• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Modern Çağın Hürrem'i

10.04.2013 09:56:08

 

Malumunuz dizilerin insanlar üzerindeki etkileri bir dönem basına da konu olmuş, liselerde öğretmenler küçük Polat Alemdar avına çıkmıştı. Hatta yaş grubunu daha aşağı çektiğimizde de kendini Pikaçu sanıp uçmaya kalkan çocuk hala dimağımızda o dönemki gençliğini koruyor. Bugün bir pikaçu kolay yetişmedi ülkemizde… Ancak o dönemki araştırmaları çocuklara yönelterek, asıl hedef kitleyi kaçırmışız. Bu yüzden de bugün başımız dertten kurtulmuyor.

Meğer dizilerden asıl etkilenen çocuklar falan değil, bulaşıkları yıkayıp tv karşısına oturan onların anneleri, teyzeleri, halaları imiş. Hürrem’i izleyip izleyip Saray hayatına özenenler, bugün en büyük tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

Evde Kanuni’si olan kocasına türlü eziyeti reva görürken, evde Kanunisi olmayanlar iş hayatında ve özel hayatında kendine yeni Kanuniler aramaya çıkmışlar. Türlü türlü entrikalarla her taşın altından aynı Hürrem çıkar olmuş haliyle. Tabi o dönemde bir kese altına her şeyi yapanların, bugün modern çağın gereği olarak daha farklı istekleri olmuştur muhtemelen. Hoş; kendini Hürrem sanan uçarı bir saltanat hayranının etrafındaki zevatlardan kaç Kanuni çıkar, tartışılır.

Bildiğiniz gibi tarihteki Hürrem gayet çirkin diye de nitelendirilebilecek bir kadınmış. Zaten ne demişler çirkinliğinin de, güzelliğinin de farkında olan kadından korkacaksın. O kadar entrika ve her türlü dönme dolabın ardından hiçbir çocuğunun da padişahlığını göremeyen Hürrem’in zehirlenerek öldürüldüğü düşünülüyor.

Günümüze geldiğimizde ise etrafımızdaki Hürremlerin, çocuklarının saltanatı için değil kendi hırsları için çalıştığını görüyoruz. Daha yüzeysel istekleri var. Arabalarının markasını değiştirmek, daha çok para kazanmak, ihalesiz iş koparmak kadar basit hırslar... Bunun için de etrafındaki kişisel zafiyet sahibi düşkünlerden yararlanmaları en büyük meziyetleri. O dönemde Kanuni’nin Hürrem’e olan büyük aşkı gözleri kör ederken, bugün çeklerdeki sıfırların çokluğu günümüz Hürremlerinin elindeki en büyük koz. Üç beş sıfır için kul köle erkeklere ise günümüzde biz Kanuni demiyoruz. Onların başka adı var.

Velhasıl kelam; bu çirkin Hürremler haftanın bir akşamını tv karşısında yeni entrikalar öğrenmek için harcıyor. Geriye kalan günlerinde de uygulamaya geçiyorlar. Artık “alan razı veren razı” minvalinde bize de seyretmesi düşüyor.

Ancak unuttukları şey Cumhuriyet’le yönetilen bir ülkede Harem entrikaları pek sökmez. Söküyormuş gibi görünür ama zamanı gelince Hürrem özentileri, çocuklarının padişahlıklarını bile göremeden kirli bir mendil gibi buruşturulup atılırlar. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • ATALAY Eczanesi Kültür Mah. Yavuz Sok. No: 23/ 1(Kültür Cami Karsisi) Tel: 0374 215 41 53
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit