• resmi ilanlar

Karadere Tüneli'ne görkemli açılış

2021-01-08 11:00:16

Allah birlik ve beraberliğinizi bozmasın

MAKAMLAR GEÇİCİ, İCRAATLAR KALICIDIR!

Bolu Belediyesi tarafından yapılan iç kaplaması tamamlanan Karadere Tüneli'nin açılışı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu AK Parti Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü'nün katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Haber: Adnan KARABULUT/Sefa GÜNAY

 

Kent merkezine 42 kilometre uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Parkı bölgesindeki Karadere sularının kente içme suyu olarak kazandırılması için 2016 yılının mayıs ayında ilk adımı atılan projede 3 bin 635 metrelik tünel çalışmasının Bolu Belediyesi tarafından yapılan iç kaplama işlemi tamamlanmıştı. Tamamlanan tünelin açılışı gerçekleştirildi. Gerçekleşen açılışa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP Bolu İl Başkanı Cihan Başaran, İlçe Kaymakamları ve muhtarlar katıldı.

 

“SU KONUSUNUN ÇOK ANLAMLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Karadere Tüneli'nin açılışında konuşan AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, “Bolu'da görev yapan STK'larımız, siyasi partiler siyasi düşünce ayırmaksızın Bolu için çalışıyor. Bugün çok önemli bir açılış için bir araya geldik. Su içenin ikram edene ‘Aziz olsun' dediği ve bizim medeniyet tazarrumuzda hatta Anadolu'da, Bolu'muzda elini göbeğine koyarak ikram edilen bir medeniyet tazarrusudur. Küresel dünyada sadece bir enerji faktörü olarak değil, o kendi membaasını bilen bir medeniyet göstergesidir. Su konusunun çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Sayın Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan'a, Milletvekili arkadaşım Arzu Aydın'a, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin'e ve Bolu Valisi Ahmet Ümit'e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

“ALLAH YAPTIKLARI BU HİZMETİ HAYIR KILSIN”

Açılışta konuşan Bolu AK Parti Milletvekili Arzu Aydın, “Bu projenin fikir babası önceki dönem belediye başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz'a, onunla beraber çalışan belediye meclis üyelerini saygı ile selamlıyorum. Allah yaptıkları bu hizmeti hayır kılsın. Tüm Bolu'ya tüm milletimize inşallah. Bolu'nun belediye anlamındaki tüm hayır hizmetlerinde çanla başla çalıştığı için değerli milletvekilimiz Sayın Fehmi Küpçü'ye ve bizden önce görev yapan tüm milletvekillerimize, Tarım ve Orman Bakanlığımızın tüm imkânlarını Bolu'ya seferber eden Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin'e, şu an görev yapan ve Bolu halkının vekaletini üstlenen Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan'a ve yine şu an görevde bulunan belediye meclis üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun” diye konuştu.

 

“ÇEVRE KONUSUNDA HASSASİYETLİ OLMAMIZ LAZIM”

Tünelin açılışında konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bütün maddenin kaynağı sudur. Onun için suyu koruyan, suyu getiren, suyu kollayan, suyu tasarruf eden, suyu temiz tutan herkese teşekkür ederiz. Su topraksız toprak havasız olamaz. Çevre konusunda hassasiyetli olmamız lazım. Çevreye karşı çok duyarlı olmamız gerekiyor. Biz su zengini bir ülke değiliz. Ama hamt olsun kendimize yetecek kadar suyumuz var. Biz bunu korursak daha iyi bir şekilde faydalanabiliriz. Bugün maalesef dünya üzerinde 850 milyar insan direk suya ulaşamıyor. Yani 8 insandan birisi su sıkıntısı çekiyor dünya üzerinde. Onun için su çok mühim. Ben bu günkü programın sebebi olan bu projenin başlangıcından bugüne kadar gelinceye kadar ve bundan sonra da devam edecek her aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BU BİR DEVLET PROJESİ”

Açılış konuşmasında projenin sadece Bolu Belediyesi tarafından değil, DSİ ile ortak olarak yürüttükleri proje olduğunu dile getiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bu bir devlet projesi. Ben hep olaya böyle bakıyorum. Benden önceki belediye başkanı tarafından Devlet Su İşleri ile birlikte başlatılmış bir proje. Yani bu sadece belediyenin yaptığı bir proje değil, aynı zamanda Devlet Su İşleri'nin Bolu Belediyesi ile ortak yürüttüğü bir proje. Karadere Bölgesi'ndeki suyun tahsisi 2011 yılında yapılmış. Saniyede 100 mililitre saniye olarak yapılmış. Milletvekili Fehmi Küpçü'nün çalışmaları ile birlikte de bu 250 mililitre saniyeye çıkartılmış. Bu önemli mi? Evet önemli. Çünkü şehrin güneyi Ankara'nın, şehrin kuzeyi İstanbul'un su havzası olarak görülüyor. Bu suyu İstanbul'un su havzasından çıkararak

Bolu'muza kazandıran herkese ben çok teşekkür ediyorum. Bu konuda minnettarım” şeklinde konuştu.

 

“KARADERE SULARINI ŞEHRİMİZE VERMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Tünel hakkında teknik bilgiler veren Başkan Özcan, “Tünel yaklaşık 3 bin 700 metre. Bu tünel açılmıştı. Yani yaklaşık 5 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğindeydi. Ancak iç kaplaması yapılmamıştı. Tünelin açılma maliyeti yaklaşık 32 milyon TL'ye mal olmuş. Çünkü tünel açılırken bazı güzergahlar da değişmiş. İç kaplama maliyeti de yaklaşık 25 milyon TL'ye mal oldu. 60 milyon TL'ye yakın bir harcama yapıldı buraya. Açılmasından sonra buraya bir regülatör yapılacak. Yani deredeki su tünele aktarılacak. Tünelin içinden 3.7 kilometrelik bir boru hattı geçecek. Boru hattının uzunluğu ise 12.7 kilometre olacak. DSİ boru hattının 7.7 kilometresini yapmış. Geriye 5 kilometre kalıyor. 5 kilometrenin 3.7 kilometresi de zaten tünelin içinden geçecek. Geriye 1.5 kilometrelik bir boru döşenmesi kalıyor. Bu boru hattının da döşemesi yapılınca inşallah Karadere Sularını şehrimize vermeye başlayacağız” diye konuştu.

 

 

“DSİ'İMİZİN ORTAK ÇALIŞMASI İLE BULUŞTURACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Rabbim bu günleri bizlere gösterdiği için şükürler olsun. Bolu'muzun önemli hizmetlerinden bir tanesi hayallerimizden bir tanesini bugün gerçekleştirme imkanını buluyoruz. Bundan öncede çeşitli çalışmalarında beraberdik. Allah, bütün Bolu'ya hizmet edecek bu güzel hizmeti Haziran'ın sonu inşallah yetiştireceğiz. İnşallah Bolu'yu memba suyuna Bolu Belediyemizle DSİ'imizin ortak çalışması ile buluşturacağız inşallah. Bugün Devlet Su İşleri olarak bundan sonraki çalışmalara başlayacağız. Allah razı olsun belediye başkanımız göreve geldiği günden sonra en önemsediği işlerden bir tanesidir. Özellikle tünelle alakalı bir sorun vardı. O sorunun giderilmesinde ve bugün bu tünelin bu hale gelmesinde çok hızlı bir şekilde kararlar aldı. İşi iyi takip etti ve bu noktada Bolu Belediyesi ile DSİ'in işbirliğiyle de bugün bu hale geldi. İnşallah yine işbirliği ile de DSİ'nin ve Bolu Belediyemizin bu güzel hizmetimizi vatandaşımızın hizmetine sunacağız” dedi.

 

“BİZİM ORTAK FAYDAMIZ BOLU”

Fatih Metin, “Bizim ortak faydamız Bolu içindir. Makamlar geçidir, icraatlar kalıcıdır. Dolayısıyla geçmiş dönemde kim bir taş üstüne taş koyduysa burada ismi alındı. Bundan önceki hizmet eden belediye başkanlarımızın, milletvekillerimizin ektiği tohumlar bugün yeşermeye başladı. İnşallah bize nasip olur. Bizden sonrakilere nasip olur. Bu hizmetlerin meyvelerini almakta. Siyaset tabi yapacağız. Önemli olan Bolu'muza hizmettir. Bolu'muza hizmet edecek her hizmette varız” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin'e teşekkürlerinden dolayı hediye takdim etti. Hediye takdiminin ardından protokol, Karadere sularının tadına baktı. Su tadımının ardından Bolu İl Müftüsü Orhan Genç'in katılımı ile dua okundu. Duadan sonra Karadere Tüneli'nin kurdele kesimi gerçekleşti. Kurdele kesimin ardından Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Karadere Tüneli'ni araç ile gezdiler.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit