• resmi ilanlar
Fuat Bayramoğlu

ZEKİ GÜNEŞ, SEBEN VE SÜLEYMAN ÖZBAĞ

27.07.2018 12:58:36

 

 

Rahmetli  Zeki Güneş,
Sebenliydi.
Bir zamanların efsane ismiydi.

Seben için zamanının en iyi imkanlarını kullanarak,
Seben’i zaman tüneli içinde, çağı yakalama adına hamleler yaptı.
Rahmetli İnönü, Menderes dönemlerini yaşamış,
Demirel döneminde, Demokrat Parti sonra Adalet Parti’si nde bulunarak ve bir dönemde MHP’den olmak üzere,  uzun zaman Seben İlçe Belediye Başkanlığı yaptı.
1960,70 ve 80’li gelişmekte olan Türkiye’sinde, kısır siyasetin hüküm sürdüğü, kardeş kavgalarının her yere sirayet ettiği dönemlerde, Seben tarihine çok önemli izler bıraktı.
Sevenleri kadar sevmeyenleri de çoktu. Sebebi de ülkedeki o günkü siyasi hava ve ülke siyasi konjüktörüydü. Bu şartlarda hizmet etti.
Hatalarıyla sevaplarıyla her fani gibi,  Sayın Zeki Güneş te, bu dünyadan ayrıldı.

Ülkemizde dağlar doğu batı istikametinde uzanır. Bolu’dan güneyindeki Seben’e gitmek  isteyen önce bu doğu batı yönünde uzanan yüksek dağları tırmanır, sonra platoda düz gider, sonrada kıvrıla kıvrıla bu dağlardan inmek zorundadır..
Seben ve Kıbrıscık İlçelerimiz, ulaşımda dağın ardındaki ÇİLELERİN, diğer adıdır.
Seben Bolu arası, eskiden  (dikkat edin) ”avu dağından” Seben’e gidilirdi.  Avudağından, Hacı oğlan tarafına kıvrıla kıvrıla tehlikeli bir inişle Seben’e inilirdi.
Tabi yüksek rakımlı bu dağdan kışın gidebilirseniz. Gidiş ve gelişler mecburen heyecanlı bekleyişlere sahne olur, çileler birbirini takip ederdi. Dert o zamanlar Sebenlilerin ortak kaderiydi.
Rahmetli Zeki Güneş,
Birçok hizmetinin yanı sıra, Seben Bolu arasındaki yolun yönünü ve yerini değiştirerek, 
Avudağı’nı bırakıp, şimdiki Korucuk köyü vadisinden, Seben-Bolu arasını sıfırdan yeni bir yol yapılarak, kış mevsimlerinin en sıkıntılı yönü olan yol kapanma sorununu ciddi şekilde çözmüştü. Sorun gene kıvrıla kıvrıla inip ve çıkmaktı ama hiç olmazsa yol kapanma sorununu çözülmüştü. Bu sorunu çözmek, Seben adına bir devrimdi. 
Bu Sayın Güneş’in hizmetlerinden sadece birisidir. 
Zamanla ölümlü dünyada, 1930, 1940 ve 1950’li doğumlular,  bir bir öbür tarafa giderken, hatıralar yerine nostaljiye bırakmaya başladı.
Taraflı tarafsız herkes ahirete giden, zamanın siyasi etkileri içinde negatif hamleler yapan bu toplumda, zaman içinde herkes birbirini hürmetle anmaya başladı.
Köprünün altından çok sular aktı. Herkes olgunlaştı. Dünya siyaseti üzere oynanan oyunları gören halk, körü körüne siyasi kutuplaşmaları bıraktı.
Tabi ki Zeki Güneşte, o kuşakta yaşayan insanlarımızın çoğu tarih oldu. Sayın Zeki Güneş’in geride kalan eserlerini bilsek de zaman Onları da eskitmeye, unutturmaya başladı.
Rahmetli Babam Ormancı Hasan Bayramoğlu’nun, arkadaşlarının da arkadaşı olan Zeki Güneş, bir dönemin, yoksul ve kalkınmak isteyen Türkiye’nin, kilometre taşları olarak tarihte yerlerini aldılar.
Bize düşen, ahirete intikal eden kim olursa olsun, bu saatten sonra hürmetle anmaktır.
Eski değerleri unutmamak, onları yaşadıkları zamana ve şartlarına gör değerlendirmek gerektiği fikrindeyim.
Zeki amcanın ve döneminde yaşayıp ta rahmeti Rahmana kavuşanlara ahiret saadetleri dilerim.
***
Rahmetli Zeki Güneş’in, Korucuk tarafından kıvrım kıvrım tırmanarak çıkılan yoluna zamanında şükreden bizler, zaman içinde daha iyi olabilir demeye başladık.
Şimdi ki Seben Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özbağ ve içinde bulunduğu siyasi parti, Bolu’daki İl başkanlığı ve Bolu Belediyesi’nin de desteğini alarak, bu yolda iyileştirme çabalarına giriştiler.
Teknoloji, araç gereç, irade ve siyasi destekle Korucuk vadisinde ki o kıvrım kıvrım yolu dümdüz yaptılar diyebiliriz. Hele platodaki kıvrımlı yol, Taşlıyaylaya hatta Kızık Yaylasına kadar,  otobanı andırıyor.  
Bu Seben adına, Seben’de yaşayalar adına çok büyük bir başarıdır.
Buradaki başarıda Hükümetin ve Ulaştırma Bakanlığının da çok büyük destekleri vardır.
Aslan pay ise, başta Sayın Süleyman Özbağ’ındır.
Bu yolun bu hale geleceğinin hayalini bile kurulamıyordu.
Ferhat’ın Şirin için dağları delme efsanesini bırakıp, Çetin Seben yolunun dümdüz edilmesi hikayesi, başlı başına ikinci bir devrimdir.
Bu yolun, bu yörenin insanına, devletine, milletine, ekonomiye turizme olan katkıları açısından çok önemliydi.
Burada Seben Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özbağ, Seben tarihi adına çok büyük bir şanstır.
Yaptığı diğer hizmetlere de, yer darlığımızdan kıs kısa bir göz atmakta yarar var.
 ****
Sayın Süleyman Özbağ  
Seben Derneği’nin 23 Aralık 2017 günü Hilton Otelde yaptığı ve benimde katıldığı toplantı gecesinde, O konuşmada Sayın Özbağ Başkan özet olarak şunları söylemişti.
Özbağ:  
-  “Aslında Seben in hikayesi bence 2003-2004’lerde Sayın Belediye Başkanım  Alaaddin YILMAZ’ın Bolu Belediye Başkanı olması ile başladı. 
2004’den itibaren Seben’e hizmet noktasında çıktığımız yolda emin olun ki artık Güneşi ufukta gördük.

 -Seben için çok önemli olduğu için söylüyorum. Bir hayal vardı Seben Ovasının sulanması. Rabbimize hamd olsun bize inşallah bu günleri gösterdi. Önce Seben Gölü arkasından Sulama İhalesinin yapılması inşallah 2018 yılı Seben’in yılı olacak ve 2018 yılı başından itibaren kazma vurulacak. Yine Seben’in bir hayali vardı çünkü dağın arkasından şehre ulaşmak zordu.

Hamd olsun ne kadar şükretsek az. Biz bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcımız Sayın Yüksel COŞKUNYÜREK ile beraberdik. Kendisinin sizlere selamı var. İnşallah 17 Ocak 2018 de Seben –Bolu arasındaki yolun Nallıhan yol ayrımından Gölcük’e kadar olan kısmın ihalesi yapılacak. Hayırlı uğurlu olsun Seben’e. Seben’e yakın zamanda gidip gelenleriniz olmuştur muhtemelen farkındadır.
Korucuk’ta ki o dağların derelerin dolmasıyla artık Kızık Yaylasından Seben’e gitmek 15 dakika.
Keskinli Yaylasından Korucuk’a inmek 2 dakika.  Samimiyetle söylüyorum ne kadar şükretsek az. İddiamız neydi buradaki kardeşlerimiz öğlen yemeklerini Seben Solaklar Kaya evlerinde yaptığımız taş restorantta yiyip gelecekler. Bizim iddiamız bu.

Hamd olsun 2018 de bunu gerçekleştireceğiz. Yine hükümetimizin politikalarından TOKİ ile ilgili geçtiğimiz yıllarda 96 hak sahibine konutlarını teslim etmiştik. Sebenliler o kadar talep gösterdiler ki 260 başvuru oldu. Bizde onlara mahcup olmamak için uygun arsa bulduk. İnşallah 31 Aralıkta da Seben’de 266 konut yapılmasıyla ilgili ihale var. Buda Seben’imize hayırlı uğurlu olsun. Bunları yapabilmemin asıl temel unsuru şudur. Sebenliler birlik olduğunda, beraber olduğunda her şeyi becerebilecek güçte. Biz sizden yani milletimizden aldığımız güçle inşallah durmak yok yola devam diyeceğiz.” Demişti.
Dediklerini de aynen gerçekleştirildi.
***
Sayın Başkanının bahsettiği konular Seben’in hayati konularıdır.
Seben ile birlikte bütün bölge de bu gelişmelerden pozitif yönde etkilenecektir.
Vaat edilenler, gerçekleşmiştir..
Daha yazacak çok şeyler var.
Hentbolda Seben spor bu gün Türkiye 1. Ligine davet edilmiştir. Bu Bolu adına çok büyük bir başarıdır. Bu takıma koşulsuz olarak destek verenlerin başında Sayın Süleyman Özbağ vardır.

Sayın Süleyman Özbağ, bu gün itibariyle dağda koyunların yanında vakit geçirirken,
Cumhurbaşkanımızla, bakanlarla birlikte hizmet kovalıyor.
Batı Karadeniz’in en başarılı Belediye Başkanı seçiliyor.
Seben’e AİBÜ bağlı yüksekokul ve yurdu kazandırırken,
Seben Gölünde ulusal ve uluslar ARASI yarışmalar düzenleme komisyonlarında görüyoruz.
Elma bahçeleri gençleşiyor. Termal turizmde zirve ve turizm hesapları yapılıyor.
Bolu Belediyesi ile birlikte büyük projelere imza atıyor.

Sayın Özbağ, mütevazi ve halktan biri.
Dini ve milli günlere tam değer veren, fakirleri koruyup kollayan,
Yerde sofrada yemek yiyen, halk gibi yaşayan bir halk adamıdır.
İlimizin valisi ile uyumlu çalışıyor.

Görevinde halkın da sonsuz desteğini almıştır.
Hayat devam ediyor. Seben Yolu hikayesinin az birazını yazdık.
Zaman içinde çok şeyler göreceğiz.
***
Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.
 

Not: Rahmetli İzzet Baysal’ın Bolumuza en son kazandırdığı, yakında hizmete girecek olan teknoloji ve mimarlık harikası “Bolu İzzet Baysal Orta Okulu” Binasını kaleme alacağım inşallah.
Bu mükemmel binayı görmeniz dileklerimle… 

 
 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Turan Yılmaz  (28.07.2018 15:18:36)

  İlçede haftanın kaç günü görev yapmaktadır?Boludan Sebene, Sebenden Boluya hangi araç ile gelip gitmektedir?Tabi bunları bilseniz de bilmezden gelirsiniz! Görseniz de görmezden gelip yazamazsınız!!!

 • Turan Yılmaz  (28.07.2018 15:08:26)

  "Şeyh uçmaz, müridi uçururmuş!" (Türk Atasözü)

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit