• resmi ilanlar

Vali Ümit Portre Krizi Hakkında Konuştu

2020-10-16 11:00:10

İZİN ALINARAK YAPILMASI GEREKİRKEN…

Bolu'da D-100 karayolu ile TEM Otoyolu'nun kesiştiği kavşakta bulunan alt geçide çizilmiş olan portreler, 2918 sayılı Karayolları Kanunu'na göre yasak olduğu gerekçesiyle üzerleri boyanarak kaldırılmaya çalışıldı. Konuyla ilgili açıklama bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit çizilen portrelerin izinsiz bir şekilde yapıldığını ve karayolları ekipleri tarafından kaldırılması yönünde talimat verildiğini belirtti

Haber: Beyza Nur GÜNAY

Bolu'da D-100 karayolunun otogar kavşağı mevkiindeki Bolu Belediyesi tarafından duvarlara çizilmiş olan Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Siyasi tarihinin önemli isimleri Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Cindoruk ile Bolu'nun önde gelen ismi İzzet Baysal'ın resimlerinin olduğu ve önemli sözlerinin bulunduğu bölüm Karayolları Genel Müdürlüğü Ekipleri tarafından boya ile kapatıldı. İlk olarak, merhum Alparslan Türkeş ve Necmettin Erbakan'ın resimlerinin üzerleri boya ile kapatılırken aynı zamanda resimleri doğa şartlarından koruması için yapılan cam koruma çerçeveler de kırıldı.

 

“GÖRÜNTÜLERİN DUVARLARDAN KALDIRILMASI YÖNÜNDE TALİMAT VERİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Olay yerine gelerek karayolları ekiplerinden bilgi alarak açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı açıklamada, “Bu kavşakta duvarlara çizilmiş siyasi tarihimizin ve ilimizin önemli şahsiyetlerimizin resimleri ve bazı sözleri vardı. Bu görüntülerin 2918 sayılı trafik kanunu ile ilgili mevzuat çerçevesinde ilgili kurum olan Karayollarından izin alınarak yapılması gerekirken, herhangi bir izin alınmadan yapıldığı ifade edildi. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile görüştüm. Gerekçe olarak da bu duvarlardaki resimlerin karayolunun güvenliğini tehlikeye düşürdüğü şeklinde ifade edildi. Burada resimleri olan şahsiyetler sevilen kişiler. Geçerken sürücülerin dikkatini çekmek suretiyle trafik kazasına sebep olabileceği değerlendirilerek Karayolları yetkilileri tarafından bu izinsiz görüntülerin duvarlardan kaldırılması yönünde talimat verildiğini öğrendik. Bu çerçevede Karayolları ekipleri burada bir çalışma başlattılar ama bu çalışmayı durduracağız bu saat itibariyle. Konunun gerekli ve ilgili kurumlar tarafından, gerekli şartlarda yapılması suretinde çözülmesi yolunu göreceğiz, deneyeceğiz ve yapacağız. Şu anda büyütülecek herhangi bir sorun yok." dedi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit