• resmi ilanlar
Fatma Marmara boluexpress@hotmail.com

VİVA CUİSİNE PROJE ORTAKLARI BOLU’DA TOPLANDI

27.06.2019 11:00:04

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde başlayan ve devam eden 5 ortaklı Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 3 gün sürecek olan 4. toplantısının ilk günü Bolu’da başladı.

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekvar Teknoloji Araştırma Bilgisayar Eğitim Ve Danışmanlık Limited Şirketi, PGTHVP "Sveti Sveti Kiril i Metodiy" (Bulgaristan), O.C.E.A.N (Organization Of Culture, Education And Advice In Networks) NGO (Yunanistan) ve Liceul Tehnologic Dimitrie Filipescu (Romanya) ortaklığında gerçekleştirilen Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 4. toplantısı Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başladı.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan, 3 gün devam edecek olan Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 4. Toplantısının ilk günü, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’den katılan ortakların sabah saat 09:00’da Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin otel kısmında buluşması ve kahvaltı ikramı ile başlayıp, ardından ev sahibi kurumun tanıtımının yapılmasıyla devam etti.

Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 4. Toplantısı Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural’ın konuşması ile başlayıp, Yunanistan toplantısından bu güne kadar yapılanların değerlendirilmesinin ardından proje web sitesinin incelenmesi ve bugüne kadar yapılan faaliyetler değerlendirilmesi ile devam etti. Online modül ile ilgili açıklama ve bilgilendirme sonrasında konuk ortaklarla Bolu Aladağlar gölü gezisi yapıldı, ardından Adya Aladağ Doğal Yaşam’da katılımcılara yemek ikram edildi. 

 Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan’da göstermiş oldukları ev sahipliğinden, misafirperverliklerinden dolayı proje katılımcı ülkelerine teşekkür ederek, onları da burada en güzel şekilde ağırlayacaklarını belirterek konuşmasına başlayan Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ayhan Vural; “Okulumuz ekonomik olarak Türkiye’de 7. sosyal ve akademik başarı olarak Türkiye’nin ilk otelciliklerinden biridir. 60 dönüm alan içerisinde olması, okulumuzun tam donanımlı bir okul olması bizim için çok büyük bir avantaj. Bu normal Avrupa birliği projelerinin yanında sosyal sorumluluk projelerimizde devam ediyor. Huzurevleri, kimsesizler yurdu, yaşlılar ile ilgili projelerimiz var ve sık sık onları ziyaret ediyoruz. Dezavantajlı gruplara yönelik projelerimiz var. Engelli dernekleriyle yakın işbirliği içerisindeyiz. Onlara bütün imkânlarımızı sunuyoruz. Bu projelerin bize en önemli ve en büyük katkılarından biride dünya kardeşliği, dünyadaki bütün ulusların turizm çatısı altında birleşmesini sağlaması.. Yetiştireceğimiz nesli de dünya barışı, dünya sevgisi ve dünya huzuru içinde yetiştirmeye çalışıyoruz. Bütün programlarda, konuşmalarda şuana kadar şunu anladık, gördük ki birbirimizden bir farkımız yok. Ben çok teşekkür ediyorum. Kendi aileniz gibi burayı hissedebilirsiniz. Her konuda ben ve ekibim sizlerin yanınızdayız.”diye belirtti. 

Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 5 aşaması olduğunu belirten Müdür Ayhan Vural; “Bunlardan ilki- mutfak öğretmenlerinin özel tariflerde kullandıkları ‘Ortak Mutfak Terimler Kitabı’ oluşturmak. Bu terimlerden cümleleri ve temel cümle yapılarını çıkartmak..

2 -proje ortaklarının toplanan mutfak terimleri, cümleleri ve temel cümle yapılarını veri tabanına girmeleri ve bu girişlerin kendi dillerinde çevirilerini yapabilmelerini sağlayacak çevrimiçi bir araç oluşturulacak.

3 -Bu aracın nasıl kullanılacağına ilişkin projede eğitim verilecek.

4 -ortak bir dilde yazılmış bir tarifin sunulan terimler kelime öbekleri ve cümle yapılarıyla diğer ortakların dillerine anında tercüme edilme olanağı sağlanacak.

5- Bu çevrimiçi aracın nasıl kullanılacağına ilişkin proje ortaklarının eğitimlerinin verilmesi ve mutfak öğretmenlerinin kendi dillerinde verilen tariflerle yemek hazırlamaları gerektiği bir yayılma etkinliği organize etmek, yaygınlaştırma faaliyeti sunmak, çevrimiçi yardımı ile başka bir dilde yazılmış tariflerden otomatik olarak oluşturulan tarifleri almak.” Olduğunu belirten Müdür Ayhan Vural; “İnteraktif araç geliştirildi. Terim sözlüğü basıldı ve yemek kitabı çıkacak. Geliştirilen interaktif araç sayesinde çıkartılan bu yemek kitabı sürekli güncellenebilecek.”diye ifade etti.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe proje ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Projenin amacı meslek lisesi öğretmenleri ve mutfak eğitimi veren veya mutfak eğitimi alan öğrencilere bu uygulama için mutfak içeriği geliştirmeye yönelik etkileşimli bir araç geliştirmektir. Bu projenin meslek lisesi öğretmenleri ve farklı ülkelerden gelen öğrenciler için ortak bir etkileşim pratiği deneyimlemek ve bu interaktif araçla özgün, yerel mutfak içeriği geliştirmek için bir platform sunması ümit edilmektedir.”diye ifade etti.

Fatma Marmara

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • YÜCE Eczanesi Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı) Tel: 0374 217 10 21
  • MİNA Eczanesi Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı) Tel: 0374 217 95 66
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit