• resmi ilanlar

17 YAYLADA TOPLAMDA 335 YIKIM YAPILDI

2020-12-02 11:00:12

Bolu Valiliği son günlerde gündemden hiç düşmeyen başta At Yaylası olmak üzere birçok yaylada uygulanan yıkımlar ile ilgili son dakika açıklaması yayınladı. İl genelinde 17 yaylada toplamda 335 işlem yapılarak 732 dekar mera arazisi işgalden kurtarıldığını belirten Bolu Valiliği, At yaylasının kamu ya da özel sektöre tahsis edilmesi veya kiralanması asla söz konusu olmayacağını belirtti.

Haber; Sefa GÜNAY

 

Son günlerde Bolu'nun gündeminde hiç düşmeyen yaylalarda uygulanan yıkımlar ile ilgili Bolu Valiliği açıklama yayınladı. Açıklamasında İl genelinde uygulanan işgal kaldırma çalışmalarının devam ettiği belirten Bolu Valiliği yıkımlarda bu güne kadar 17 yaylada toplamda 335 işlem yapılarak 732 dekar mera arazisi işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Bolu Valiliğinden yaylalar ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

“Son günlerde bazı yerel basın - yayın organları ve internet sahifelerinde; İlimizde bulunan bir kısım mera ve yaylalarımızın isimleri kullanılarak, kamuoyunu rahatsız eden, kafalarda soru işareti bırakan, kamunun huzurunu bozmaya yönelik iftira seviyesine ulaşan iddia ve dedikoduların yoğun şekilde yer alması sebebiyle iş bu basın açıklamasının yapılması zorunluluğu hasıl olmuştur. Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mera, yaylak ve kışlaklar tahsis edilmiş, meralarla ilgili kurallar 4342 Sayılı Mera Kanunu'nda belirlenmiştir.

Yapılan işgal kaldırma çalışmalarında:

1-Valiliğimiz, yazışmalarında sadece bir meranın değil,daima tüm meraların korunmasını istemiştir.

2-Son günlerde At Yaylasında ve diğer yaylalarda yapılan çalışmalar şikâyet üzerine tespit edilen kaçak inşaat ve çitleri kapsamaktadır.

3-Hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hakları kesinlikle korunmuştur ve bundan sonra da korunacaktır. Hiçbir hayvancı barınağı yıktırılmamıştır.

4-Hayvanların otlama alanlarını daraltan kaçak çitler ve başlangıç aşamasındaki kaçak inşaatlar kaldırılmış veya kaldırılacaktır.

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde 2020 yılı içinde;

Bolu Belediye Başkanlığı tarafından At Yaylasında 139 adet kaçak ihata/çit ve 2 yapı,İl Özel İdaresi tarafından 16 yaylada 169 adet kaçak ihata/çit ve25 yapı olmak üzere il genelinde 17 yaylada toplamda 335 işlem yapılarak 732 dekar mera arazisi işgalden kurtarılmıştır. Halen yaylalarda işgal kaldırma çalışmaları devam etmektedir. Birçok vatandaşımız da kendi işgallerini kendileri kaldırmaktadır.

Sonuç olarak;At Yaylasının kamu ya da özel sektöre tahsis edilmesi veya kiralanması asla söz konusu değildir.Mera ve yaylalarla ilgili yapılan işgal kaldırma işlemleri tamamen yasalara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Kaldı ki idarenin yaptığı her uygulama hakkında yasa yolları açıktır.Yapılanişgal kaldırma çalışmalarını,meraları talan etmek isteyen rant peşindeki bazı şahıslar basın - yayın organlarındave internet sahifelerinde bilerek veya bilmeyerek istismar etmektedirler.Hayvancılık yapan vatandaşlarımızın usulüne uygun olarak yaptıkları barınakları hariç olmak üzere,tüm meralarımızdaki kaçak çitler ve İmar Barışı Yasası gereğince 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılar kaldırılarak, meralar tamamen hayvancılık yapan vatandaşlarımızın faydalanmalarına sunulacaktır. Yaylaların korunması konusunda görevini yapmayan her kişi ve kurum hakkında yasal işlem yapılacaktır. Halkımızın ve özellikle hayvancılık yapan tüm vatandaşlarımızın ortak malı olan meraların korunmasında emeği geçen ve katkı sağlayan tüm muhtarlarımıza, diğer kamu görevlilerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Kılıçarslan  (04.12.2020 05:05:34)

  Tüm beton yapılar yıkılmalı yok efendim imar barışında faydalama gibi takmadan izinsiz bütün yapılar yıkılsın özel idarede kimlerin üzerine kayıtlı yer varsa veya verasatcılarına yapı izni oda ağaç yapıya izin verilmeli kanuna uygun olarak.satanlar varsa cezalandırılmalı.saygılar.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit