• resmi ilanlar
Rahmi Tamer Özçelik rahmitamer@hotmail.com

PROTESTOLAR

15.06.2016 00:00:02

 

Son günlerde sosyal medyayı sallayan bir olay var…

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreni esnasında, okul müdürü konuşurken arkalarını dönmeleriyle başlayan protestolar…

Köklü ve tarihi liselerin öğrenci meclisleri arka arkaya bildiri yayımlıyor…

Acaba liseler neyi protesto ediyor?

Basından ve bildirilerden takip edebildiğim kadarıyla olayın geçmişi bir sene önceye gidiyor.

İstanbul'daki bazı köklü ve başarılı okulların müdürleri, daha önce liseye ait vakıfların da görüşü alınarak bazı sınavlara tabii tutulan, aynı okulda öğretmen ya da müdür yardımcılığı yapanlardan seçilirken, bu sistem yapılan yasal düzenlemeyle kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu düzenleme ile Türkiye’nin en yüksek puanlı Anadolu ve fen liselerinin de aralarında yer aldığı bazı okulları “Proje Okul” yapma, öğretmen ve müdürlerini de sınavsız atama  yetkisini aldı.

Böylece bu okullara müdürleri kendisi atamaya başladı. Atamayla gelen müdürler de, yıllarca o okulların kültürel imajı haline gelmiş bazı temayülleri değiştirmeye çalıştılar.

Ama çok geçmeden öğrencilerin tepkisiyle karşılaşmaya başladılar.

Bu tepkinin sebebini de protesto eylemlerini başlatan İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri şu şekilde açıklıyor:

“Senelerdir düzenlenen Kültür Etkinlikleri Haftası’na davet edilen sanatçı ve düşünürlerin konferansları, politik duruşları ve hatta cinsel yönelimleri sebebiyle iptal edildi. Buna karşın modern eğitim anlayışıyla çelişen konferans ve etkinliklere izin verildi ve çeşitli baskılarla bunlara katılım zorunlu tutuldu.

Öğrenciler tarafından düzenlenen müzik etkinliğinde kız öğrencilere pantolon giymek zorunlu tutuldu. Ayrıca etkinliğe okulumuzla herhangi bir bağı olmayan vakıf ve kuruluşlar davet edildi. Okulumuzun bir başka zenginliği olan köklü etkinliklerin içerikleri komik bahanelerle kısıtlanmakta ve bu süreçte okul müdürü öğrencinin yanında durmamaktadır.

Eğitim ve öğretim ile bir ilgisi olmayan oluşumların kendi düşüncelerini, bir eğitim ve öğretim yuvası olması gereken lisemize empoze etmek amacıyla yaptığı çalışmalara okul müdürümüz tarafından destek verildi. Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü İEL öğrencileri olarak mezuniyet gecemizde tepkimizi, müdürün konuşması sırasında arkamızı dönerek gösterdik."

Kısacası yayımlanan bu bildirilerden anlaşılan o ki; gençler laiklikten, demokrasiden ve hoşgörüden uzak, temelinde akıl ve bilim olmayan bir eğitim anlayışına tamamen karşılar.

Bu protestolara katılırsınız katılmazsınız onu bilemem. Ama bence en önemli olay; bu ülkenin geleceğini oluşturan gençlerimizin, gördüğü eksiklikleri, isteklerini ve düşüncelerini korkmadan, kırıp dökmeden tamamen demokratik bir ortamda ifade edebilmeleridir.

Yüzyıllardan beri krallar, rahipler, feodal beyler, sanayi patronları ve ana-babalar itaatin bir erdem ve itaatsizliğin de kötü bir huy olduğunda ısrar ede gelmişlerdir.  Ne yazık ki hayatın her alanına hâkim olmaya çalışmışlardır.

 

Ama unutmayalım ki: İnsanlık tarihi, bir itaatsizlik eylemi ile başladı, itaatle de sonlanacak değildir.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit