• resmi ilanlar

“BU KARAR İVEDİLİKLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR”

2021-01-14 11:00:04

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram uzaktan eğitim sürecinde ortaokullarda notla değerlendirme kararının yeniden gözden geçirilmesini söyledi. Bayram, “Ancak bu karar ivedilikle gözden geçirilmelidir. Çünkü bu uygulama, ‘Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ne göre öğrenci alacak liselere geçiş sürecinde çok adaletsiz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram uzaktan eğitim sürecinde ortaokullarda notla değerlendirme kararının yeniden gözden geçirilmesini söyledi. Bayram yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Malum olduğu üzere Bakanlığın aldığı karar uyarınca ortaokullarımızda öğrencilerimizin birinci dönem notları, (yapılmışsa) yazılı sınavları, yazılı sınav yapılmamışsa canlı ders etkinliklerine katılım ve proje ödevleri üzerinden değerlendirilecektir. Ancak bu karar ivedilikle gözden geçirilmelidir. Çünkü bu uygulama, ‘Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ne göre öğrenci alacak liselere geçiş sürecinde çok adaletsiz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bilindiği üzere liselere geçişte öğrencilerin yerleştirilmesinde adres, yaş ve okula devam gibi kriterlerin yanında en önemli belirleyici bir diğer unsur da Temel Eğitim Başarı Ortalamasıdır. Ancak geride bıraktığımız süreçte okullarımızın bir kısmı yüz yüze sınav yapmış, bir kısmı ise henüz sınav yapmadan tekrar uzaktan eğitime geçilmiştir. Bakanlık gelinen durumda yapılan yazılı sınavların geçerli olacağını, yazılı yapılmayan ya da yapılan yazılıya girmeyen öğrenciler için ise ders etkinliklerine katılım ve proje ödevlendirmeleri üzerinden puanlamanın yapılacağını duyurmuştur.”

 

“ÖĞRETMENLERİMİZ ÖZELLİKLE VELİLERLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILMAMALIDIR”

“Pek çok öğretmenimiz, bu kararın, adeta yüz yüze yazılı sınav yapılan öğrencilerin cezalandırılması anlamına geldiği görüşündedir. Yazılı sınavlar ya her öğrenciye yüz yüze yapılmalıydı (ki, bu mümkün olmadı) ya da yapılan yazılı sınavlar da dikkate alınmamalıdır. Öte yandan, doğal olarak, derse katılım ve proje ödevi yoluyla belirlenecek ders notları objektif olmaktan uzak olacaktır. Bunun yanı sıra uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan öğrencilerimizin durumu da bir başka tartışma ve adaletsizlik konudur. Özellikle lise yerleştirmeleri bakımından, öğretmenlerimizin kanaat kullanarak vereceği bu notlar, öğretmenleri gereksiz tartışmaların içine çekmek için gerekçe olacaktır. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin adalet duyguları sarsılmamalı, öğretmenlerimiz özellikle velilerle karşı karşıya bırakılmamalıdır.”

 

“ÇOK GEÇ OLMADAN BU KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

“Örnek vermek gerekirse bugün Bolu İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce ortaöğretim okul müdürlerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Cemil Sarıcı'nın notla değerlendirme yapılırken öğrencilerin mağdur edilememesi gerektiği tavsiyesini, 80'den düşük not vermemelerini dayatarak okul Whatsapp gruplarında paylaşan okul müdürleri süreci daha da karmaşık hale getirmektedir. Elbette ki öğretmenlerimiz öğrencilerimizi bu olağanüstü koşullarda asla mağdur etmeyecektir. Fakat bazı Okul müdürlerinin bu ve benzeri durumlarda takındıkları buyurgan ve işgüzar tavır, tahmin ediyoruz ki ne Bakanlığın ne de İl Millî Eğitim Müdürlüğünün tavrı değildir. Bütün bu gerekçeler değerlendirilerek Bakanlık tarafından çok geç olmadan bu karar gözden geçirilmeli ve ortaokullarda da liselerde olduğu gibi 1. Yarıyıl notu, yüz yüze eğitime başlandığında belirlenmek üzere ertelenmelidir.”

Elif Erdoğan

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit