• resmi ilanlar
Ayşe KUDU boluexpress@hotmail.com

İçimizdeki Besleyici Anne Baba’ya Ulaşmak

12.11.2015 00:00:02

Efenim, içimizdeki çocuk potansiyelin, büyümenin ve gelişmenin sembolüdür. İçimizdeki Çocuk’un kendini ortaya koyması için İçimizdeki Besleyici Anne Baba’dan destek alması gerekir. Kişisel takviminizde İçimizdeki Çocuk’un gereksinimlerini karşılamak için zaman ayırıırsak, eyleme geçirilmeyen planlarımız, lafta kalmış sözlerimiz ve kendimize karşı bir güvensizliğimiz olmaz. İçimizdeki Anne Baba’dan bahsetmeden önce, İçimizdeki Anne Baba’nın dinamiklerini anlamanın ilişkilerimiz üzerinde oldukça büyük etkileri olduğunu görürüz. O nedenle İçimizdeki Besleyici Aile’yi ortaya çıkaralım ki İçimizdeki Çocuk, potansiyelini ortaya çıkarabilsin.

İçimizdeki Besleyici Anne Baba bizim yüksek benliğimizle ilişkilidir. Kendimize olan sevgimizi tutarlı ve içten bir şekilde göstermemizi sağlar. Bize kendimiz hakkında çok değişmeyen bir kendilik ve bu kendiliği sevmemizi sağlar. Anne babalar nasıl ki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak adına bir sürü zahmetli işe girer ve bunun yanında sevgilerini göstermekten de geri durmazlar. İçimizdeki Anne Baba da bizim için öyledir. Anne babalar sevgilerini, çocuğun bireyselliğine saygı göstererek ve ona kendi sorumluluğunu almayı öğreterek gösterir. Bu da tabi ki çok fazla zaman ve sabır gerektirir. Anne baba çocuğuna kendi kendine nasıl yeteceğini öğrettiğinde çocuk da anne babasından gördüğü bu besleyici aile özelliklerini kendi kişiliğinin bir parçası haline getirebilir.

Bizlere büyürken hep bencil olmamamız, paylaşmamız ve kendimizden önce başkalarını düşünmemiz gerektiği öğretildi. Aslında bize kendimizi sevdiğimiz kadar başkalarını da sevmemiz gerektiği öğretilmiştir. Çelişki tam da buradadır. Kendisini sevmeyen veya beslemeyen birinin başkasına verebilecek çok az enerjisi olmaz mı?

Kendi kendimizi sevmezsek tüm besleme kapasitemizi başkaları için kullanırsak bağımlı kişilik geliştirmemiz kaçınılmaz olur. İçimizdeki Çocuk ile sevgi dolu bir ilişki geliştirdikçe kendimize dış dünyadan bir Besleyici Anne Baba bulma ihtiyacımız da azalır. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, eşimizden İçimizdeki Çocuk’a  Anne Babalık yapmalarını istememize gerek kalmaz. Çünkü bunu kendimiz yapabilir hale geliriz. Böylelikle beklentilerimiz ve hayal kırıklıklarımız da azalır.

Örneğin, başarılı bir CEO olan bir işveren kendisini yetersiz hissettiğinde Eleştirici Anne Baba rolünü benimseyerek sekreteri üzerinde baskı kurmaktadır. Sekreteri de İtaatkar Çocuk rolüne girerek patronunu memnun etmek için çok daha fazla çalışır. Zaman ilerledikçe artan iş yükünden dolayı yardıma ihtiyaç duydu ancak bunu patronuyla paylaşmaz. Paylaşmama nedeni patronunu kendi problemleriyle yormak istememesidir, zaten yeterince düşüneceği işi vardır patronunun. Ancak o sırada sekreterin İçindeki Çocuk yıpranmaya başlar ve hastalanır. O zaman bir yardımcı alırlar. Bu noktada, eğer sekreterin Besleyici Anne Babası, patronundan önce kendi içindeki Çocuk’u dinleseydi belki de hastalanmayacaktı.

Başka bir örnek verecek olursak; genç bir kız tüm zamanını uyuşturucu bağımlısı erkek arkadaşına ayırır. Erkek arkadaşının sorumluluklarını üstlenir, mesela erkek arkadaşı işe gitmediğinde işyerini arar ve mazeretini bildirir. Erkek arkadaşı İçindeki Çocuk’un sorumsuz davranışlarının sonuçlarıyla yüzleşme durumunda kaldığı sırada genç kızın Besleyici Anne Babası kurtarıcılık rolünü oynamak için anında yanında olur. Çünkü genç kız, erkek arkadaşının İçindeki Çocuk’un incinmesini istememektedir. Bu nedenle erkek arkadaşına sürekli yardım eder. Ancak, erkek arkadaşının İçindeki Çocuk’un davranışlarından sorumlu olan kişi o değildir. Genç kız, erkek arkadaşının Besleyici Anne Baba rolünü üstlenerek kendi İçindeki Çocuk’un ihtiyaçlarını görmezden gelmektedir .Bu da onu bir süre sonra yorgun ve kaygılı bir hale getirecektir.

Dipnot: Başkalarını beslemeden önce İçimizdeki Çocuk ile konuşmakta fayda var…

Kaynak: Lucia Cappacchione-Sanat Terapisiyle İyileşmek

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit