• resmi ilanlar

“86 YILDIR AYASOFYA KİLİSE DEĞİLDİ Kİ, AYASOFYA MÜZEYDİ”

2020-07-27 11:00:08

Halk TV'ye konuk olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz Cuma günü 86 yıllık bi aranın ardından tekrar ibadete açılan Ayasofya Cami hakkında görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Haber; Beyza Nur GÜNAY

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Halk TV'de Günün Raporu programına konuk oldu. Programda geçtiğimiz Cuma günü 86 yıllık bir aranın ardından tekrar ibadete açılan Ayasofya Cami hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, “86 yıldır Ayasofya kilise değildi ki Ayasofya müzeydi. Ve Ayasofya'nın külliyesinin içerisinde aynı zamanda ibadete açık bir bölümde vardı” dedi.

 

“AMACIN NEYDİ CESARET Mİ EDEMEDİN?”

Katıldığı programda Ayasofya Cami hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özcan açıklamasında, “Ayasofya Camii meselesi iç politikaya ve aynı zamanda dış politikaya alet edilmemeli. Yıllardır bu konu konuşuluyor. 86 yıldır Ayasofya Kilise değildi ki Ayasofya Müzeydi. Ve Ayasofya'nın külliyesinin içerisinde aynı zamanda ibadete açık bir bölümde vardı. 1991 yılında buraya hem imam hem müezzin tayin edildi. Burada zaten ibadet yapılıyordu. Belli bir bölümü müze olarak kullanılıyordu, çok sayıda turistte geliyordu. Tabi Ayasofya bizim kendi toprağımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mülkü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir karar verir; ister müze olarak kalsın der, ister ibadete açılsın der. Bu sadece Türkiye'nin bileceği iş. Ancak tabi mevcut iktidar ve bu zihniyetteki insanlar bu konuyu yıllardır suistimal ediyorlar. Madem Ayasofya'yı ibadete açmak istiyorsun cami statüsüne kavuşturmak istiyorsun, siyasi kararla yap bunu niye yargı kararına bıraktın? Amacın neydi? Cesaret mi edemedin? Ayasofya bugün cami statüsü kazandı. Ben de bundan dolayı herhangi bir rahatsızlık duymuyorum. Onu da ne Yunanlılarla tartışacağız ne İngilizlerle tartışacağız ne Fransızlarla tartışacağız. Bu bizim kendi iç meselemizdir. Ayasofya ibadete açıldı ama artık siyasete kapansın bu konu”dedi

 

“BİR YERE İŞGALE GİDİYORUZ DA BİZİM HABERİMİZ Mİ YOK”

Ayasofya Caminin ibadete açılmasından Yunanistan'ın rahatsızlık duyduğunu belirten Özcan, “Ayasofya iç siyasete malzeme edilmesin artık. Yargı ve danıştay bir karar verdi. Hayırlı olsun ülkemize. Bu konu artık çok fazla dillendirmemek lazım. Yunanistan'da yas ilan edilmiş. Yunanistan'da yas ilan edilmesinin asıl sebebi Ayasofya değil Lozan Barış Antlaşması'nın yıl dönümü. Müthiş rahatsızlık duyuyor Yunanistan bundan, ama içeride de birileri rahatsızlık duyuyor bundan. Öyle bir siyasallaştırıldı ki bu konu özellikle diyanet işleri başkanının hiç girmemesi gerekirdi. Kılıçla çıkıyor, kılıç bir gelenek tamam ama nasıl bir gelenek? Her Cuma hutbesinde kılıçla çıkmamış ki imam oraya. Bir fetih öncesinde kılıçla çıkmış. Kardeşim biz bir yere işgale gidiyoruz da bizim haberimiz mi yok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak?” ifadelerini kullandı.

 

“ALLAH İÇİN Mİ İBADET ETTİLER ORADAKİLER KUŞKUM VAR”

Ayasofya Caminin artık cami olduğunu belirten Başkan Özcan açıklamasında son olarak,“Fatih Sultan Mehmet bizim ecdadımız saygıyla anıyoruz. Ama İstanbul daha sonra 1919'da işgal edildi yaklaşık üç buçuk yıl işgal altında kaldı ve 1922'de Atatürk bu işgale son verdi. İkinci kez aslında bakarsanız İstanbul'u fethetti. Fatih Sultan Mehmet bizim değerimiz elbette onun ruhuna fatiha okuyacağız evet hutbelerde anacağız. Bu son derece doğal ve olması gereken. Ama Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'u ikinci kez kurtarmış bir lider. Ve bugün hutbede adı dahi geçmiyor. Böyle bir Atatürk düşmanlığı olabilir mi? Dolayısıyla artık Ayasofya konusu kapanmıştır, iç siyasete malzeme edilmemelidir. Artık orası camidir. Arzu eden vatandaşlarımızda Cuma namazlarını, vakit namazlarını Ayasofya'da kılabilirler. Orada bir de davet meselesi vardı. Ezanın davet olduğunu Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkes bilir. Ama bugün neye döndü iş protokol namazına döndü. Allah için mi ibadet ettiler oradakiler kuşkum var. Allah için mi kula göstermek için mi? Çok üzüntü duyuyorum.” dedi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit