• resmi ilanlar
Fatma Marmara boluexpress@hotmail.com

BOLU DA TABİAT BİR BAŞKA GÜZEL 2.Tur

09.11.2014 13:14:11

 

Geçen hafta yaşanan olayların arasında kısaca değindiğim ama daha önce “Doğanın Sanatı” yazımla her köşesinden bahsettiğim muhteşem doğa harikası Ayı Kayası Tabiat Parkı ve Yedigöller Milli Parkı’le başladı, Bolu Tanıtım turumuz.  5 hafta olarak programlanan “Tabiatın kalbi Bolu” “Tanıtım gezinin” 2. haftasında tur güzergâhımız Abant Gölü Tabiat Parkı ve Mudurnu İlçesi oldu.

Görmemiş olsa bile, birçok kişinin Bolu denildiğinde ilk aklına gelen yer Abant Gölü’dür. TFSF’nin koordinasyonunu sağladığı bu tanıtım da Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi tarafından “Tabiatın Kalbi Bolu” konulu “Ulusal Fotoğraf Yarışması” düzenlendi. İl Özel İdaresi’nin destek ve katkıları ile devam eden turlarımızda üyesi olduğum, BOFSAD ( Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği) Bolu’ya gelen fotoğraf sanatçıları için organizasyonu sağlayarak Bolu “Tanıtım Gezisi” düzenledi.

Yaklaşık 3 saat kaldığımız 125 hektarlık heyelan set gölü olan, derinliği 18 m. bulan Abant yine aynı güzelliği ile selamladı bizi. Bolu’nun 34 km. güney batısında, 1350 m. yüksekliğinde, çam, köknar, yabani meyve ağaçlarının kucağında, nilüferleri bağrında, kuşları semasında, renkli mis kokulu çiçeklerinden bal taşıyan arı kovanları yaylasında, faytonu ile tur sefasında olan Abant Gölü Tabiat Parkı’nda bu gün başka bir güzellik vardı. Sonbaharın güzelliği. Sarının, kırmızının, kahverenginin tüm tonları bir arada, doğada birbiri ile ahenk içinde dans etmekteydi.  Çamlar, köknarlar ve ladinler de yeşil renkleri ile bu armoniye eşlik ediyordu.

Dört mevsimin bir arada yaşandığı bu şehir, tüm özelliği ve güzelliği ile adeta masal ülkesi gibi. Daha bir hafta önce, mevsimin ilk karı yağmıştı Kartalkaya’ya. Onun soğuğu da haliyle aşağıları etkilemişti. Ama bu gün alabildiğine güneşli ve güzel bir hava vardı. Bunu görenlerde Abant’a akın etmişlerdi. Sadece Bolu’dan da değil, başka illerden gelen turlar da bu doğa harikasını görmeye gelmişlerdi.

Birkaç kaynak suyu, akarsu, kar ve yağmur suları ile beslenen gölün Abant Alabalığı (Salmo trutta abantikus) ve yine sadece bu sulara mahsus Abant Nilüferi ile ünlü bu doğal parkın tarihi M.Ö. 5000- 3000 yıllarına Hititler dönemine kadar uzanıyor.

Bugünkü turumuzun ikinci ayağı Bolu’nun şirin ilçelerinden biri, bir zamanlar İpek Yolu’nun geçtiği Mudurnu oldu. . Zaten festival olarak da kutlanmakta bu, ilçede yıllardır.

İl merkezinin 50 km güneybatısında yüksekliği 840 m. yüzölçümü 1349 km. olan şirin ilçenin, bugün aynı zamanda pazarı olduğundan oldukça kalabalıktı. Tarlasından, bağından, bahçesinden taze taze ürünlerini getirmişti üreticileri. Diğer ilçelerde olduğu gibi burası da tarihi ve doğal güzelliklerden nasiplenmiş bir ilçe.

Abant’a 27 km. uzaklıkta ki bu ilçenin bin bir çiçek ve sulu otlarla bezenmiş Abant Yaylaları’ndan başka Dedeler, Alpagut, Dodurga gibi 1550 m. yüksekliğe ulaşan Mudurnu Yaylaları’nda otlamakta büyük ve küçükbaş hayvanları.

Sülüklü Gölü, Karamurat Gölü ilçenin doğasına daha da bir güzellik katmakta. Babos, Sarot ve yapım aşamasında ki Borvo Kaplıcaları ile tabiatın şifalı sularını sunmakta bizlere.

Kuzey ve kuzey batısında mezozoik tortul kayaçları bulunan, Hisar ile Kulaklı Tepelerinin arasında kalan vadi içerisinde kurulmuş olan ilçenin, içinden geçen Mudurnu çayı buraya ayrı bir görsellik sunmakta.

Geçmiş yaşanmışlıklarını, tarihini, Mudurnu Kalesi Kalıntılarında Yıldırım Beyazıt camii ve Hamamın da Kanuni Sultan Süleyman, Samsa Çavuş Camilerin de hissettirmekte.

Mudurnu iğne oyası, saray helvası, el sanatları ile kültürünü yaşatmakta olan bu ilçenin ekonomisini bunların yanı sıra; tarım, meyve, sebze,  Küçük ve büyükbaş hayvancılık, özellikle kümes hayvancılığı oluşturuyor.

Haftaya turumuzun 3. Etabı ile Bolu’nun güzelliklerini anlatmaya devam edeceğim.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara 

Fotoğraflar:Yazarımıza aittir.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • Fatma Marmara  (13.11.2014 11:58:29)

  Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim Fuat Bey ve Halil Bey. Urfada ki "resim sergimi" şereflendiren ve bana orada yardım ve desteğini esirgemeyen tüm Urfalı dostlara selamlarımı sunuyorum.

 • halil  (10.11.2014 09:51:34)

  Has parti şanlıurfa yünetiminden halil yüksekyayla resimleriniz yazılarınız mükemeldır çok beğeniyorum urfadada gürüştük HER ŞEY MÜKEMELDI

 • Fuat BAYRAMOĞLU  (09.11.2014 18:54:49)

  Efendim Merhaba, Bu gün çarşılardaydım. Yazınızı cep telefonumdan okudum. Candan Tebriklerimi sunarım efendim. Şu an evdeyim bir kere de masa üstü telefondan fotoğraflara daha büyük bakarak bir kere daha okudum. Bu hafta da büyük emekler ve gayretlerle meydana getirdiğiniz bu zarif yazınız nedeniyle sizi tebrik ederim efendim. kaleminize, yüreğinize ve sanatçı kimliğinize sağlık. Var olun.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • YAZGI Eczanesi Kültür Mah.Yavuz Sk.No:15/A Kültür Mahallesi Sağlık ocağı Karşısı Tel: 0374 270 25 88
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit