• resmi ilanlar

Bolu Esnafı Kepenk Açmak İçin Boluluların Gözüne Bakıyor

2021-02-22 11:00:10

VAKALAR DÜŞERSE İŞLETMELER AÇILACAK

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecan yarattı. Vaka sayılarının düşük olduğu illerde kontrollü bir şekilde işletmeler açılacak. Normalleşmeye en yakın iller vaka sayılarına bakıldığında Şırnak, Hakkari ve Bitlis olarak görünüyor. Bolu ise yüksek riskli iller arasında yer alıyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs salgınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecana yol açtı. Vaka sayılarının düşüş durumuna göre kontrollü bir şekilde işletmeler açılabilecek. Verilere göre Mart ayında başlayacak normalleşmeye en yakın iller vaka sayılarına bakıldığında Şırnak, Hakkari ve Bitlis olarak görünüyor.

 

İLLER BAZINDA AÇILMA VE KAPANMA OLACAK

Bu noktada ise Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak açıkladığı il il vaka artış haritası normalleşme sürecinin seyrini belirleyecek ve ülke genelinde tümden kapanma ya da açılma yerine artık iller bazında kapanma ya da açılma hayata geçirilecek.

 

BOLU'NUN DA BULUNDUĞU 42 İL YÜKSEK DÜZEYLİ RİSK GRUBUNDA

Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlere ve getirilen kısıtlamalara yönelik Mart ayında startı verilecek yeni modele ve Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık korona virüs vaka sayılarına göre değişiklik olmaması halinde 3 il en düşük risk grubunda bulunurken, 9 il çok yüksek düzeyli risk grubunda, 27 il orta düzeyli risk grubunda, Bolu'nun da bulunduğu 42 il ise yüksek düzeyli risk grubunda yer alıyor.

 

Haftalık korona virüs vaka tablosuna göre mart ayının ilk haftasında normalleşme sürecine hızla girecek iller yüz binde 10'nun altında vaka sayısı ile Şırnak, Hakkari ve Bitlis olacak.

BOLU NORMALLEŞME İÇİN VAKALARIN DÜŞMESİNİ BEKLEYECEK

Orta düzey risk grubunda yer alan 27 il de haftalık vaka sayılarına göre il pandemi kurulları tarafından alınan kararlar doğrultusunda farklı uygulamalara gidilebilecek ve kontrollü açılışın uygulanacağı alanlar değişiklik gösterebilecek. Aralarında Bolu'nun da bulunduğu yüksek risk grubunda yer alan 42 il ise normalleşme için vaka sayılarının düşmesi beklenecek.

 

Türkiye genelinde İllerin risk sıralaması şu şekilde;

 

ORTA RİSKLİ

Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller: Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars, Siirt, Afyonkarahisar, Çankırı, Iğdır, Gaziantep, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Uşak, Kastamonu, Kırşehir, Eskişehir, Denizli, Sivas, Isparta, Karabük, Bursa, Aydın, Çorum, Bilecik, Ankara.

 

YÜKSEK RİSKLİ

Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller: Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Bolu. Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane.

 

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ

Yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller: Adıyaman, Tokat, Karaman, Osmaniye, Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon.

 

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Sorgula  (24.02.2021 16:12:33)

  Haber alakasız bana göre Bolu esnafı bu gidişle çok bekler yanlış sorunu yanlış yerde arıyor çünkü korona bahane parti kongreleri lablebi sorunu bundan aramak gerekiyor

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit