• resmi ilanlar
Fatma Marmara boluexpress@hotmail.com

YEŞİLÇAM ŞARKILARIYLA YAŞANAN NOSTALJİ

11.02.2019 11:42:58

 

Yeşilçam Şarkılarıyla büyüyen, Yeşilçam filmleriyle aşkı, gözyaşını, hüznü, kavuşmayı yaşayan nesiller olarak, Bolu Belediyesi Nikah Salonunda Cumartesi akşamı verilen konserle bir kez daha nostaljinin, anıların, şarkılarla, görsellikle sunulduğu bir konseri izledik, Bolulu sanatseverler olarak.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, kış etkinlikleri çerçevesinde devam eden faaliyetleri olarak, Ankara Ümitköy Musiki Derneği’nden davet ettiği 45 sanatçı ekibi, 25 adet unutulmaz Yeşilçam Şarkılarını, Yeşilçam filmlerinden sahnelerin yer aldığı slayt gösterisi eşliğinde bizlere sunarak, muhteşem bir akşam yaşamamızı sağladılar. 

Şef Asım Tokel yönetiminde,  Yasemen Kutlu’nun güzel sesiyle sunumunu yaptığı, Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu'nun “Yeşilçam Şarkıları” konserinde Ediz Hun, Fatma Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Zeki Müren, Göksel Arsoy, Filiz Akın, Tarık Akan gibi daha pek çok değerli sanatçıların rol aldığı Yeşilçam filmleri ve o filmlerde söylenen şarkılarla coştu tüm salonu dolduran seyirciler..  Adeta o yıllara geri dönerek, birbirine fısıldadılar “ Ne güzel yıllardı, keşke o yıllara bir daha geri dönebilsek.” diye. 

16 yıl önce Ankara’nın Çayyolu’nda kurulan ve o akşam 76. Konserini veren Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu'nun birbirinden değerli sanatçıları da yaşanan bu coşku dolu geceden duydukları memnuniyetlerini anlatırken, Bolu’ya tekrar gelmek ve bu coşkulu seyirciyle birlikte olmak isteklerini yenilediler.

Ümitköy Türk Sanat Müziği Korosu “Yeşilçam Şarkıları” konserinde sürpriz seslerde yer aldı. Bunlardan ilki Bolulu ses sanatçısı Ramazan Yerlikaya’da “Yıldızların Altında” adlı eseri seslendirirken, “ Kulakların Çınlasın” şarkısı sanatçı Handan Kara’nın orijinal sesi olan plaktan, Türkan Şoray’ın filmde rol aldığı slayt gösterisi eşliğinde verildi. “Sevmek İstesem de Sevemem Artık” şarkısını ise Şef Asım Tokel kendisi seslendirdi.

Konser bitiminden sonra Bolu Belediyesi İmarethanesinde ikram edilen yemeğin ardından, sanatçılara Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafından teşekkür belgesi, Bolu Belediyesi Kültür yayınları olarak bastırılan CD ve kitaplar hediye edildi. Ardından Şef Asım Tokel ve Ramazan Yerlikaya burada da sazendelerle birlikte mini bir konser verdiler.

Bolu Belediyesi’nin yayınları ve yaptığı çalışmalarla ilgili hediye takdimi öncesi konuklarla bilgi paylaşan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Biz Bolu Belediyesi olarak yaklaşık 65 tane yayın yaptık. Şu anda bir 10-13 yayınımız daha çıkacak. İhalesini yaptık. Bunların içerisinde ‘Hikâyeleriyle Geçmişten Günümüze Gelen Yemekleri’ de Fatma Hanıma özellikle araştırdık ve yaptırdık. 2 cilt olarak o da çıkacak. Ayrıca Bolu Türkülerini de derledik, topladık ‘Yaşayan Bolu’ diye bir albüm yaptık. Biz Bolu’ya ait olan her şeyi gün yüzüne çıkarmaya özen gösteriyoruz. Bolu’ya ait endemik bitkiler, Bolu’ya ait meyveler, Bolu’ya ait sebzeler, tohumlar hepsini gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Yine ‘Dört mevsim Bolu’ diye Bolu’yu tanıtan, Bolu’nun tüm güzel yerlerini gösteren CD ve kitabımızda bunun içinde mevcut. Ayrıca belki hiçbir yerde yapılmamıştır, üniversiteyle birlikte biz ‘Bolu Çocuk Şarkıları’ diye bir yarışma yaptık. Bu yarışmada 10 adet şarkı finale kaldı. Onları da CD haline getirdik. Ayrıca bu şarkıları kitap haline getirip, okullarda müzik öğretmenlerine verdik. Artık çocuklar müzik dersinde Bolu’da o kitaptan çocuk şarkılarını öğreniyorlar. Esas mesele Bolu Belediyesine kadın eli değdi.”diye ifade ederek konuşmasına devam etti.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Ayrıca biz Bolu’da her yıl ‘Köroğlu Festivali’ yapıyoruz. Festival deyince akla müzik eğlence gibi şeyler gelir ama bizim festivalimiz Ağustos ayının ilk haftasından başlar, Eylül sonuna kadar devam eder. Önce Köroğlu ile ilgili hipodromda ‘At Yarışları’ yapılır. Kentteki bütün amatör spor kulüpleri ‘Köroğlu Spor Turnuvası’ diye turnuvalar yapılır. Resim sergileri, Köroğlu türküleri yarışması, Köroğlu ile ilgili Türkiye ve Dünya çapında resim yarışması yaparız. Köroğlu heykeli yaptık. Bolu’da 110 dönüm bir arazi üzerine Köroğlu Parkı’nı yapıyoruz. Bu parkta bütün Türki Cumhuriyetleri kendilerini bulabilecekleri, Köroğlu’nu yansıtabilecekleri, yerden yüksekliği yaklaşık 65 m. 19 tonluk çok büyük bir heykel yaptık ve kaidesi üzerine Aralık ayı içerisinde oturtuldu. Açılışını da inşallah 19 Martta yapacağız. Biz genelde halkımıza kültüründe, her şeyinde, müziğinde, sanatında en iyisini vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla yıl içinde yaptığımız bütün etkinliklerde, Kültür Bakanlığı’nın sanatçıları, operası, balesi, tiyatrosu hep bunları Ankara’dan isteriz. Ocak ayı içerisinde bir yılın programını yaparız. Her ay en az 3-4 tane Bolu’da etkinlik yaparız. Dolayısıyla festivalde de 2 akşam mutlaka Kültür Bakanlığı’nın sanatçıları, yöresel sanatçıları olur. Halk oyunları ekipleri de Türki Cumhuriyetlerden gelir. Yine Bolu Belediyesi’nin kendi halk oyunları ekibimizde ve son akşamda popüler bir sanatçımızla festivalimizi bitiririz. Festivalin ondan sonraki bölümünü de Köroğlu ve Bolu’yla ilgili sempozyumla taçlandırırız. Bugüne kadar 5 adet sempozyum kitabımızda çıktı.”diye ifade ettiler.

TRT Genel Müdürlüğü’nde uzun yıllar müzik prodüktörlüğü ve Müzik Dairesi Başkan Yardımcılığı yapmış, TRT Yayın Denetleme Kurul Üyesi olarak da çalışmış olan Şef Asım Tokel ise“Bolu Belediyesi’nin bu faaliyetleri, diğer tüm belediyelere örnek olmalı.” diye belirterek konuşmasını sürdürdü. 

Şef Asım Tokel “Biz bugüne kadar onca konser verdik, onca şehirlere gittik, şehirlerde konserlerden sonra bu tür yemekler yedik, bu tür organizeler yaptık ama hiç böylesine bir organize yapmadık. Hiç böylesine çalıp, söylemedik. Bu farkta Bolu’ya özgü oldu. Bu farkta Bolu’da diğerlerinden farklı oldu. Gerçekten biz Bolu’nun bu aktivitelerini, bizi böyle karşıladıklarına karşı çok mutluyuz, müteşekkiriz, hayranız. Sizler istedikten sonra Bolu’ya tekrar gelmeyi, şahsım ve dernek adına konuşuyorum; fahri Bolulu olmayı seve seve kabul ediyoruz. Sizde teklifinizi yapıyorsanız, biz sizin fahri üyeniz olmak istiyoruz.”diye ifade ettiler.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • GÖLYÜZÜMURAT Eczanesi İhsaniye Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:13/A Tel: 0374 217 63 64
  • DEVA Eczanesi Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/A (Sağlık Müd.Yanı) Tel: 0374 240 94 94
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit