştı daha önce ilk kez biz yaptık. Ve belediye şirketinin %93 pay sahibi olduğu Köroğlu Tarımsal Üretim ve Pazarlama kooperatifini kurduk. Her şeyi tamamlandı idari yapılanmasını yapıyoruz. İnşallah bu kooperatif üzerinden ciddi şekilde Bolu'da üretimi arttıracağız. Ciddi şekilde de istidam sağlanmasına vesile olacağız diye düşünüyorum” dedi.

 

“BENDEN SONRAKİ BELEDİYE BAŞKANLARI İSTESE BİLE BU YAPININ İÇİNDEN AYRILAMAYACAK”

Bolu Belediyesi her zaman tarımsal üretiminin merkez noktasında olacağını belirten Özcan, “Çok hevesli bir şekilde bu işin içindeyiz. Belediyenin bu işin içinde yer almasının önemini bir örnek ile anlatmak istiyorum. Hani şu meşhur Tunceli'de Ovacık ilçesinin örnek bir kooperatifi vardı biliyorsunuz. Bu kooperatif bir dönem Türkiye'de büyük ses getirdi. Bu kooperatifte üretilen ürünler için büyük şehirlerde kuyruk oluşuyordu. Ancak son zamanlarda bu kooperatifin adını duymamaya başladık. Neden çünkü şeye bağlı olmaktan kaynaklanıyor. Bir belediye bağlı kooperatif belediye başkanı değişince aynı belediye tarafında belki de aynı şekilde desteklenmiyor belki de başka sorunlar oluyor. Bunun sonucunda o iş sürdürülemez hale geliyor. Bizim farkımız şu belediyenin tam hisse sahibi olduğu şirketi buraya hakim ortak yaparak artık belediyenin hiçbir zaman çıkamayacağı bir şekilde bu işe girmesine sebebiyet verdik. Artık bu kooperatif benim zamanımda büyüyecek benden sonraki belediye başkanları istese bile bu yapının içinden ayrılamayacak. Bundan sonra Bolu Belediyesi her zaman tarımsal üretiminin merkez noktasında olacak” ifadelerine yer verdi.

“ÖNCE İHALESİNİ GERÇEKLEŞTİRİP YAPIMINA BAŞLAYACAĞIZ”

Organik Ve Yöresel Ürünler Pazarı projesinin ihalesini gerçekleştirim başlayacaklarını belirten Başkan Özcan açıklamasında son olarak, “Yine bunu desteklemek adına önümüzdeki günlerde kamuoyunun beğenisine sunacağız önce ihalesini gerçekleştirip yapımına başlayacağız. Organik Ve Yöresel Ürünler Pazarı taahhüdümüz vardı. Her şeyini belirledik. Hemen otoban gişelerinin yanında Terminalin yanında 7 dönümlük bir alanda çok farklı bir mimarisi olan bir Organik ve Yöresel tarım ürünleri pazarı ile de ürünlerimizi hem tanıtmaya hem de Türkiye'ye ulaştırmaya gayret edeceğiz” dedi. Sefa GÜNAY

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit