• resmi ilanlar

“BİZ KADINIZ, DİRENİŞİN TA KENDİSİYİZ”

2020-07-27 11:00:06

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, Türkiye'de son günlerde artan kadın cinayetlerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Zuhal Toker Işın, “Biz yasta değil, isyandayız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, Türkiye'de son günlerde artan kadın cinayetlerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gültekin… Ve daha binlerce kadın… Hepsinin hikayesi aynı! Sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç̧ birlikte olmak istemediği için katledı̇ldı̇ler! Boşanan kadınları sapkın hayatlar yasamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek ı̇çı̇n Meclis'te komisyonlar kuranlar, aileleri̇ parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırmak ı̇çı̇n yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi'nden devletin imzasını çekmesi̇ ı̇çı̇n uğraşanlar, öldürenı̇ değı̇l, öleni̇ suçlayanlar, katilleri̇, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum ı̇çı̇n bırakanlar, katledilen kız kardeşlerı̇mı̇zı̇n cı̇nayetlerı̇nı̇n sorumlusudur. Haftalardır, aylardır, yıllardır ‘yasalar etkili̇ uygulanmıyor, erkek şı̇ddetine karşı acil önlem planı yapılmalı' diyoruz; ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayan sizler; bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şı̇ddeti teşvı̇ktir.Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, bı̇rbı̇rı̇mı̇zı̇ yalnız bırakmaya, şı̇ddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok!

Bilin istiyoruz: Biz yasta değı̇l, isyandayız! Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak ı̇çı̇n savaşacağız. Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış̧ katledilmiş̧ kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadeleedeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış̧ ve kazanılmış̧ hı̇çbı̇r hakkımızdan bı̇zı̇ mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Cumhuriyet bir kadın devrı̇mı̇dı̇r, İstanbul Sözleşmesi'ni̇ tartışmaya açmak Cumhuriyet değerlerı̇nı̇ tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. ‘Kadın gülüşlerı̇mı̇zı̇' esir almanıza izin vermeyeceğiz. Biz; kadınız! varız! Eşı̇tiz! Haklarımızın bı̇lı̇ncı̇ndeyı̇z. Biz kadınız, dı̇renı̇şı̇n ta kendı̇sı̇yı̇z.

Yineliyoruz; kadın örgütlerini ve İstanbul Sözleşmesi'ni hedef gösterenler, öldürülen tüm kadınların katilı̇dı̇r. Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız. Kadınların 'ölmek ı̇stemı̇yorum', 'ölmeden koruyun beni̇', 'beni̇ öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz!

Yaşasın kadınlar!

Yaşasın mücadelemiz!”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Nermin  (28.07.2020 00:50:28)

  Aile icinde Catisma siddet icinde buyutulen cocuklar kiz erkek farketmez ilerleyen yaslarda heralde siddeti saygisizligi bir iletisim sekli olarak benimsiyorlar.Erkek cocuklarini dayakla egiten zihniyetlerin eseri uzgun ve tepkiliyiz.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit