• resmi ilanlar
Fatma Kubilay

GURURLA SÖYLÜYORUM TÜRKÜM

19.02.2013 00:00:10

 

Türksüz köyde Türk Bayramı başlıklı gazete haberinde 16. ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaşmak için kilisenin Avrupa’da vergi topladığı ancak Belçika’da ki Faymonville köylülerinin vergi vermeyi reddetmeleri üzerine köyde yaşayanlara “Türk” denilmeye başlandığı belirtiliyor.

Yine habere göre Faymonville köylüleri de bunun üzerine “Evet Türküz” diyerek 11 Şubat’ı Türk günü olarak kutlamaya başlamışlar ve o zamandan bu yana her yıl 11 Şubat’ı Türk günü olarak kutlamaya devam ediyorlar.  Geçenlerde gazetede bu yazıyı okuyunca çok mutlu oldum. Ellerinde Türk bayrakları ve Osmanlı döneminde ki askeri kıyafetlerle, mehter marşı eşliğinde yürüyen Avrupalı köylüler. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

 

  Birde ülkemizde şu anda yaşanan duruma gelelim. İnsanlar Türküm demeye korkar hale geldiler. Ne dersen de ama Türk’üm deme. Yurt dışına gidiyorsunuz soruyorlar; where are you from? ”Aaa ne desem acaba” ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde eskiden hiç sorulmaya gerek duyulmayan soru  “Sen nesin, kimsin kardeşim, etnik kökenin ne?” İnsanlar yine Türk’üm dese ne olur acaba diye düşünür hale geldi. Ne dersen de Patagonya’lıyım, Mars Cumhuriyetindenim de, ama Türküm deme sakın. İşte bu hale geldik.

           

    Nereden nereye Osmanlı İmparatorluğun’dan kalan enkaz diriltilip, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurulduğunda insanların omuz omuza, el ele verdiği Türk olmaktan gurur duyduğu ülkede Türk olmaktan korkar hale geldi insanlar. Elalem Türküm deyip bayram yaparken bu ülke halkı korkuyor.Ne diyelim ülkeyi bu hale getirenler utansın.  

 

  Ben Türküm kardeşim; gururla söylüyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşıyım. Atamızın da dediği gibi bu devlet ilelebet Payidar kalacak.

 

                                   Sağlıcakla kalın. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit