• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Direniyormuş gibi çek panpa

04.06.2013 00:25:58

Diktatör bir rejime, bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösteren V For Vendetta filmini izlemeyeniniz yoktur. Ülkede hüküm süren faşist yönetimle hesaplaşmak isteyen V, anarşist eylemlerine başlar ve filmin sonunda büyük bir halk kitlesi ile mutlu sona ulaşılır.

Bolu’da Taksim Gezi Park olaylarına destek veren bazı gençlerin V For Vendetta maskesi takmasını ilk başta “anarşi meraklısı ergenler” olarak algıladım. Bizim milletimiz böyle sembolik şeyleri sever, çok takılmamak lazım diye düşündüm. Ama dün NTV önündeki halk eylemi haberini okuyunca fark ettim ki ülkemizde V For Vendetta filmini canlı canlı çekiyoruz.

Bilenler bilir, filmin bir sahnesinde devlet televizyonuna giren V yayını kesip, kendi hazırladığı videoyu yayına veriyor ve bütün halkı galeyana getiriyor. Dün de NTV önünde halkın eylem yaptığını duyunca “Bak birazdan kanala girip videoyu yayına verecekler” diye bekledim. Kanalın kapısına para bırakıp, haber yapın diye bağıran halk sonunda dediğini de yaptırdı. Allah’tan NTV, kapının önüne kadar gelen haberi, zoraki de olsa görmezden gelmedi. NTV'yi kesintisiz 45 dakika Taksim olayları ile ilgili yayın yapmaya mecbur bırakmış kitle büyük bir olaya imza atmış oldu. Çelişkisini sevdiğim güzel ülkemde ilk defa bir haber kanalı, haber yapmıyor diye haber oldu.

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da evinde zorla tuttuğu yüzde 50’lik kitleyi bırakıp yurtdışına gitti. Başbakan’ın resmen 'hepinizi dövdürürüm, çok kalabalığız biz' şekline bir açıklamasına da bir anlam veremedim.

***

Muhalefet cephesinde ise krizi fırsata çevirme eyleminde ise yine sınıfta kalmış bir CHP ile karşı karşıyayız. Ambulans arkasına takılan fırsatçı şoförler gibi halk kitlesinin arkasına takılıp olayı sahiplenme çabasına girip, coşkulu olan halk hareketinin de zayıflamasına neden oldu. Kazara iktidara gelseler kendilerini devirir bunlar.

Ancak çok da eleştirmemek lazım. Çünkü yine kimse büyük kardeşe bir şey demiyor, her zamanki gibi dayağı yiyen küçük kardeş özür dilemeye zorlanıyor.

***

Küçükken sapanla uçak düşürmeye çalışan gençler de büyümüş maşallah! Artık eylemleriyle Twitter’dan hükümet düşürmeye çalışıyorlar.

Bolu’daki eylemde 5-6 gencin omuz omuza verip fotoğraf çektirmeye çalışırken “Direniyormuş gibi çek Panpa” sözleri, devrim değil de evrime daha çok ihtiyacımız olduğunu gösteriyor sanki.

***

Sonuç olarak bu eylemlerden başarıyla çıkan tek taraf BJK Çarşı Grubudur. Toplumsal olaylara karşı desteklerinden öte, halk direnişinde en ön saflarda zekice yapılmış pankartlarla tüm takım taraftarlarının yüzünü güldürdüler. “Bize 100 gaz maskesi verin Park’ı geri alalım” diyen Çarşı Grubu orantısız güç uygulayan polise “Sık bakalım / Biber gazı sık bakalım / Kaskını çıkar jopunu bırak / Delikanlı kim bakalım” sözleriyle akıllarda kaldı.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • ATALAY Eczanesi Kültür Mah. Yavuz Sok. No: 23/ 1(Kültür Cami Karsisi) Tel: 0374 215 41 53
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit