• resmi ilanlar

200 MİLYONLUK BORÇ ÖDEYİP 130 MİLYONLUK İŞİ TAMAMLADI!

2021-01-11 11:00:16

Pandemi süreci nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntıya rağmen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 461 Milyon TL borç ile devraldığı Bolu Belediyesinde 200 Milyon borç ödedi. Başkan Özcan ayrıca bir önceki dönemde kaynakları hazırlanmadan gündeme alınan ve maliyeti 130 Milyonluk 4 projeyi tamamladı.

Haber; Sefa GÜNAY

Pandemi süreci nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıya rağmen 461 Milyon borç ile devraldığı Bolu Beledisinde 200 Milyon borcun yanı sıra önceki dönem belediye başkan Alaaddin Yılmaz tarafından gündeme alınan ancak kaynağı ayrılman 130 Milyonluk 4 projeyi tamamlayanBolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, pandemi sürecinde belediye tarafından yapılan projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bolu Belediyesi olarak 2021 yılında çok ciddi bir yatırım sürecine gireceklerini belirten Başkan Özcan, önceki dönem belediye başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından yapıldı ve kaynağı hazır denilmesine rağmen hiçbir kaynak ayrılmayan 130 Milyonluk 4 projeyi kucağında bulduğunu ve bu projelerin %85'lik kısmını bitirdiğini belirtti.

 

“KAYNAĞI HAZIR DİYORDU BİRDE BEŞ KURUŞ PARA YOK”

Alaaddin Yılmaz döneminden kalmış hiçbir projenin 2021 yılı itibariyle tamamlanacağını belirten Başkan Özcan, “Geçmiş dönemden elimde kalan 4 proje var. Önceki başkan ‘Karadere Tünelini yaptım' dedi. Tüneli delmek ile yapmak aynı şey değil. Delince bitmiyor. Ben her gece bir ay önceye kadar tünelin çöktüğünü görüyordum. Çünkü tünelin iç kaplaması yapılıyordu. İç kaplama işlemi basit bir işlem değil. Tabana 40 cm temel atıyorsun, sonra çeliklerle dönüyorsun aralarına demir ızgaralar koyuyorsun ve kaplamasını yapıyorsun. Nerdeyse tünelin açılma maliyeti kadar kaplama maliyeti tuttu. Yine geçen dönemden orman müdürlüğüne söz vermiş. Binanızı yapacağım demiş, hiçbir şey yapmamış. Kaynağı hazır diyordu birde beş kuruş para yok. Çok şükür onunda gününden önce ileri kaba aşamasına kadardı anlaşmamız. 2 ay önce onu da Orman Genel Müdürlüğüne teslimini yaptık. Pissu arıtmanın kaynağı hazır dedi. Hiçbirşeyi yok. 65 Milyon TL'ye ihalesini gerçekleştirdim. Ve kimyasal arıtmaydı 35 milyon bütçe ön görmüş. Biz Türkiye'nin en güzel arıtmasını biyolojik arıtmasına cevirdik bunu. Orada da şuanda %70'i geçti %80'e yaklaştı, 65 Milyonluk proje şubat ayında Allah'ın izniyle bitmiş olacak. Mart'ta da çalışmaya başlayacak. 4'üncü projede de iş merkezi. Onunda ihalesini yapmış ama bütün müteahhitler tasfiyeye gitmiş. Buranın tasfiye sorunu çözebilmek için 6 ay uğraştım. Sonra projesinde bazı değişikler yaptık. Daha ticari hale getirdik. İhalesini de gerçekleştirdik. İnşallah 180 gün sonrada buranın ileri kabası bitmiş oluyor. Alaaddin Yılmaz döneminden bize kalmış hiçbir proje böylelikle kalmamış olacak” ifadelerini kullandı.

 

“130 MİLYONLUK İŞİ BEN KUCAĞIMDA BULDUM”

Önceki dönem belediye başkanı Alaaddin Yılmaz döneminden kalan 130 Milyonluk projeyi göreve başladığında kucağında bulduğunu belirten Başkan Özcan, “Alaaddin Bey'in yaptım dediği, kaynağı hazır dediği ama hiçbir şeyini yapmadığı 130 Milyonluk işi ben kucağımda buldum. Çok şükür bu 130 Milyonluk işi %85'lik kısmını bitirdim. Şuana kadar 40 milyon liraya aşkın para ödedim pissu arıtma için. Karadere ve Orman binası da bitti. İş yerinin finansmanını da buldum. Belediye şirketi aldı zaten ihalesini. Buranın parası ile ilgili bir sıkıntım yok. Dolayısıyla Alaaddin Bey'den kalan yarım projelerin tamamı bitmiş olacak. Bunun yanında kanal kapatmaya başladık. Kanalın kapatılması ve üst yapısı yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak” dedi.

 

“ANKARA VE İSTANBUL DAHİL BU BÖLGEDE O BÜYÜKLÜKTE HİÇBİR PARK YOK”

Açıklamasında bu yıl bir kısmını yapmaya başlayacakları 100. Yıl Cumhuriyet Bahçesi hakkında da bilgi veren Başkan Özcan, “100. Yıl Cumhuriyet Bahçesi adını vereceğiz. Projelerini çizdik. 178 dönümlük devasa bir park yapacağız. Ankara dışında bu bölgede o büyüklükte buna İstanbul dahil hiçbir park yok. Onunda ilk etabı yani 113 dönümlük kuzey etabını bu sene yapacağız Allah nasip ederse. Bu sene o yüzden çok ciddi yatırımlara giriyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“2021 YILI EN AZINDAN KENDİ PROJELERİMİ UYGULAMAYA BAŞLADIĞIM YIL OLACAK”

Bolu Belediyesi olarak Bolu'da tek bir esnafa borçları olmadığını belirten Başkan Özcan açıklamasında son olarak, “İtfaiye binamızı da taşıyoruz. Şantiyemize 20 dönümlük bir alan kazandırdık. Oraya bir hizmet küllüyesi adı altında 4-5 katlı bina yapacağız. Fen İşlerini, Destek Hizmetlerini, Su işlerini oraya toplayacağız. Orada çok dağınık bir yapı var. 2021 yılı en azından kendi projelerimi uygulamaya başladığım yıl olacak. 130 Milyonluk Alaaddin Yılmaz'dan kalan kaynağı hazır olmayan planmış işleri yaptık. 200 Milyon TL borçta ödedik bu süre içerisinde. Şu anda çok şükür hiçbir müteahhitte günü geçmiş borcumuz yok. Bolu'da tek bir esnafa borcumuz yok” dedi.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Şarapçı  (12.01.2021 01:16:24)

  Gölköyden başla finalde göl damada lazım olacak

 • Mustafa Öz  (11.01.2021 17:24:19)

  Yaptığınız çalışmaları kamu oyu ile daha sık ve gorsel paylaşsanız.Kanimca daha iyi olur.Sokak rutin işler dışında bir şey yapılmamış gibi görüyor...!

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit