• resmi ilanlar

Şehitlik Ziyaret Edildi ve Bayramlaşma Programı Yapıldı

02/08/2020 11:00

Kurban Bayramı münasebetiyle Bolu Valiliği tarafından planlanan bayram kutlama programı, geleneklerimize uygun olarak arefe günü Şehitlik ziyareti ile başladı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit'in Garnizon Şehitliği ziyaretine Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Tanju Özcan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Ersever, İl Emniyet Müdür Vekili Uğur Aykut,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, İl Müftüsü Orhan Genç, daire müdürleri, şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

 

Şehitlik ziyaretinde ilk olarak İl Müftülüğü görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Okunan Kuran-ı Keriminin ardından İl Müftüsü Orhan Genç tarafından Kuran-ı Kerimin duası yapılarak şehitlerimizin şahs-ı manevilerine hediye edildi.

Âziz Şehitlerimizin yakınlarıyla özel olarak ilgilenen ve duygularını paylaşan Vali Ahmet Ümit, mezarlığa gelen diğer vatandaşlarla da sohbet edip, Kurban Bayramlarını kutladı.

Şehitlik ziyaretinin ardından İl Özel İdaresi'nde pandemi kurallarına riayet edilerek dar kapsamlı bayramlaşma programı düzenledi.

“BAYRAM SÜRECİNDE KORONAVİRÜS VE TRAFİKLE HEP BERABER MÜCADELE EDELİM”

Bayramlaşma programında konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Bu bayram sürecinde iki canavarla mücadele edeceğiz. Biri koronavirüs, diğeri ise trafik. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Mart ayının başlarından itibaren pandemi çok iyi bir şekilde yönetiliyor ve yönlendiriliyor. Sayın Sağlık ve İçişleri Bakanlarımız başta olmak üzere Bakanlıklarımız aktif bir şekilde işin başındalar. Bizler de yerelde Valilikler olarak halkımızla birlikte devletimizin aldığı tüm tedbirleri uyguluyoruz” dedi.

“BU GÜZEL GÜNLERİ ÇOK DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE GEÇİRMELİYİZ”

Vali Ümit konuşmasına şöyle devam etti; “Bayramlar; sevginin, saygının ve sosyal duyarlılığın arttığı, birlik ve beraberlik ruhunun pekiştiği, kalplerin daha çok yumuşadığı, dost, akraba ve komşuların daha fazla hatırlandığı ve ziyaret edildiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, milli ve dini duyguların en üst seviyede yaşandığı, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla gözetildiği önemli günlerdendir. Kısacası Kurban Bayramına idrak etmekten mütevellit hepimiz bir heyecan ve mutluluk içerisindeyiz. Ama ne yazık ki pandemi kuralları içerisinde idrak ettiğimiz içinde yüreğimizde bir burukluk var. Bu güzel günleri çok dikkatli bir şekilde geçmeliyiz ki bayram sonrasında da işimizin başında sağlığımız yerinde ileriye umutla bakabileceğimiz bir vaziyette olalım.”

“DENETİMLERE EN SIKI ŞEKİLDE DEVAM EDİYORUZ”

“Bayram münasebetiyle ziyaretler, kurban kesimleri ve ikramlar olacaktır. Bu bayramda hiçbir şekilde tokalaşmayacağız, birbirimizle sarılmayacağız, mümkün olduğunca da uzaktan bayramlaşacağız. Bayramlaşmaya sağlığımızı feda etmeyeceğiz. Onun için maskeye, sosyal mesafeye, hijyen kurallarına, kalabalık alanlarda bulunmamaya, kronik hastalığı olan kişilere ve 65 yaş üstündeki vatandaşlarımıza bayram tebriklerini telefonla yapmaya ve mümkün olduğunca kendi evimizde ailemizle birlikte olmaya gayret etmeliyiz. Daha güzel yarınlara ve daha güzel bayramlara ulaşabilmek için bugünlerde tedbirlere tam olarak uymamız ve aynı zamanda uymayanların da uyması için gerekli tüm gayreti göstermeliyiz. Yani sadece maske ve sosyal mesafeye uymak yetmiyor. Hepimizin seferberlik halinde tüm tedbirleri sahiplenerek sorumluluk almamız gerekiyor. Bayram boyunca koronavirüsle mücadele noktasında çalışmalarımız devam edecek ve kuralları ihlal edenlerle ilgili yasal işlemler yapılacak. Bu konuda hiçbir kimsenin tereddüttü olmasın. Panik yok, ama rehavet kapılmak asla yok” dedi.

“KESİMHANELERDE YOĞUNLUK YAŞANMAMALI”

Kurban kesimlerinin vekâletle de gerçekleştiğini hatırlatan Vali Ümit, “Vatandaşlarımız birden fazla kişiyle büyükbaş kurban kesecekse bir kişiye, eğer küçükbaş hayvan keseceklerse bu iş için özel olarak görev almış kişilere vekâletlerini vermek suretiyle kesimhaneleri daha sakin tutabilirler. 61 tanesi ilimiz merkezinde 33 tanesi ilçelerimizde olmak üzere toplam 94 kesimhane de yeteri kadar veteriner hekim, kaçan hayvanları yakalama ekipleri ve 190 din görevlimiz kurban vecibesinin dini kurallara uygun olarak yapılabilmesi için görev başında olacaklar” dedi.

“İL GENELİNDE ASAYİŞ, GÜVENLİK VE TRAFİK TEDBİRLERİ ALINDI”

Bolu Valisi Ahmet Ümit konuşmasında özetle ;

“Valiliğimizce il genelinde asayiş, güvenlik ve trafik yönünde tüm tedbirler alındı, arefe gününde itibaren 24 saat esasına göre otoyol ve karayolları başta olmak üzere 5 gün boyunca toplamda 870 ekip ve 2 bin 313 personelle güvenlik kuvvetlerimiz huzur ve güvenliği sağlamak için milletimizin emrinde olacaklar. Bizlerde denetim noktasında hem onları ziyaret edeceğiz hem de onlara yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Sayın İçişleri Bakanımızın açıkladığı verilere göre önceki bayramlara oranla ölümlü trafik kazalarında % 27 civarında bir azalma var. Bu çok önemli bir gelişme. Ama halen daha çok ciddi seviyelerde trafik kazaları oluyor. Maalesef vatandaşlarımızdan bazıları bayramda huzur bulalım, yakınlarımızı ziyaret edelim diye çıktıkları yollarda kaza geçiriyorlar. Bu bakımdan sadece güvenlik kuvvetlerimizin ve trafik ekiplerimizin yolları kontrol altında tutmaları yetmiyor. Bütün sürücülerimizin birlik ve beraberlik ruhuyla bu işi çok dikkatli şekilde sahiplenmesi gerekiyor.

“VATANDAŞLARIMIZIN EVLERİNE SAĞ SALİM DÖNMELERİ İÇİN TEDBİRLERİMİZİ UYGULUYORUZ”

Bayram münasebetiyle il genelindeki otoyol ve karayollarımızdan günlük yaklaşık 200 bin aracın geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu insanlarımızın sağlık, sıhhat içerisinde selametle memleketlerine gidip, görevlerini ve ziyaretlerini yapıp tekrar sağlık ve sıhhat içerisinde işlerinin başına dönebilmesi için gerek devlet olarak ülke genelinde gerekse Valilik olarak il genelinde tüm tedbirlerimizi aldık. Ama bu tedbirlerin sadece alınması değil, önemli olan bu tedbirlerin uygulanmasıdır. Biz bu kararları ortak alıyoruz. Birlikte yürütüyor ve uyguluyoruz. İnşallah bayram bittiğinde herkesin evine sağ salim dönmesini temenni ediyoruz.

“ŞEHİTLERİMİZE VEFA BORCUMUZU ÖDEYELİM DİYE ŞEHİTLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİK”

Bu bayramda da Âziz Şehitlerimizin ve Kahraman Gazilerimizin unutulması mümkün değildi. Çünkü şehitlerimizin fedakârlıkları ve gazilerimizin kahramanlıkları bizim varlık sebebimizdir. Onun için öncelikle onlara vefa borcumuzu ödeyelim diye şehitliğimizi ziyaret ettik. Gelenek ve göreneklerimizde bayramlar mezarlık ziyaretleriyle başlar. Cenab-ı Hak ziyaretlerimizi kabul etsin, bayramınız mübarek ve kutlu olsun. Hepinize hayırlı bayramlar, sağlık ve afiyetler diliyorum, Bolulu hemşehrilerimin, yüce milletimizin ve Âlemi İslam'ın Kurban Bayramı kutlu olsun” dedi. Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit