• resmi ilanlar

“KURAY KÜLTÜR EVİ” BOLU'DA HİZMET VERMEYE BAŞLADI

2020-09-15 11:00:00

Ahmet Çakır ve Aşkın Çakır baba oğlun birlikte kurdukları, Türk dünyasını ve kültürünü yaşatıp, aktaracak yer olan “Kuray Kültür Evi” Bolu'da hizmet vermeye başladı.

Haber: Fatma MARMARA

 

Bolu'da Türk dünyasını ve kültürünü içinde barındıran, modern teknolojiyle beraber, geçmişle gelecek arasında bir kültür köprüsü görevi üstlenen, yapım aşamaları tamamlanmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde, pandemi nedeniyle kontrollü şekilde açılışı gerçekleşecek olan “Kuray Kültür Evi” şimdiden hizmet vermeye başladı.

 

“GENÇLERE ÖNCÜLÜK, REHBERLİK YAPABİLMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Kuray Kültür Evi Yöneticisi Ayşegül Yılmaz, “Aşkın Bey'in projesi olan Kuray Kültür Evi'nde bizim yapmaya çalıştığımız, burada bilim, sanat ve kültür merkezi oluşturmak. Altta ofis harici iki bölümümüz, üst katta girişte kütüphane bölümümüz ve iç kısımda kitap satış bölümümüz var. Kütüphane bölümünde hem kitap tanıtımları hem de yazarlarımızla söyleşiler ve imza günleri olacak. Kütüphane bölümünü oluşturma sebebimiz, gençlere yönelik, onların normal kafeteryalara gidip saatlerini boşa harcamak yerine, burada kültürel, bilimsel çalışmalara motive edebilmek, yönlendirebilmek. Onlara bir öncülük, rehberlik yapabilmek, bunu hedefliyoruz. Kütüphanedeki kitaplar halka açık, istediklerini okuyabilirler. Asıl amaç orada çay kahve içerken, yemeklerini yerken aynı zamanda internetle yani modern teknolojiyle beraber, daha doğrusu o eski kıraathane kültürünün, okuma kültürünün geliştirilebileceği bir mekân sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda üniversiteden akademisyen arkadaşların bilimsel faaliyetlerini tanıtabilecekleri, aktarabilecekleri bir ortam oluşturuyoruz” diye belirtti.

 

“KÜLTÜR, EĞER AKTARIM OLMAZSA YAŞAMAZ”

Alt katta sanatsal çalışmaların yapılacağını vurgulayan Yılmaz, “İnsanların dinleyebileceği canlı müzik, yani Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, gençlere yönelik müzikler gibi Türk kültürünü ifade eden, kültürümüzü yansıtan alan üzerinde ağırlıklı çalışmalarımız ve müzik kurslarımız olacak. Yine resim, el sanatları gibi kurslarımızla da hizmet vereceğiz. Müzik aletlerinin de yer alacağı, hatta isteyen olursa satış yapılacağı yerlerimizde olacak. Tüm Türk dünyasının kültürünü yansıtan, yaşatabilen, anlatan objeleri de burada bulundurmaya çalışacağız. Kültür, eğer aktarım olmazsa yaşamaz. Dünya şimdi çok hızlı bir geçiş döneminde. Teknolojik anlamda da çok hızlı gelişmeler oluyor. Bizim vazifemiz ise geçmişle gelecek arasında bir köprü kurabilmek asıl hedefimiz ve amacımız bu” diye ifade etti.

 

“BOLU'YU TANITMAYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

Kuray Kültür Evi kurucularından ve işletmecisi Aşkın Çakır, “Bolu ve civar kentlerde böyle bir kültür evi yok. Kültür evimizde kitap okunacak, kitap satışı olacak. Sanat çalışmaları olacak. Gezi, fotoğraf, müzik gibi uygulama atölyeleri olacak. Kuray'ın halk oyunları ekibini kurmayı düşünüyoruz. Çok projelerimiz var aslında. Romalılardan, Friglerden, Bizanslılardan kalma tarihi dokularıyla Bolu'yu biraz daha antik bir şekilde tanıtma çalışmaları yapacağız. Araştırmacı çevremizi biraz daha Bolu'ya yönlendireceğiz. Yine dağcılık sporlarıyla ilgilenen arkadaşlarımızı da Bolu'ya yönlendireceğiz. Yani Bolu'yu tanıtmayla ilgili çalışmalar yapacağız” diye belirtti.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit