• resmi ilanlar
Rahmi Tamer Özçelik rahmitamer@hotmail.com

SONRADAN GÖRME

04.05.2016 00:00:02

Günümüzün en büyük hastalıklarından biri haline gelmeye başladı sonradan görmelik…

Eskiden öylemiydi? Sonradan görme olmak o kadar kolay mıydı?

Ya bir piyango vuracak ya da çok zengin bir aileye gelin veya damat gidecektin…

Şimdi o kadar kolaylaştı ki!

Sıradan ve standart bir hayat yaşarken kolay para sahibi olmanın yolunu bulanlar bu işi iyi beceriyor. Dededen kalma tarlayı satan da, iktidara yakın olan da, iki inşaat yapan da, birilerini çarpan da…

Aslında bu durum; gelir dağılımında uçurumlar bulunan ve sosyal anlamda geri kalmış toplumların en belirgin özelliğidir. Ne yazık ki ülkemizde de 80’li yılların ortalarından itibaren yoğunlaşmaya başlayıp günümüzde tavan yapmıştır.

Tabii ki sap ile samanı da ayırmak lazım…

Güzel bir ifade gördüm internette... Diyor ki:

“Parayı sonradan görmek sonradan görmelik değildir aslında… Her insanın bir işi ve bunun karşılığında kazandığı para olacaktır elbette. Sonradan görmeler davranış hamlığı gösterenlerdir. Bunlar her şeyi paranın, makamın ve mevkiinin gücünde görürler. Sonradan sahip olduklarını öne çıkararak onlarla kabul görmek isterler.”

Sonradan görmelerin en belirgin özelliği; sahip oldukları her şeyi her zaman ve her yerde aralarından çıktığı çevrenin gözüne sokmaya çalışmalarıdır.

Sonradan görmeler maddi anlamda tavan yaparken, karakter olarak dibe vuran kişilerdir.

Bunlar günün adamıdır. İktidar kimdeyse politik görüşleri iktidardan yanadır.  Onlara göre yükselmek için her yol caizdir. Onlar bu yolda ahlak ve onuru bir kenara bırakmışlardır. Ne yazık ki ihtiyaçları olduğu zaman da bıraktıkları yerde bulamazlar.

Günümüzde o kadar çoğaldılar ki, her yerde görebilirsiniz bunları… Kendilerini hal ve tavırlarıyla hemen belli ederler. Bunları konuşmasından, yürüyüşünden, kıyafetinden, arabalarından, cep telefonlarından tanıyabilirsiniz…

Anlamını bilmeseler de, haz etmeseler de moda olan, gündem olan her şeye sahip olmaya çalışırlar. Sahip olsalar da alt yapıları eksik olduğundan en ufak bir sohbette kendilerini ele verirler.

Bu tip insanlar o kadar görgüsüzlerdir ki elde ettiği zenginliği bir türlü hazmedemez ve '' ne oldum delisi '' olurlar. Bir taneyle yetinmez, Arap misali her şeyin fazlasını isterler…

Bunlar, geçmişte, çevrelerinde gördüklerine ve yaşadıklarına karşı bir eziklik hissetmişlerdir.  Kazandıkları ve sahip oldukları ile bunun intikamını almaya çalışılar.

Ne yazık ki intikam almak istedikleri, yani daima özendikleri sosyal statüdeki kişilerce asla kabul görmezler. Kabul görmedikçe de daha saldırgan, daha görgüsüz olurlar.

Sonradan görmeler geçmişin kıymetini bilmezler. Kolay kazandıklarından kolay harcarlar ve sıfırı tükettiklerinde de tedavülden kalkarlar. İlişkileri menfaate dayalı olduğundan çok çabuk unutulurlar.

Türkiye ve Bolu’da yüzlerce örneğini görebilirsiniz.

*****

Dedik ya sonradan görmeler kolay kazanıp kolay harcarlar.

Gece gündüz çalışıp gıdım gıdım harcayarak bir yere gelenlerin neler çektiğini pek bilmezler.

Onların aksine konuşmayı, hava atmayı pek severler.

İster mal varlığı olsun, ister aile olsun, isterse de vatan olsun bir emek sarf etmedikleri için sahip olduklarının değerini pek bilmezler…

Ne diyelim?

Yaşayacakları bu geçici günlerin hayrını görsünler. Bize uzak Allah’a yakın olsunlar…

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit