• resmi ilanlar

“TÜRKİYE SOSYAL DEVLET OLARAK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

2021-01-21 11:00:02

CHP Bolu il başkanı Kazım Karsu, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primlerini zamanında ödeyemeyen ve borçlu duruma düşen milyonlarca yurttaşın artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını söyleyerek, “Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz ve sağlık hizmetlerine en çok ihtiyacımız olan dönemde, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunu ödeyemeyen milyonlarca yurttaş hastane kapısından dönmektedir. Türkiye sosyal devlet olarak üzerine düşeni yapmalı, mağduriyetler giderilmelidir” dedi.

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primlerini zamanında ödeyemeyen ve borçlu duruma düşen milyonlarca vatandaşın, artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını söyledi. Başkan Karsu, “2020 yılı başlarında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile GSS borcu bulunan yaklaşık 6 milyon yurttaşın Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yılsonuna kadar yararlanabilmesinin önü açılmıştı. Bu süre 31 Aralık'ta sona erdi. Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve cari dönemde 60 günden fazla borçları olmayanlar ile bu yurttaşların bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Borcunu ödeyemeyen, ağustos ayı sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler ise artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor ve hastaneye gittiklerinde provizyon alamıyor. Böylelikle pandemi sürerken milyonlarca yurttaş sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“AKP-MHP HÜKÜMETİ BU KONUDA ARTIK BİR ŞEYLER YAPMALI”

Başkan Karsu, “Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz ve sağlık hizmetlerine en çok ihtiyacımız olan dönemde, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunu ödeyemeyen milyonlarca yurttaş hastane kapısından dönüyor. AKP-MHP hükümetinin, GSS borcu bulunan milyonlarca vatandaşımızın Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesinin önünü açması gerekmektedir. Bu konudaki mağduriyetler bir an önce giderilmelidir” dedi.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Eren  (23.01.2021 21:05:28)

  Kapıdan dönme diye bir şey yok. Cebinden muayene ücretini ödedikten sonra muayene olabiliyorsun.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit