• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Graham Bell’in Türk Telekom ile imtihanı

27.03.2013 00:42:33

 

Çağımızın modası özelleştirme…

Bir tür mirasyedilik de diyebiliriz. Ancak atalarımızın, dedelerimizin kazandığını, görüyorum ki ayaklarımızı uzata uzata yiyemiyoruz. Dün gittiğim Türk Telekom’u görünce atalarımızdan yediğimiz, burnumuzdan nasıl geliyormuş üzülerek ve hatta saatlerce bekletilmiş olmanın ruh haliyle sinirlenerek gördüm.

Oysa Bolu Türk Telekom’a gidip herkes gibi sıra numarası alıp benden önce 7 kişinin olduğunu görünce ne de çok sevinmiştim “Az kişi varmış” diye. Zaten milletçe ne çekiyorsak, hep bu peşin fikirli olmanın insan sağlığına zararından çekiyoruz.

Karmakarışık yanan sıra numaraları, yarım saatten fazla süren işlemler, bekletilenler, tartışanlar bizim mirasyediliğimizde de iş olmadığını gösterdi kanaatimce. Sıranın kendisine geldiğini görenler, içerde bekleyen kalabalığa şöyle bir tepeden bakıp, zafer kazanan kumandan edasıyla oturdu memurun karşısında altın varaklı koltuklara.

Eeee Türk milletinin koltuk merakı malum… Türk Telekom’da müşteri koltuğu da versen kaldıramazsın tabi… Dolayısıyla saatlerce sürdü işlemler. O koltuğa oturan sıradan telefon sahibi, işadamları gibi bankalarda trilyonluk kredinin çıkmasını aynı zaman zarfı ve aynı gözlerle bekledi.

Her müşteriye ayrılan süreyi görünce “telefon”un krediden bile mühim bir iş olduğunu anladım. Gerçi Graham Bell telefonu icat ederken, Türk Telekom’daki memurlar kadar çok uzun zaman harcamamıştır diye tahmin ediyorum. Hatta rahmetli Graham Bell telefon nakli yaptırmak için Türk Telekom’a gelse, icat ettiği şey yüzünden yüzyılın pişmanlığını o dakika yaşamaya başlardı.

Velhasıl kelam, benden önceki 7 kişinin işleminin yapılmasını beklediğim 2 saat içinde gözlemlerim şu ki; müşterinin yüzde 80’ini oflaya poflaya saatlerce bekleten bir kurum özelleştirilmiş olsa da, özellikli değildir. Çünkü tekelleşme ile özelleştirme aynı anlama gelmez hiçbir lügatte..

Tüm kurumların vatandaşı “özel” saydığı günler diliyorum herkese…

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • NAİM YILMAZ  (27.03.2013 09:16:20)

  Özelleştirme değilde, peşkeş çekme diyelim. Yazılanlar gibi durumlar hangi kurumlarda yokki? Bankalardan tutun; Sedaş,Su ve Doğalgaz da da aynı şeyleri yaşamıyormuyuz. Az maliyet çok kar zihniyeti!! Birde TÜRK TELEKOM AYRI OLARAK DEVLETİN GAYRİMENKULLERİNİDE SATIYOR. SÖZLEŞMEYE AYKIRI OLARAK.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • ATALAY Eczanesi Kültür Mah. Yavuz Sok. No: 23/ 1(Kültür Cami Karsisi) Tel: 0374 215 41 53
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit