• resmi ilanlar

ANKARA'DAN ONAY HABERİ GELDİ

2021-01-07 11:00:16

Bolu Belediyesi tarafından, hazırlanan ve bakanlığa sunulan Hisar Tepesi projesi bakanlık tarafından onaylanıyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı telefonla arayarak projenin birkaç gün içerisinde onaylanacağını söyledi.

Haber: Adnan KARABULUT

 

Bolu Belediyesi tarafından hazırlanan Hisar Tepesi Projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Bolu Belediyesi tarafından proje çizimi gerçekleşen ve AK Parti İl binası karşısında bulunan Hisar Tepesi projesinin bakanlıkta 6 aydır bekletildiği iddia edilmişti. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ayrıca projenin onaylanmasının AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın'ın yapmış olduğu engellemeler sebebiyle onaylanmadığı söylemişti. Arzu Aydın tarafından engellenen projenin onaylanması karşılığında herhangi bir finansal destek istemediklerini dile getiren Tanju Özcan, Hisar Tepesi'nin projesini ise Bolu halkı ile paylaşmıştı.

 

“BU SENE İÇERİSİNDE TAMAMLAMAK İSTİYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın kendisini telefonla aradığını ve projenin birkaç gün içerisinde onaylanacağını söylediğini belirten Başkan Özcan, bu yıl Hisar Tepesi projesini tamamlayıp hayata geçirmek istediklerini dile getirdi. Başkan Özcan, “Hisar Tepesi projesi onaylanıyor. Ondan dolayı çok mutlu oldum. Bakan yardımcısı geçtiğimiz hafta aradı. ‘Tanju Bey biraz gecikti ama bu hafta içinde onaylayıp göndereceğim' dedi. İnşallah onaylanırsa, projesi hazır zaten ihaleye çıkacağız. Bu sene içerisinde onu da tamamlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HİSAR TEPESİ PROJESİ NEDİR?

Bolu Belediyesi, kentteki tarihi turizm alanlarını gün yüzüne çıkarmak için harekete geçti. Bolu'nun Gölyüzü ve Akpınar mahallelerini kapsayan, 1'inci ve 2'nci derece sit alanı olarak belirlenen tarihi stadion basamaklarının olduğu noktada çalışmalar için son aşamaya gelindi. Edinilen bilgiye göre, Kültür Varlıkları ve Müze Genel Müdürlüğü, proje yapmak için yetkilendirilen alanda, Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararı ile Hisar Tepesi Çevre Düzenleme Projesi onaylandı. Kültür Varlıkları ve Müze Genel Müdürlüğü de projeyi uygun gördü. Projenin uygulama aşamasına geçebilmesi için son basamak olan mevzuat kapsamında Kültür Bakanlığı'ndan gerekli yetki bekleniyor. Yetkinin verilmesinin ardından ise projeye hemen başlanacak.

 

ARKEOLOJİK DOKUYA ZARAR VERİLMEYECEK

Bolu Belediyesi tarafından yapılan projede arkeolojik dokuya zarar verilmeden, yürüyüş yolu ve peyzaj çalışması yapılması planlanıyor. Yapılacak olan projede çalışmalar, müze yetkilileri denetiminde yapılacak.

 

SEYİR TERASI DA OLACAK

Öte yandan projenin gerçekleşmesi ile beraber bir seyir terası da tarihi alana kazandırılacak. 1978 yılında Arkeolog Bedri Yalman'ın kazıları sonucunda yapılan, Bolu'nun su ihtiyacını karşılayan büyük betonarme su deposunun üzerine Seyir terası yapılacak. Tarihi basamakların olduğu Stadion'a ise sadece peyzaj ve yürüyüş yolu çalışması yapılacak.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit