• resmi ilanlar

Vali Ümit, Velilerinde Merak Ettiği Konu Hakkında Bilgi Verdi

2020-07-28 11:00:17

“YENİ EĞİTİM DÖNEMİNE 20 OKULUN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI BİTMİŞ OLACAK”

Bolu Valisi Ahmet Ümit, ilimizde bazı okullarda devam eden güçlendirme çalışmalarını yerinde inceledi. Velilerin merakla beklediği güçlendirme çalışmaları hakkında bilgi veren Bolu Valisi Ahmet Ümit, “20 tane binamızda güçlendirme faaliyetleri devam ediyor. Eylül ayın başında bir kısmını da Eylül ayının sonu gibi teslim almış olacağız. Umuyoruz ki okullarımız açılacak” ifadelerini kullandı.

Haber; Sefa GÜNAY

 

Bolu'da velilerin merakla beklediği konu hakkında Bolu Valisi Ahmet Ümit bilgi verdi. İlimizde bazı okullarda devam eden güçlendirme çalışmalarını inceleyen Bolu Valisi Ahmet Ümit velilerin merakla beklediği konu hakkında incelemeler sonrasında açıklamada bulundu. Bolu'da 20 okulda depreme dayanıklılık konusunda güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Ümit açıklamasında, “Bolu'da bildiğiniz üzere 50 bin üzerinde öğrencimiz var. Yine 4 bin kadrolu öğretmenimiz var. Normalde okullar açık olduğu zamanda bin civarında ücretli öğretmenlerimizle beraber 5 bin öğretmenimizin 50 bin öğrencimizin bulunduğu bir ilimiz var. NE yazık ki korna virüs dolayısıyla geçen sene belli süre içeresinde okulları kapatmak zorunda kaldık. Uzaktan eğitim başladı. Bu arada bizde kendimizi yenileyelim ve bu süreci değerlendirelim diye saten önceden harekete geçmiştik. Şu anda yapılan inşaatların en yakını 9 aylık bir sürece sahip. Yani yaklaşık 9 ay önce geçen sene Kasım ayı itibariyle biz bu çalışmaları başlatmıştık alt yapısını. Neticede bütün binalarımız gözden geçirildi. 26 tane yıkılması gereken bina tespit edildi. Bu binaları saten önceden boşatmıştık. Onun dışında 20 tanede öncelikli güçlendirme yapılması gereken bina tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından. Ocak ayı itibariyle resmi talepte bulunmak üzeriyle resmi süreci başlattık. Mayıs ayında bütün işlemler tamamlandı. Bildiğiniz üzere Özel İdare marifeti ile takip ediyoruz. Kendi mühendislerimiz projelendiriyor. Yine ihalesi de Özel İdare tarafından yapılıyor. Bu 20 tane binamız ihale edildi. Bu binaların 90 günlük süresi var. Bazılarının 120 günlük süresi var. Neticede Eylül ayı itibariyle ihtiyacımız kadar binayı biz teslim almış olacağız. Öyle planlama yaptık. Bazıları devam edecekler ama mümkün olan en kısa zamanda tamamlanacak” dedi.

 

“20 TANE BİNAMIZDA GÜÇLENDİRME FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR”

Güçlendirmenin yapıldığı okulların maliyetinin 58 Bin TL olduğunu belirten Vali Ümit, “Bu 20 tane binanın yaklaşık 58 milyon TL tutarı var. Bunun bir kısmını Milli Eğitim Bakanlığımız tahsis etmişti. 20 Milyon TL kadarını tahsis etmişti. Bizimim geçen seneden itibaren çalışmamızın semeresi olarak ilave 28 Milyon daha biz taahhüt aldık bakanlığımızdan. Ve şu anda kontrolümüzde inşaatlar bittikçe faturalar kesildikçe ödemeler yapılacak. Ayrıca İl Özel İdaremizin marifeti ile bizlerde 10 Milyon TL koyduk. Her il bu kadar yatırım alamadı. Her ilde bu kadar bina güçlendirmeye alınamadı. Bizim 20 tane binamızda güçlendirme faaliyetleri devam ediyor. Eylül ayın başında bir kısmını da Eylül ayının sonu gibi teslim almış olacağız. Umuyoruz ki okullarımız açılacak. Okullarımız açıldığında bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak dersliklerimiz tamam. Yani derslik olarak yaklaşık 3 bin tane dersliğimiz var bizim. Bunlar modernize ediliyor. Bu binalar da sadece güçlendirme yapılmıyor. Aynı zamanda tadilat da yapılıyor. Kapısı, penceresi, zemini, elektrik sistemi bütün minimum ihtiyaçlar elden geçiriliyor. Bunların hepsi modern bir şekilde çağın ihtiyaçlarını cevap verecek şekilde öğrencilerimizin hizmetine sunulacaktır inşallah” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLERİMİZDE OKULLARI ÇOK ÖZLEDİ”

Kendilerinin okulların açılacakmış gibi hazırlıklara ve alınacak önlemlere devam ettiğini belirten Vali Ümit açıklamasında son olarak, “Bildiğiniz gibi okulların açılma süreci ve planlaması Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlamış olduğu bir yönetmelik gereğince Eylül ayı itibariyle Eylül ayında okullarımız açılmış olacak. Temennimiz açılmasıdır. Yani biz açılacakmış gibi hareket ediyoruz. Bunu göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Aslında hepimiz okullarımızı özeldik. Çünkü çocuklarımız en değerli varlıklarımız onların sesleri okullardan eksik olunca hakikaten kendimiz de bir eksiklik hissediyoruz. Veliler olarak da Yöneticiler olarak da öyle. Öğrencilerimizde okulları çok özledi. Ama bir de gerçek var ki tüm dünyayı saran korona virüs var. Önce sağlık demek durumundayız hepimiz. Dolayısıyla bakanlığımızın kontrolü ve planlaması çerçevesinde inşallah okullar açılacak. Okullar açıldığı zaman da yapılması gereken neyse uygulamaya baştan itibaren devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit