• resmi ilanlar

BAİBÜ'YE İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

2021-02-18 11:00:09

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) malzeme aldığı bazı şirketlerle icralık duruma geldi. Satın aldığı malzemenin parasını ödemediği için şirketler tarafından BAİBÜ'ye icra işlemi başlatıldı.

Özel Samsun Oluşum Diş Laboratuvarı A.Ş yönetim başkanı Adnan Öz, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve üniversite ve fakülte yönetimiyle defalarca görüşmesine rağmen üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesine 2018 yılında sözleşme karşılığı yaptıkları işlerden alacağını alamadığı için Üniversiteyi icraya vermek zorunda kaldı. BAİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi'ne Diş protez işi yapan Özel Samsun Oluşum Diş Laboratuvarı, Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'nın göreve başlamasının ardından üniversiteden vade farkıyla faizlerle birlikte 300 Bin TL alacağını alamıyor. Adnan Öz, “BAİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2012 yılından 2019 yılına kadar iş yaptığını belirterek 2016 yılında malum darbe kalkışmasından sonra Diş Hekimliği fakültesinin bütün yönetiminin ve rektörün açığa alınmasıyla göreve gelen Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'nın döneminde ödemelerin aksamaya başlaması bizleri çok zor duruma düşürdü” diyerek şöyle devam etti;

300 BİN LİRALIK İCRA

“Üniversite yönetimine yaklaşık 300 bin TL alacağımız için icra davası açmak zorunda kaldık. Dava öncesi arabulucu aracılığıyla uzlaşıp taksitle de olsa ödemenin yapılmasını kabul edeceğimizi bildirdiğimiz halde ödemeye ve uzlaşmaya yanaşmayan üniversite yönetimi ne yapmak istiyor anlamış değiliz. Eğer davayı kazanırsak ki kazanmamamız için hiç sebep yok. Bu sefer de İcra İnkar Tazminatı davası açacağız. Üniversitenin vade farkı, mahkeme ve avukat masraflarını ödemek zorunda bırakılması akla mantığa sığmıyor” ifadelerini kullandı.

SAYIN ERDOĞAN NE DER?

“Mahkeme sürecinden doğacak olan masrafların bu durumun sorumlularından alınması gerekmektedir. Kurumların başına kurumları yönetebilecek, yaptırdığı işlerin parasını ödeyebilecek insanların getirilmesi gerekmektedir. Devlete iş yapıp parasını almak için üç yıl bekleyip icra yoluyla almak çok acı bir durumdur. Emeğin karşılığını zamanında ödemeyecek kişileri yönetici yapmak bir nevi zulme yol açmaktır. Cumhurbaşkanımızın bu konularda hassas davranmasını bekliyoruz.”

BAİBÜ ZARAR UĞRATILIYOR

Öz açıklamalarını, “BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, yönetimindeki üniversiteye iş yapan firmalara ödeme yaptırmayarak hem iş yapan firmaları zor duruma düşürüyor hem de ortaya çıkan vade farkları ve mahkeme masraflarının üniversite tarafından ödenmesine yol açarak üniversiteyi zarara uğratıyor. Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2012 yılında iş yapmaya başladık. 2016 yılında malum darbe kalkışmasından sonra Diş Hekimliği fakültesinin bütün yönetiminin açığa alınmasıyla yaşanılan ödeme krizini Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'nın çözüme kavuşturacağı beklentimiz hüsranla sonuçlanmıştır. Faturamızı kestik kabulü yapıldı. Vergisini, KDV'sini ödedik, fakültede çalıştırdığımız elemanların maaşını, SGK'sını ödedik. Paramızı ne zaman alacağımız belli değil. Böyle iş olur mu, bu bir zulüm değil mi, böyle yöneticilik olur mu? Nihayet, 2019 yılında bu üniversiteye iş yapmayı bırakmak zorunda kaldık” diye tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, yönetimindeki üniversiteye iş yapan firmalara ödeme yaptırmayarak hem iş yapan firmaları zor duruma düşürüyor hem de ortaya çıkan vade farkları ve mahkeme masraflarının üniversite tarafından ödenmesine yol açarak üniversiteyi zarara uğratıyor.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit