• resmi ilanlar

Kızılay Hamamı'nda çalışmalar durdu

2020-10-15 11:00:20

HAMAMIN ORİJİNAL DUVAR KEMERLERİNE RASTLANILDI

 

Bolu'da çalışmaların başlatıldığı Kızılay Hamamı'nda yapılan restorasyon çalışmalarında ortaya çıkartılan kemerler sebebiyle çalışmalar durduruldu. Tarihi kemerlerin korunduğu yeni proje Anıtlar Kurulu'na sunuldu. Kızılay Hamamı'nda başlatılan restorasyon çalışmalarının akıbetini Anıtlar Kurulu'nun vereceği karar belirleyecek.

Haber: Adnan KARABULUT

 

Kızılay Bolu Şubesi tarafından Kızılay Hamamı için hazırlanan restorasyon projeleri, Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulu'nca onaylanmıştı. Şube Başkanlığınca kısa süre içerisinde çalışmaların başlatıldığı Kızılay Hamamı'nda beklenmedik bir durum yaşandı. Hamamın doğu kısmındaki çalışmalarda betonarme yapının altında hamamın orijinal duvar kemerlerine rastlandı. Duvarı korumaya alan ve yeniden proje çizimi yapılan hamam yeni projesinin onaylanması için gün sayıyor. Yapılan çalışmalarda başka bir tarihi esere rastlanmadığı ve yeni çizilen proje ile Anıtlar Kurulu'nda onay beklendiği öğrenildi.

 

HAMAMA SONRADAN YAPILAN EKLENTİLER

Kızılay Hamamı'nın 1940 yılındaki fotoğraflarda görülen tek katlı soyunmalık yerine 1960'lı yıllarda sekizgen şeklinde 2 katlı soyunmalık ilave edilmiştir. 1999 yılında ise soyunmalıkların güney batısına lojman ilave edilmiştir. Dönem dönem yapılan tamiratlarda özgün elemanlar çimento harçlı sıva ile tamir edilmiş ve hamamın orijinal elemanları kapatılmıştır.

 

HAMAMIN TARİHİ

Kızılay Hamamı, 1306-1889 tarihli Kastamonu Vilayeti Salnamesi Bolu Sancağı bölümünde 16 Ocak 1883 – 17 Ekim 1891 tarihleri arasında Kastamonu Valiliği yapan Abdurrahman Paşa tarafından 26 Mart 1888 tarihinde yapılan Frengi hastanesinin hamamı olarak belirtilmiştir.Prof. Dr. Aysun Özköse raporunda ise “Kızılay Hamamı günümüze ulaşabilen özgün bölümlerinin tarihi ‘Memleket Hastanesi (1888)' nden daha da eskilere dayanmakta, külhan, sıcak su deposu, sıcaklık, ılıklık, aralık, hela, traşlık, bölümleri VE BU MEKANLARI örten kubbeler ve tonozları beden duvarlarına taşıyan kasnak ve mukarnaslı tromplar ile filgözü kasnakları özgün, günümüzde giderek yok olan geleneksel Türk hamamı mimari özelliklerini yansıtmaktadır”diye belirtmiştir.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit