• resmi ilanlar

“ÜFLESEN YIKILACAKLAR GİBİ DURUYORLAR”

2021-01-12 11:00:18

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Şehrin göbeğinde bulunan ve dökülmeye başlayan Askeri Lojmanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Yakın zamanda ekipleri inceleme yapmak üzere lojmanalar yollayacaklarını belirten Başkan Özcan, “Yarın bir gün ufak bir depremde asker ailelerimizin başına bir şey gelirse ben bu Bolu Belediye Başkanı olarak bu vebali üzerime almak istemiyorum” dedi.

Haber; Sefa GÜNAY

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, adeta dökülmeye başlayan ve gündeme gelen Askeri Lojmanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Lojmanların Bolu'daki en riskli binalardan olduğunu belirten Bakan Özcan, “Üflesen yıkılacaklar gibi duruyorlar. Belki askeri sahanın içerisinde olmasa hemen yıkın denilebilecek binalar” ifadelerini kullandı.

“BOLU'DAKİ EN RİSKLİ BİNALARDAN”

Lojmanlara dışarıdan bakıldığında çok kötü durumda olduklarının belli olduğunu belirten Başkan Özcan, “Askeri lojmanlar meselesi çok sıkıntılı bir mesele. Askeri lojmanların bir kısmı darbeden sonra yapılmış. Depremden sonra güçlendirme yapılmış ama ne durumda belli değil. Askeri lojmanlar başta olmak üzere yanındaki Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere, Gazi Paşa olmak üzere sıkıntılılar. Zaten Valiliğin bizlere bir yazısı var. Kontrol edin kardeşim diye. Biz şimdi ekiplerimiz göndereceğiz. Askeriye bir yazı yazacağız. Biz gelip lojmanlarınızdan karot örneği almak istiyoruz diye. Eğer bunun soncunda hayır binalar da sorun yok derlerse boyatın geçin kardeşim diyeceğiz. Ama hayır bu binaların yıkılması gerekir denirse de biz bu binaları mühürleyeceğiz. Ve yıkılmasını temin edeceğiz. O yüzden inşallah askeriye bu konu da bize zorluk çıkarmaz. Çünkü belediye sınırları içerisinde yer belediyenin kontrol hükümlülüğü olan yer. Yarın bir gün ufak bir depremde asker ailelerimizin başına bir şey gelirse ben bu Bolu Belediye Başkanı olarak bu vebali üzerime almak istemiyorum. Ve Bolu'daki en riskli binalardan olduğunu söylüyorum Askeri lojmanların. Dıştan bakıldığında zaten çok kötü durumda” ifadelerine yer verdi.

 

“CAN GÜVENLİĞİNDEN BAHSEDİYORUZ”

Lojmanların günün birinde şehrin içerisinden çıkartılması gerektiğini söyleyen Özcan, “Üflesen yıkılacaklar gibi duruyorlar. Belki askeri sahanın içerisinde olmasa hemen yıkın denilebilecek binalar. Her belediye başkanının hayalidir. Benden sonraki belediye başkanında hayali olmalı bence. Bir gün o lojmanlar oradan kalkmalı. Ve orası şehrin meydanına katılmalı. Ama benim burada söylediğim. Farklı bir şey. Orayı bir an önce meydana katmak için bunu yapıyor değiliz. Biz can güvenliğinden bahsediyoruz. Oradaki askerlerimizin büyük kısmı güney doğuda, Suriye'de terörle mücadele ediyorlar. Onların eşleri ve çocukları da o lojmanlarda oturuyor. Allah korusun yarın 6 büyüklüğünde deprem oldu. Bolu'da 1998 yılından sonra yapılan binalara çok büyük imalat hatası yoksa bir şey olmaz ama o binaların ayakta kalma şansını ben zayıf görüyorum” dedi.

 

“OKULLAR VE KAMU BİNALARIMIZ İLE İLGİLİDE BU ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ”

Askeriyenin kontrollere zorluk çıkarmaları halinde Genel Kurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına bir yazı yazacağını belirten Başkan Özcan açıklamasında son olarak, “Ben lojmana ekiplerimi göndereceğim. Askerler kapıyı açmazsa, kontrole izin vermezse de Genel Kurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına bir yazı yazacağım. Bu binalar risk taşıdığına dair. İnceleme heyeti gönderdik ama kapıdan almadılar. Bundan sonra bu binalarla ilgili herhangi bir depremde can veya mal kaybı söz konusu olursa belediye olarak sorumluluk kabul etmiyoruz diye açık ve net bir şekilde yazı yazacağım. Bazı okullar ve kamu binalarımız ile ilgilide bu çalışmaları yapacağız. Sadece lojman değil” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Anlayana  (13.01.2021 23:13:03)

  Lojmanlar şehrin çok içinde kaldı daha uygun bir bölgeye yenileri yapılmalı, mevcut yerede tüm halkın kullanacağı ortak bir alana çevrilmeli...Zaten artık polis devleti olduk, askerden çok polis varken şehrin göbeğinde askeri lojmanın olması anlamsız...

 • Vatan SEVER  (12.01.2021 19:46:20)

  Boluda herşey halledildi mi. Tek sorun askeri lojmanlar mı. Bolu Belediyesi tarafından kaç aydır lojmanın içine ne asfalt dökülüyor ne çivi çakılıyor. Belediye şimdiye kadar askeri birlikler için ne yapmış. Bolu Belediyesinin galiba Sayıştay denetlemesi yapılmamış. Oraya A binası yapacam diyor ticarethaneye çeviriyor. Buraya cami yaptıracağım deyip alışveriş merkezi yapacakmış. Vatandaş olarak güvenmiyorum.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit