• resmi ilanlar

“KONUYU GİDİP GÖRÜŞÜN, TANJU BEYE AKTARIN”

2021-02-16 11:00:09

Geçtiğimiz günlerde Bolu'da esnaf ziyaretlerinde bulunan ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Bolu'da kendisine iletilen şikayetleri TBMM'de gerçekleştirdiği gurup toplantısında ülke gündemine taşıdı. Bolu'da kendisine iletilen şikayetleri kamuoyu ile paylaşan Kılıçdaroğlu, orman işçilerinin şikayeti hakkında gurup başkanvekillerine talimat vererek, sonucun Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile paylaşılması talimatı verdi.

Haber; Sefa GÜNAY

 

Geçtiğimiz günlerde esnaf ziyareti ve STK temsilcileriyle buluşmak için Bolu'ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,Cumhuriyet Halk Partisinin grup toplantısında gerçekleştirdiği Bolu ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bolu ziyareti ile ilgili partisinin gurup toplantısında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın çok başarılı bir başkan olduğunu ve Bolu için çok güzel şeyler yaptığını belirtti.

 

Düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısında kürsüden Bolu'daki esnaftan gelen şikayetleri partisi ile paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kulandı;

 

“BAŞARIŞI DA BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR”

“Perşembe günü Bolu'ya gittim. Yeşilliği en çok olan kentimiz. Olağan üstü bir coğrafyası var Bolu'nun. Başarılı da bir belediye Başkanımız var, Tanju Özcan. Çok başarılı. Bolu'ya gerçekten çok güzel şeyler yapıyor. Meydanlar kazandırıyor, tarihi bir çarşı var. O tarihi çarşının tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden yapacak. Onun çalışmalarını da yapıyor. Böylece Bolu sadece yeşilliği için değil, tarihi içinde turistleri büyük ölçüde cezbedecek. Öyle görünüyor. Esnafları gezdik. Esnafların dertlerini dinledik. Hepsi dertli, hepsi şikâyetçi. Daha sonra bir toplantı yaptık. Sivil toplum örgütleri, esnaf odaları, sivil kuruluşlar onlarda geldiler. Onların bazı sitemleri vardı. Ve ben o sitemleri dillendireceğime söz verdim. İstiyorlar ki, iktidar sahipleri bu sitemleri duysun ve gerekli önlemleri alsınlar”

 

“15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ HAS EVLAT, DİĞERLERİ ÜVEY EVLAT”

“Önce Şehitler ve Gaziler Derneğine gittik. Defalarca söyledim. Onlarda bize söyledi. ‘Şehit ve Gaziler arasında ayrımcılık yapmayın' İktidar ayrımcılık yapıyor. 15 Temmuz Şehitleri has evlat, diğerleri üvey evlat. Olmaz bu. Şehit ve gaziler arasında ayrımcılık yapmamak gerekiyor. ‘Bu konuda bir kanun teklifi verdiğimizi' söyledim. ‘Arzu ederseniz o kanun teklifini sizde gönderebiliriz' dedim. Sonra bir salonda bir toplantı yaptık”

 

“SİZİN SAHİBİNİZ CUMHURİYET HALK PARTİSİDİR”

“Kahveciler Odası başkan yardımcısı, ‘Biz her siyasi partiye kapımızı açtık' diyorlar. Doğru. Milletvekili olmadan önce kahveler gideriz. Kahvede oturan vatandaşlara kendi düşüncelerimizi aktarmaya, siyasete ilk adımımızı atmaya buradan başlarız. Kahvecilerde diyorlar ki, ‘Bütün siyasi partilere açtık kapımızı ama bakıyorsunuz kongreler yapılıyor. Ve bu çok kalabalık olduğu içinde övünülüyor. Ama bizim kahveler kapalı. Niye kapalı bizim kahve? 11 aydır evime ekmek getiremiyorum' diyor. ‘Bütün birikimlerimi de yedim. Sağdan soldan borç topluyorum. Biraz kredi verdiler onu aldım. Nereye kadar gidecek' diyor. Haklı. ‘Dükkanımızı açın' diyorlar. Söylediği şu cümle çok önemli, ‘Sokağa terk edilmiş öksüz çocuk gibiyiz. Sanki bizim sahibimiz yok. Dedim, Hiç meraklanmayın ben bura geldim. Sizin sahibiniz var. Sizin sahibiniz Cumhuriyet Halk Partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi alın terine değer verir. Emeğe değer verir, çalışmaya değer verir. Cumhuriyet Halk Partisinin karşı çıktığı sadece bir şey var; malı götürmek! O'na karşı. Onun dışında kim çalışıyorsa başımızın üstünde yeri var dedik”

 

“GURUP BAŞKANVEKİLİ ARKADAŞLARIM BU KONUYU GİDİP GÖRÜŞÜN TANJU BEYE AKTARSIN”

“Orman işletmelerinde çalışan orman işçileri benimde bilmediğim bir konuyu açtılar. Biliyorsunuz orman köylüleri toplumun en fakir insanlarıdır. Bunlar ormanda çalışırlar, üretirler, ağaç dikerler, fidanlara bakarlar ve Orman Genel Müdürlüğünden de para kazanırlar. 1996 yılında çıkan bir tebliğ var. 288 numaralı bir tebliğ var. O tebliğe göre de bunlar para alıyorlar. Şimdi 2020 yılında bu tebliği değiştirmişler 2021 yılında uygulamak üzere. Bu tebliği uyguladıkları zaman aldıkları ücretler düşüyor. Hayat pahalandı. Her şeye zam geldi. Bunların ücretleri düşüyor. Bir de şöyle bir örnek veriyorlar. Diyorlar ki, ‘2021 yılında yeni fiyat belirlendi. Ona %8 zam Ocak'ta %7 zamda Temmuz'da gelecek. Zam gelince bizde sevindik. Aldığımız ücret hiç değilse %8, %7 zamlanacak bizde para kazanacağız. 2020 yılında bu işi yaptığımızda 140 lira para alıyorduk. Şimdi bu zamlara rağmen alacağımız para 117 lira. 140 liradan 117 liraya düşüyor' diyorlar. Gurup başkanvekili arkadaşlarım bu konuyu gidip görüşün. Gelir düşer mi? Allah aşkına. 140'dan 117'ye düşüyor. Zaten bunlar en fakir olanları. Bu konu gerekirse, oluşturulacak bir gurup arkadaşımız bakanı ziyaret edip sonucu alsınlar ve bu sonucu Tanju beye aktarsınlar. O da ilgililere aktarmış olur”

 

“ESNAF ODALARI BİRLİĞİNİN ŞİKAYETLERİ VAR”

“Esnaf Odaları birliği başkanı ‘Biz 500 bin civarında esnafız. Çok ciddi sorunlarımız var' diyor. ‘Zor durumdayız, vergilerimizi, sigortalarımızı ödeyemez noktadayız. Bir yıl ertelesinler, faizsiz olsun ve biz bunları zamanı gelince öderiz' diyorlar. ‘Kredi çekmekte zorlanıyoruz' diyorlar. ‘Eğer paramız yok. İş yeri de hiç açılmayacaksa, yasaklar devam edecekse bize bir süreli faizsiz kredi versinler biz bu krediyle bir şekilde geçinelim' diyorlar. ‘üç ay süreyle bize Bin TL para veriliyor. ‘Bu bizim elektrik, doğalgaz, faturalarını bile karşılamıyor. Dolayısıyla çoluk çocuk aç. Ve gerçekten perişan vaziyetteyiz' diyorlar. ‘Asgari ücretten vergi alınmasın' diyorlar. ‘Ayrıca zincir mağazalar sokak aralarına indi. Onlarla rekabet edemiyoruz' diyorlar”

 

“KANTİN İŞLETMEİCİSİ BİR ARKADAŞ SİTEM ETTİ”

“Kantin işletmecisi bir arkadaşım vardı toplantıda. Önce sitemini dile getirdi. ‘Herkesi dile getirdiniz ama kantin işletmecilerini dile getirmediniz' dedi. Bende dedim, dile getirdik de size aktaramamışız. Eksik yine sizde değil. Eksik bizde. Normalde kantin işletmecilerinde büyük sorunları var. Hatta şu örneği verdim; Benim eniştem de aynı zamanda bir kantin işletmecisi. Dolayısıyla sorunu birinci yerden, ondan da gayet iyi biliyorum dedim. Kantinci arkadaşım, ‘para kazanamıyoruz okullar kapalı. Hastalanmayım diye dua ediyorum' diyor. ‘Çünkü prim yatıramadığım için hastaneye düşersem kimse bana bakmayacak' diyor. ‘Ayrıca 3 bin 600 TL Sosyal Güvenlik Kurumuna borcum var. Aracıma haciz konuldu' diyerek şikayet etti”

 

“KAMYON ŞOFÖRLERİNİN ŞİKAYETLERİ VAR”

“Kamyon şoförleri, onlarda ‘K1, K2 diğer belgeleri alıyoruz bu belgeler çok pahalı. Akaryakıt çok pahalı' diye şikâyetleri var. ‘Ayrıca pahalı yollardan bizi geçmek için zorunlu tutuyorlar, dünyanın parasını ödüyoruz onlara burada sıkıntımız var. Araç muayene istasyonlarına yapılan zamlar çok pahalı burada sıkıntımız var. Ayrıca şehir içi otobüsler var özel. 65 yaş üstü olanlar bedava, bedavaysa parasını verin. Bedava taşıyalım' diye şikayetleri var”

 

“LOKANTACILARIN BÜYÜK SIKINTISI VAR”

“Lokantacıların büyük şikayetleri var. Sadece Bolu' da 186 lokantanın kapandığı ifade edildi. Şöyle bir gerçekte ifade edildi; ‘Biz birde bankadan ucuz kredi aldık. Dükkan kapalı o krediyi de yedik bitirdik. Şimdi dükkanı kapatacağız korkudan kapatamıyoruz. Çünkü kapattığımız zaman aldığımız kredinin tamamını istiyorlar. Birde yüksek faizler istiyorlar. Dükkan açık kiralar ödeniyor. Ama böyle bir sıkıntımız var' diye açıklama yaptılar”

 

“ÖNCE ALLAH'A GÜVENECEKSİNİZ SONRA KENDİNİZE, SONRADA BİZE GÜVENECEKSİNİZ”

“Açıklamalar haklı biz bunları defalarca dile getirdik. Onlara şunu söyledim! Bir; Asla ve asla umutsuz olmayacaksınız. İki; Önce Allah'a güveneceksiniz sonra kendinize, sonrada bize güveneceksiniz. Biz size her türlü katkıyı yapacağız. Bizim rant merakımız yok dedim. Biz alın teri ile kazanan herkesin yanındayız. Daha barış içerisinde yaşadığımız güzel Türkiye'yi inşa edeceğiz. ‘Kaynak var mı?' diye sordular. ‘Kaynak var' dedim. Kaynağın nerelere kullanılması gerektiğini siz değil, oy verdiğiniz siyasi parti belirler”

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit