• resmi ilanlar
Fatma Marmara boluexpress@hotmail.com

MUHTAR MUTLU’NUN ÇALIŞMALARIYLA MAHALLESİ DE MUTLU- 1. Bölüm

17.04.2020 11:00:00

 

Tüm dünya büyük bir sınavdan geçiyor. İnsanlık sınanıyor, yardımlaşmalar, unutulmaya yüz tutmuş değerler gün yüzüne çıkıyor. Sarılmalar, kucaklaşmalar, yan yana duruşlar COVİD_19 nedeniyle ötelenirken ve bu bizim hiçte alışkın olmadığımız bir durumken, büyük özlemleri beraberinde doğururken, kendimizin, çevremizdekilerin yakınlarımızın, canlarımızın sağlığı düşünmek adına bizleri mecbur kılıyor.

Bu dönemde işsiz, güçsüz, aç, açıkta kalanlara yardım elleri uzanırken valilik, belediyeler gibi tüm kurumlardan, ayrıca bu kişileri daha iyi bilen, tanıyan mahallelerinin muhtarları aracılığıyla da yine yardımseverler tarafından yapılan bu yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Seçildiği günden beri büyük başarılara imza atan, mahallenin çehresini değiştiren, belediye, valilik, kurum, kuruşlarla işbirliği içinde gece gündüz koşturan ve tüm bu yaptıklarıyla mahallesine değer kazandıran genç, dinamik, çalışkan, başarılı muhtar Erkan Mutlu’da bu dönemde daha da fazla koşturuyor, alan elle veren eli buluşturmak için.

1985 yılında bu mahalleye gelip o günden beri mahalleliyle güzel ilişkiler kurmuş ve kendini sevdirmiş biri 1978 doğumlu Muhtar Erkan Mutlu. O yıllarda çoğu yerleri tarla olan, 450- 500 nüfusa sahip, Alpagutbey mahallesi diye bilinen bu yerleşim yeri, nüfusun 7 bini bulmasıyla İzzet Baysal Mahallesi olarak ayrılıyor.

Şimdilerde 30-35 civarında da boş arazi kaldığını, Bolu’da 8.büyük mahalle konumuna gelindiğini belirten Muhtar Erkan Mutlu sözlerine seçim zamanında tüm seçmenlerimizin taleplerini tek tek not aldım diyerek başladı ve “Böyle yüzlerce not var. Muhtar seçilirsem tek tek değerlendireyim diye. Şimdi yavaş yavaş böyle geri dönüyoruz o insanlara, hangi projeyi yapıyorsak hemen arıyorum ‘Bakın böyle bir talebiniz vardı’ diye. Seçildiğimiz günden beri ekibimle birlikte maddi durumu zorda olan birçok ailemizi yakın takibe alarak, onların dertlerine deva olmaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Halkımızın tüm sorunları ile birebir ilgilenip, sorunlara kesin çözümlü olarak müdahale ettik, etmeye de devam ediyoruz. Burada muhtarla vatandaş çok iyi iletişim kurması lazım, muhtarda belediyeyle iyi iletişim halinde olursa işleri çözerler. Bizim mahallede bu konuda işler çok iyi gidiyor. Yani vatandaşla belediye arasındaki köprüyü biz harika şekilde sağlıyoruz. Vatandaşın sorununu birebir hallediyoruz. Vatandaşı alıp belediyeye getiriyoruz. Hangi birimle görüşecekse, buradan telefonla halledemiyorsak kişiyi alıp, yerine götürüp o sorunu çözüyoruz. İnsanımızın sorunu askıda kalmıyor. Ben kesin odaklı çalışmayı çok severim. Bana bir insan 5-10 defa aynı sorunla gelmesin isterim. Aynı kişinin devamlı aynı sorunla gelmesi bir başarısızlıktır.”

-Göreve geldiğiniz günden beri ihtiyaç sahiplerine yaptığınız yardımlardan ve bu kişileri belirlemek için nasıl bir çalışma yaptığınızdan bahsedebilir misiniz?

Muhtar Erkan Mutlu; “Biz Bolu genelinde 1 yıl içerisinde 58 bin TL. lık 342 ailemize yardımda bulunduk. Belediyemizin, devletimizin yardımları haricinde, şahsi yardım olarak Bolu’nun her mahallesinde ikamet eden bu ailelerimize yardım yaptık. Yardım ihtiyaç ihbarı gelen tüm evlere eşimle beraber gidip, gerçekten ihtiyaç sahibimi, değil mi, çalışan var mı, buna bakarak değerlendiriyoruz. Allah katında bir sorumluluğumuz var, kul hakkı diye bir şey var bunu iyi gözetmek lazım. Bir bakıyorsunuz, 6 tane çocuk, anne ve babayla 8 kişilik bir aile. Evde yiyecek içecek yok. Ayakkabı alacak parpası yok. Belediyemizden, mahallemize toplamda 150 koli talep ettim. Bu talebim karşılandı. Geçen sene Ramazan ayında şahsi olarak 117 koli dağıttım. Almanya’da derneklerden yardım talebim oldu, parayı da koli alacağımız yerlerin hesabına aktarttık. Aktarılan bu meblağ karşısında kolileri aldık. Azalarımız, ekibim, ailemle birlikte ihtiyaç sahiplerinin evlerine kendi aracımızla tek tek ulaştırdık. Bu şekilde evlerine bırakılmasından da vatandaşlarımız çok memnun oluyorlar. Yeni doğan çocukların tüm alışverişlerini giderdik. Bezi, kıyafeti, ıslak mendilleri gibi ihtiyaçlarını temin ediyoruz. Bu şekilde aileyi 2 ay ileriye atıyor, rahatlatıyoruz. Geçen hafta Pazar günü yine yeni doğan bir bebeğin 2 aylık bez alışverişini yaptık mesela. Bize başvuran ailelerimiz varsa biz hemen onun alışverişini yapıyoruz. Bayramda çocukların alışverişini yaptık. 27 ailemizin çocuğunun bayramlık alışverişlerini yaptık. Okul başladığında da 34 çocuğumuzun çanta ayakkabı dahil kırtasiye alışverişlerini tamamen yaptık. Bunu sene benim hedefim daha çok kişiye ulaşmak. Muhtar olduğumdan beri her bayramda ve her okul başlangıcında öğrencilerimizin, çocuklarımızın kılık kıyafet ve kırtasiye giderlerini karşılayacağımızın ben sözünü veriyorum. Kurban zamanları bize gelen etler oluyor. Bir işadamımız kocaman bir inek bağışladı mesela ve biz bunu da ailelerimize dağıttık.”

-Tüm dünyayı ve ülkemizi de kasıp kavuran (COVİD-19) Corona virüs nedeniyle mahallenizde işsiz ve zor durumda kalan kişilere, yardımların nasıl ulaşmasını sağladığınızdan bahsedebilir misiniz?

Muhtar Erkan Mutlu; “Belediye Başkanımız Sayın Tanju ÖZCAN Beyefendinin talimatları Ile Corona virüsün meydana getirmiş olduğu durumdan olumsuz etkilenen 38 ailemize koli yardımlarında bulunduk. Yine bir hayırseverimiz, belediyemizin dışında Corona virüsün ilk başladığı dönemde Bolu’muzun çok sevilen bir işadamımız 50 koli bağış yaptılar. Aileleri görmek istediler. Bende daha önce bu ihtiyaç sahipleriyle ilgili çalışmaları yapmıştım. Elimde listelerim mevcuttu ve 50 aileye bunların teslimatını yaptık. Ben bunun Facebook’tan da duyurusunu yaptım. Duyurusunu yaptıktan sonra 87 ailemiz şahsi olarak yardım etmek için geldi ve bu vesileyle 87 ailemizin ihtiyacını gördük. Yani etki tepki meselesi. Bir yayın yapıyorsunuz halk görüyor ve ‘Muhtar bak bunları yapıyor, ihtiyaç sahiplerine gerçekten ulaşıyor. Ben 1-2 aile bilirim ama muhtar diğerlerini de biliyor. Elinde listesi var.’ diyerek gelip yardım yapıyorlar. Bize güvenerek ki bu güven çok önemli. Ben bu güveni Bolu genelinde net bir şekilde sağladım. Yine Behiye Baysal İlkokul müdür ve öğretmenleri Corona virüs kapsamında 48 aile için hazırladıkları yardım kolilerini dağıttık. İşten çıkartılan tüm ailelerimizin biz kontrolünü sağladık İzzet Baysal Muhtarlığı olarak. Hepside kontrolümüz altında gıdaları temin ediliyor. Çok zorda olan birkaç ailemizin faturasını ödüyoruz. Kirası düşük olanların kiralarına yardımcı oluyoruz. Virüsten önce müthiş bir para akışı vardı, virüsten sonra insanlarımızda önünü göremediğinden dolayı elini cebine pek atamıyor. Ama beni sevindiren virüsten sonra, işte bu 50 koli yardımdan sonra vatandaşların 87 kişinin gelip bize müracaat etmesi. Bu sadece bizim mahallemizden de değil, Bolu genelinden durumu iyi olan insanlar bizim mahallemize geldi. İzzet Baysal Muhtarlığı olarak biz Bolu’da da çok büyük bir güven sağladık.”

Devam edecek.

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Fuat  (28.04.2020 04:22:06)

  her muhtar senin gibi olması ümidiyle, güzel insan,,,maşallah,,

 • Mahalleli  (18.04.2020 01:23:14)

  İnsanın işi maaşının karşılığı değil, karakterinin karşılığıdır. Üslubu ve çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Merkez mahalle muhtarlarının gereksiz görüldüği bu süreçte merkez mahalle muhtarlığının da bir fonksiyonu varmış dedirtiyor kendisi ama 42 yaşın nesi genç anlamadım? Askere gitmiş oğlu vardır vakitli evlendiyse yaş genç değil sadece çoşu muhtara göre daha genç..

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • EZEL Eczanesi İZZET BAYSAL MERKEZ DEVLET HASTANESİ SK N.27/A (RUH SAĞLIĞI HASTANESİ KARŞISI) Tel: 0374 2752844
  • SÜMER Eczanesi Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI) Tel: 0374 215 92 38
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit