• resmi ilanlar

İki ilçe arasında bitmeyen su kavgasına muhtarlar da katıldı

2020-09-14 11:00:16

MUHTARLAR DA İSYAN ETTİ!

Mengen ve Gerede Belediyeleri arasından mahkemeye taşınan su kaynakları sorununa, Mengenli muhtarlar da dahil oldu. Muhtarlar tarafından yapılan ortak açıklamada, “Mahkeme tarafından bu çalışmaların tedbiren durdurulmasına karar verilmesine rağmen bu kararlara uyulmaksızın çalışmaların devam ettirildiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Mengen Belediyesi ve Gerede Belediyesi arasında yaşanan akarsu kavgası sonucunda Gerede Belediyesine tahsis edilen akarsuların hukuksuz bir şekilde gerçekleştiğini iddia eden Mengenli muhtarlar, Gerede Belediyesini mahkemeye vermişti. Su kaynaklarının asıl sahiplerinin Mengenliler olduğunu belirterek açıklama yayınlayan muhtarlar, “Mengen İlçesi Köyleri Muhtarları ve sakinleri olarak başta Gerede Belediyesi olmak üzere, haksız işlemlerin dayanağı kararları veren kurumlara karşı hukuki ve cezai yasal yollara başvurduk” ifadelerini kullandılar.

 

“GEREDE BELEDİYESİ BU HAKSIZ TAHSİS İŞLEMİYLE YETİNMEYEREK”

Köy muhtarları tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mengen İlçesi Köy Muhtarları olarak, köylerimizin su ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılayan Domuzalanı Keçelipınar akarsularının köylerimizin ihtiyaçları gözetilmeden ve görüşü alınmadan, itiraz haklarımızı dahi kullanmamıza izin verilmeden hukuksuz bir şekilde Gerede Belediyesi'ne tahsis edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Gerede Belediyesi'nin de bu haksız tahsis işlemiyle yetinmeyerek yine köylerimizin ihtiyaçlarında kullanılan Kirazlı-1 ve Kirazlı-2 akarsularını hukuku çiğneyerek ve kanunu dolanarak kendi ilçe merkezinde kullanmak üzere çalışmalar yaptı” ifadelerine yer verildi.

 

“HUKUKSUZ EYLEMLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR”

Köy muhtarları açıklamalarının devamında, “Mahkeme tarafından bu çalışmaların tedbiren durdurulmasına karar verilmesine rağmen bu kararlara uyulmaksızın çalışmaların devam ettirildiği tespit edilmiştir. Su ihtiyacı olduğunu iddia eden Gerede Belediyesi, kendi ilçe merkezinde ve yaylalarında boşa akarak suyun israf edildiği çeşmelerle ilgili hiçbir önlem almaksızın ve çalışma yapmaksızın, köylerimize, doğaya, su havzasına, ormana ve tabiat dokusuna zarar vermek pahasına haksız ve hukuksuz eylemlerine devam etmektedir. Yapılan tüm hukuksuz işlem ve eylemlere ilişkin olarak Mengen İlçesi Köyleri Muhtarları ve sakinleri olarak başta Gerede Belediyesi olmak üzere, haksız işlemlerin dayanağı kararları veren kurumlara karşı hukuki ve cezai yasal yollara başvurduğumuzu, suyun gerçek ihtiyaç ve hak sahipleri olduğumuzu basına ve değerli kamuoyuna bildiririz.” İfadeleri kullanıldı.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • seza  (14.09.2020 21:19:35)

  eskiden düzce şimdi gerede insanlık nerede

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit