• resmi ilanlar
Rahmi Tamer Özçelik rahmitamer@hotmail.com

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE VE İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP

23.05.2012 00:42:25

 

Aslında bu hafta Türkçemizin başkalaşması ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Ancak, hafta sonu karşılaştığım bir olay bütün düşüncelerimi alt üst etti ve bu konuyu aktarmaya karar verdim.

 *****

 Bir kadın, 72 yaşında, fiziksel engeli var ve eşinin 2007 yılında vefat etmesi nedeni ile yalnız yaşıyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılıyor ve Allaha çok şükür kimseye muhtaç değil. Yalnız kendisini rahatsız eden ciddi ağrıları mevcut.

 Bu kadın benim annem.

 Geçen hafta muzdarip olduğu ağrıları nedeni ile Karaçayır’da ki aile hekimine müracaat ettik. Sağ olsun aile hekimi kendisi ile ilgilendi ve ağrılarını azaltması maksadı ile iğne reçetelendirdi. İğneleri de sağlık ocağında yaptırabileceğimizi, eğer başka bir sağlık kurumuna gidersek reçete isteyebileceklerini de söyleyerek bir suret fazla reçeteyi bize verdi. Bize verilen 6 iğnenin dört tanesini sağlık ocağında gayet güler yüzlü bir şekilde karşılanarak yaptırdık. Ancak geri kalan iki iğneyi ise hafta sonu olması ve sağlık ocağının kapalı olması nedeni ile orada yaptıramadık.

 Bunun üzerine annemin evine en yakın acil servis olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine müracaat ettik. Cumartesi günü reçetemizi göstererek kayıt olduk ve iğnemizi yaptırdık.

 Pazar günü son iğneyi yaptırmak üzere aynı kuruma gittik, aynı işlemleri yaptık, enjeksiyon odasına gittik.

 Fakat oradaki sağlık görevlisi iğneyi yapamayacağını, ancak doktorun talimatı ile bunu yapabileceğini belirtti. Bunun üzerine nöbetçi bayan hekim net bir şekilde yaptırmayacağını belirterek bizi reddetti. Derdimizi anlatmamıza fırsat bile kalmadan “ne yani durumu acil mi? Kanaması mı var”  diyerek ikinci kez yaptırmayacağını belirtip, istediğimiz yere şikayet edebileceğimizi söyledi.

 Ne yalan söyleyeyim, çok sinirlendim ve bozuldum. Gazetelerin üçüncü sayfalarında haber olmamak adına söylenerek orayı terk ettim. İmkanımız olduğu için başka bir acil servise müracaat ettik ve iğneyi yaptırdık.

 Bu bizim başımızdan geçti. Hadi bizim iğneyi başka bir yerde yaptırma ve bu olayı duyurma imkanımız var, peki bu imkanı olmayanlar ne yapmalı?

 Amiyane tabir ile söylersek  “acaba hırsızın hiç mi suçu yok?”

 *****

  Hakikaten çok merak ettiğim şu soruları ilgili yöneticilere sormak istiyorum.

 1. Herhangi bir vatandaş devlet hekimi tarafından  yazılan bir reçete ile herhangi bir devlet sağlık kuruluşuna enjeksiyon yaptırmak için  müracaat edebilir mi?

 2. Eğer edemez ise, cumartesi günü yapılan uygulama doğru mudur?

 3.  Yapılacak uygulamalar nöbetçi hekimin isteği ve o anki durumuna  mı bağlıdır?

 4.  Bu soruların neticesinde eğer haklı isek, bu karşılaştığımız davranışın bir daha tekrar etmemesi için ne gibi önlemler alınacak?

 *****

 Bu yazı biraz özel oldu ancak, hepimizin başına gelebilecek bir konuya değindiğimi düşünüyorum.

 Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır.

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • SEFERİYE  (29.11.2017 01:09:53)

  SAYIN MÜDÜRÜM BEN BOLU GÖYNÜK İLÇESİNDE OTURUYORUM 2 ÇOCUK ANNNESİYİM KİRADAYIM 17 YAŞINDA OĞLUM İLÇE DIŞINDA OKUTUYORUM 13 YAŞINDAKİ KIZIM EPİLEPSİ HASTASI TEDAVİ ALTINDA KIRIZLER GEÇİRİYOR TAKİP ETMEK GEREKİYOR ÇALIŞMAYA İHTİYACIM VAR AMA KIZIMIN RAHATSIZLIĞI DURUMUNDAN UZAK ORTAMA BAKAMIYORUM SİZDEN RİCAM EVİMİN YAKININDA ŞEHİT ZİYA SAPKAYA İLÇE DEVLET HASTANESİ VAR BEN ORAYA TEMİZLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYORUM KIZIMIN RAPORLARINIDA GÖNDEREBİLİRİM MÜRACAT ETTİM DURUMUMU İZA EDEREK AMA SONUÇ ALAMADIM LÜTFEN BANA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN BANA YARDIM OLUN SAYGILAR

 • S.D.  (24.05.2012 09:16:20)

  Özveri ile çalışan sağlık personellerini bu gibi olaylara dahil etmemekle beraber maalesef aynı olayı bende yaşadım. Böyle sosyal sorumluluğu paylaştığınız için teşekkür ederim.

 • mağdur bolulu  (23.05.2012 19:14:55)

  geçenlerde bizde oğlanı bu hastaneye götürdük ilgilenmediler üniversite hastenesini yol olarak gösterdiler.haftasonu gitmeyin bu hastaneye uzmanları herhalde piknikteler

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • YAZGI Eczanesi Kültür Mah.Yavuz Sk.No:15/A Kültür Mahallesi Sağlık ocağı Karşısı Tel: 0374 270 25 88
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit