• resmi ilanlar

1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs

2020-09-24 11:00:09

“BU BİR KİTAP DEĞİL KILAVUZDUR”

Kıbrıs Barış Harekatı'nda üsteğmen olarak görev yapan Kıbrıs gazisi Ahmet Şerafettin Yamaner, Kıbrıs Barış Harekatı'nda yaşananlar ve Kıbrıs'ın jeopolitik önemini ‘1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs' kitabında anlattı.

Haber: Sefa GÜNAY

 

Bolu'nun iş adamı olan ve aynı zamanda Kıbrıs gazisi olan Ahmet Şerafettin Yamaner'in 3 senedir yazdığı ve daha önce ilk baskısını çıkardığı kitabı piyasa çıktı. Yamaner, kitabında subayken görev yaptığı Kıbrıs'ın harekât öncesi ve harekât sonrasındaki durumu yaşadığı olayları anlattı. 1873-1974 ve 1985-1987 yılları arasında Kıbrıs'ta görev yapan Yamaner, 20 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptı ve 1989 yılında emekli oldu. Kıbrıs gazisi Yamaner, Barış Harekâtı sırasında görev yaptığı Kıbrıs'a dikkat çekmek için yazdığı kitabını başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere askeri birliklere ve bir dönem görev yaptığı yavru vatandaki birliklere göndermeye hazırlanıyor.

 

“BU KİTAPTAN TEK KAZANCIM, ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP OLAN KIBRIS'A DİKKATLERİ ÇEKMEK OLACAKTIR”

Her kurum ve kuruluşa kitabının kolaylıkla ulaşması için kitabını ücretsiz olarak yayımladığı belirten Yamaner, “Kitabımın arkasında ‘Bu kitaptan tek kazancım ülkemiz için hayati öneme sahip olan Kıbrıs'a dikkatleri çekmektir' yazdım. Yunanistan'a gittiğinizde otoyol ve yol kenarlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden, Rum kesimine kan aktığını gösteren Kıbrıs haritası ile Kıbrıs'ı unutma, hatırla yazılı tabelalar görürsünüz. Onlar ‘Unutmayın' diyorlar, ben de bütün Kıbrıs'ın unutmamasını istiyorum” dedi. Yazdığı kitabında Kıbrıs'ta yaşayan Türk vatandaşları da anlattığına dikkat çeken Yamaner, “Kıbrıslı Türkler bizi sevmiyor, bizi istemiyor gibi düşünceleri de şafak nöbeti kısmında yazdım. Orada öyle bir durum yok. Kıbrıslı Türkler bizi seviyor. Kıbrıslı Türkler karakterlidir, dürüsttür çalışkandır. Bu kitabım herkese bir ışık tutacaktır. Bu bir kitap değil kılavuzdur. Kıbrıs'ın hatırlanmış olması çok önemli bir husustur” şeklinde konuştu.

 

“SİZLER İÇİN DE KILAVUZ OLACAKTIR”

Bolu'da liselerde konferans vererek Kıbrıs'ın önemini anlattığının altını çizen Yamaner, “Daha öncelerde de Milli Eğitim Bakanı ve Müdürlükler ile görüşerek lise öğrencilerine konferanslar düzenledim. Kıbrıs'ta da öğrenciler ile buluştum. Orada da konferanslar verdim. Kıbrıs'ın önemini oralarda da anlattım. Sonra bunu gidemediğim yerlerde de insanların bilmesini istedim ve kitabı yazdım. Kitap, 2. sayı olarak çıktı. Bu kitabın ilk sayısında eksiklikler vardı. Eksikler de benim ulaşamadığım bilgilerden kaynaklanmıştı. İkinci baskısında eksikliklerin hepsini tamamladım ve çıkardım. Kıbrıs'ta ve Türkiye'de birçok okula, kuruma ve kuruluşa gönderdim. Bu kitap sizler için de kılavuz olacaktır. Gençlerimiz o dönemlerden çok uzaklaştı. Orada yaşadıklarımızı ve oradaki Türklerin yaşadıklarını okuyarak Kıbrıs'ın neden bizim için önemli olduğunu anlayacaklardır. Kitabım tamamen ücretsiz. Kim isterse gönderebilirim. Sizlere kılavuz olacak bu kitabı okumanızı tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit