• resmi ilanlar

Nereye Gidiyor Bu Yardımlar Diyenler İçin Vali Ümit, Bir Bir Açıkladı

2021-02-18 11:00:12

İŞTE BOLU'DA PANDEMİ SÜRECİNDE DAĞITILAN YARDIM PARALARI

Bolu Valisi Ahmet Ümit, pandemi sürecinde İlimizde yapılan çalışmalar kapsamında esnaf ve vatandaşlara sağlanan destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Devletin virüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren vatandaşının ve esnafının yanında olduğunu belirten Vali Ümit, virüsün görülmesinden bu güne kadar Bolu'da 163 Milyon 638 Bin 942 Lira Yardım Yapıldığını belirtti.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, pandemi sürecinin başından itibaren bu güne kadar Bolu'da esnaf ve vatandaşlara sağlanan destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında salgınının birçok dünya devletini dize getirmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde virüse karşı hem sağlık, hem ekonomik hem de toplumsal anlamda tüm dünyaya örnek olacak başarılı bir mücadele verdiğini söyleyen Vali Ümit, Aşı uygulamasında Bolu'nun Türkiye genelinde 4. Sırada olduğunu ve pandemi süresi boyun esnafa Bolu'da 163 Milyon 638 Bin 942 Lira Yardım Yapıldığını belirtti.

 

Bolu Valisi Ahmet Ümit'in Bolu'da esnaf ve vatandaşlara sağlanan destekler hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;

 

ÇOK ÖNEMLİ FEDAKÂRLIKLAR YAPILDI

Pandemi sürecinde devletimizin gücünün ve vatandaşımıza katkılarının yanında âziz milletimizin de büyük fedakârlıklar gösterdiğini belirten Vali Ümit; “2020 yılı başında Çin'de çıkan, kısa sürede dünyayı ve ülkemizi de etkisi atına alan koronavirüsle mücadele kapsamında 2020 yılı Mart ayı ortalarından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, Sağlık Bakanımızın organizesinde, İçişleri Bakanımızın etkin desteğiyle ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de Valiliğimizin koordinesinde çok önemli tedbirler alındı ve uygulandı. Aynı zamanda salgının yayılmasını önlemek, olumsuz etkilerini asgari seviyede tutabilmek, çalışma hayatının akışını olağan şekilde sürdürebilmek için hem devlet olarak hem millet olarak, gerek kamu sektöründe gerekse özel sektörde önemli fedakârlıklar yapıldı” ifadelerine yer verdi.

 

BOLU'DA 163 MİLYON 638 BİN 942 LİRA YARDIM YAPILDI

Devlet, millet işbirliğiyle, Ülkemizde virüsten hem sağlık hem de ekonomik anlamda en az etkilenen İllerin başında Bolu'nun geldiğini söyleyen Vali Ümit, 1 yıllık resmi verilerin bunun en güzel ispatı olduğunu belirtti. Bu süreçte yapılan destek ve yardımlar hakkında bilgi veren Vali Ahmet Ümit; “Devletimiz virüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren vatandaşının ve esnafının yanında olmuştur. Bu kapsamda, Belli sektörlerde tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de muhtelif konularda vergiler ertelendi. 19 adet Toplum Yararına Program (TYP) ile 955 vatandaşımıza 29.508.669 TL. 146 adet İşbaşı Eğitim Program (İEP) ile 2.067 vatandaşımıza 9.830.409 TL. Vatandaşlarımızın başvuruları üzerine İşsizlik Ödeneği (İÖ) olarak 4.029 kişiye 20.835.243 TL. 2.586 İşyerinin başvurusu üzerine 15.893 kişiye Kısa Çalışma Ödeneği olarak 75.588.131 TL. Vatandaşlarımızın başvurusu üzerine 7.454 kişiye Nakdi Ücret Desteği (NÜD) olarak 21.085.490 TL. Ekonomik Destek Paketi (EDP) kapsamında il genelinde ekonomik imkânları kısıtlı olan 6.791 aileye 6.791.000 TL olmak üzere toplamda 37.189 vatandaşımıza 163.638.942 TL ödeme yapıldı” dedi.

 

 

SİGORTALI VE EMEKLİ SAYISI TOPLAM NÜFUSUN YARISINI GEÇTİ

Bu süreçte Genel Sağlık Sigortasını ekonomik şartlardan dolayı ödeyemeyen vatandaşların primlerinin Devlet tarafından ödendiğini vurgulayan Vali Ümit, İlimizde ki sigortalı çalışan ve emekli sayısının toplam nüfusun yarısından daha fazla bir rakama ulaştığını dile getirdi. Vali Ümit açıklamasında;

 

“14.000 Genel Sağlık Sigortalı (GSS) vatandaşımızdan ekonomik imkânları uygun olan 6.400 vatandaşımız primlerini kendisi öderken, ekonomik şartları uygun olmayan 7.600 vatandaşımızın da primlerini devletimiz ödedi. Bolu Valiliği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün kayıtlarına göre, 2020 yılında Bolu genelinde, 4/a, 4/b, 4/c pozisyonlarında 102.819 kişi çalıştı. Aynı şekilde il genelinde 4/a, 4/b, 4/c pozisyonlarından emekli vatandaş sayımız 60.289'a yükseldi. Sanayi ve/veya üretim sektöründe 7.358 işverenimiz istihdam sağladı. 76.000 vatandaşımız üretime yönelik işyerlerinde üretime katkı verdi. Bolu Gümrük İl Müdürlüğümüzün kayıtlarına göre ise, 131 milyon dolarlık ihracat, 21 milyon dolarlık ithalat yaptık” dedi.

 

ÜLKE GENELİNDE 4. SIRADAYIZ

Korana virüs salgını tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Ahmet Ümit; “Koronavirüs illeti dünya devlerini dize getirirken dünya genelinde devletimizin baştan itibaren bugüne kadar en iyi ve en başarılı mücadele veren ülkelerin başında olduğunu iftiharla izledik. Devlet olarak 160'ın üzerinde ülkeye sağlık yardımı göndermenin onurunu yaşadık. Bolu'da da Valiliğimizin koordinesinde sağlık personelimiz başta olmak üzere kamu çalışanlarımızın cansiperane gayretleri, vatandaşlarımızın alınan tedbirlere sabırla uymaları neticesinde mücadelede en başarılı illerden birisi olduk. Gelinen noktada Bolu olarak ülkemizle eş zamanlı şekilde 14 Ocak 2021 tarihinden itibaren aşılama işlemlerini başlattık. Aşı uygulamasında da halen en iyi 4'ncü il pozisyonundayız. Bütün bunlara rağmen maalesef halen virüs salgını ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de var olmaya devam etmektedir. Bu sebeple Hıfzıssıhha Meclisimizce alınan maske, mesafe, hijyen, toplu alanlarda bulunmama, HES uygulaması gibi kurallar başta olmak üzere nikah, cenaze vb. toplu etkinliklerle ilgili alınan tüm kararlara hep birlikte sabırla ve etkin şekilde uymamız, sorumluluklarımızı birlik beraberlik içinde sürdürmemiz gerekmektedir. Ben inanıyorum ki değerli Bolulu Hemşehrilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde koronavirüsle bundan sonraki süreçte çok daha başarılı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

BOLU HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ

Bolululara bu süreçte göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür eden Vali Ahmet Ümit; “TYP, İEP, İÖ, NÜD, EDP vb. programlarla işçimizi, işverenimizi, esnafımızı ve zor şartlardaki tüm vatandaşlarımızı imkânlar ölçüsünde her daim destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanlarımıza, işyerini açık tutmak ve üretimi durdurmamak için tüm gayretlerini seferber eden değerli işverenlerimize, evinin geçimini sağlama sorumluluğunun bilinciyle işini en iyi şekilde yapabilmek için emeğini esirgemeyen kıymetli işçilerimize, başta sağlık personelimiz olmak üzere Koronavirüsle mücadelede hizmeti geçen bütün kamu personelimize, özellikle de Pandemi ile mücadele kapsamında Valilik olarak almış olduğumuz kararlara büyük bir fedakârlıkla her zaman en üst seviyede uyma gayretinde olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit