• resmi ilanlar
Fatma Marmara boluexpress@hotmail.com

AŞKI ANLATAN, AŞKI KENDİNDE YAŞATAN SONBAHAR

01.10.2017 11:00:05

Renklerin ahenginde ruhun coştuğu, esen ılık rüzgârda saçların uçuştuğu, aniden bastıran yağmurda bir şemsiye altında yanındakine sarılarak durulduğu, en güzel, en renkli mevsimdir sonbahar.

Şimdi mevsimlerden sonbahar…

Hazan derlerde hüzne düşerler ama öylemi?

Ayıklanma, belki de ölmüş, sararıp solmuşları ayıklama ve yeni bir bahara yeni renklerle başlama. Yaşanmışlıklar sararıp solarken, onların güzelliğini vedadan önce son bir kez fark etmek.

İşte bu nedenle çok renklidir sonbahar, sarıdan kırmızıya, kahveden yeşile, her rengin tüm tonlarıyla alabildiğince göz dolduran, doğanın dansıdır, son bir veda dansı. Renklerin, rüzgârın, yağmurun, seslerin eşliğinde, mevsimin son dansı…

Ara sıra çıkan güneşiyle, ılık rüzgârlı havasıyla,  bulutların hızlı akışıyla, adeta bir yaz sonu aşkının veda busesinde ki duygularla, ilham oluverir şairlere, yazarlara.

Rüzgâr yerde ki kuru yaprakları önüne katarak sürükleyip, küçük yığınlar yaparken cadde ve sokaklarda, anılarda toplanır bu mevsimde analiz için aklın kuytu köşelerinde. Kimi sararmış solmuş, kimi kurumuş, kimi de kurumaya yüz tutmuş.

Karşı sahilde batan akşam güneşi de aslında sonbaharın kızıl renklerini ve hüznünü barındırır üzerinde. Yarın yeni bir günün geleceğini bile bile yine de bir burukluk oluşur kişilerin yüreğinde. Hele bu mevsimde yakamozların, dolunay ve yıldızların daha az görüleceği uzun kış gecelerinin, kapıya dayandığı etkisi çoktur.

Ama bilinir aslında ve umutla beklenir, kendi renkleri gibi olmasa da gelecek olan renkli baharda o gecelerin ertesindedir. O nedenle yitirilmeyen umutlarla doludur sonbahar.

 

Renklerdir insanın tüm duygularını etkileyip, kişiliğini bile değiştiriveren. Öyle çok renk vardır ki etrafta, adeta mest olup dolaştırır çakır keyif sarhoşlukla.

Öyle ya yeşilin her tonu, kırmızı doğa da bu kadar mı çok renk tonlarına sahip olur?

Sarı, turuncu kahvenin güzelliğine ne demeli?

Aklınıza, gözlerinizin önüne gelen, gelmeyen her rengin mevcut olduğu o yollarda ki yaprak hışırtıları arasında, usul usul acelesiz bir şekilde, mest olmuş ruhla, duygularla, renklere dokunarak yürüyüşlerin yapıldığı, bambaşka bir mevsimdir sonbahar.

Dallarda tutunamayıp süzülerek düşen altın sarısı yaprakların, edalı yüzüşlerini dalgın dalgın izler gözler, gökyüzünün bulutlarını da alıp geldiği, birikmiş sularda ki eşsiz sonbahar yansımalarında.

Aşkı anlatır, aşkı kendinde yaşatır sonbahar, bambaşka farklı bir üslupla, fısıltıyla, coşkuyla.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • aşk tutkulu ruh halidir.  (03.10.2017 16:32:27)

  önemli olan sevgidir. aşk biraz hastalıklı bir ruh halidir çok daha fazla tutkudur. kavuşulmaz olanın peşinden koşmaktır. yakaladığını sandığın an o olmadığını anlamandır. bağdata olan aşk: bağdadı fethetme fikriymiş güzel olan; bağdadı fethetme değilmiş anladım dedirtmiştir.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • TANSU Eczanesi Hastane Cad.Mustafa Bey Apt. No:25(KADIN DOĞUM HAS. KARŞISI) Tel: 0374 213 67 92
  • SEVAL Eczanesi Sağlık Mah. Hekim Sok.No 9A/13 (Köroğlu Devlet Hast.Acil Karşısı) Tel: 0374 270 31 30
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit