• resmi ilanlar
Tahir Semih Özçelik

SİSTEM BOZUKLUĞU

07.11.2016 11:00:04

Yolda karşıdan gelen arkadaşımızı, tanıdığımızı gördüğümüz anı hatırlayalım. Bir merhaba ile başlıyor konuşma, sonrası bir kaç cümle ile bitiyor. Konuşamıyoruz çünkü konuşmaktan korkar olduk. Evetkonuşmaktan korkan bu aziz millet! Önce TV, sonra internet ve sosyal medya etkisiyle bozulan toplum yapısı…


Ülkemizde, siyasetçileri bırakın farklı görüşteki insanlar bile medeni bir şekilde tartışamıyor. Yaftalama hat safhada maalesef… bir de isim farketmeksizin geri kafalı particiler var. Kanımı kessen şu parti akar dercesine, delicesine savunur particiğini. Objektif bakamaz dolayısı ile yanlışları göremez, at gözlükleri misali gözlükleri vardır.

Efendim yirmibirinci yüzyılda biz -hala devam ediyor mu bilmiyorum ama- Esra Erol’la bilmem ne, yok kayıp insanları bulan bilmem ne, yok evlendirme programları, yok Aşk-ı Memnu gibi diziler ve fazlasıyla beyinlerimiz yıkanırken elin oğlu uzayda yaşıyor.

Geçtiğimiz yıl NASA yaklaşık bir seneliğine Astronot ScottKelly’i Uzay İstasyonu’na gönderdi. Bir yıl boyunca gün be gün dünya ve diğer gezegenlerdeki gelişmeleri kendi belleklerine(database) ve bir kısmını da sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla paylaşarak tüm insanlığa hizmet etti. Biz aynı yüzyılda başka evdeki, şehirdeki, köydeki veya yayladaki kişiyle bile kesintisiz konuşamazken, elâlem uzaydaki astronotu ile konuşuyor, astronot canlı yayınla dünyadakilere olup biteni gösterebiliyor.

 

Biz ne yaptık? Size soruyorum ey Osmanlıcılar, size soruyorum ey Atatürkçüler… ne yaptınız ya? Osmanlıcılar Cumhuriyet’e dem vurur, Cumhuriyetçiler de hep Atatürk’ten bahseder o şöyle yapmıştı der. Onlar da Atatürk’ü anlamaktan ziyade putlaştırmaktan öteye gidemez. Biz Cumhuriyeti ilan etmişiz ama ayağımızdaki prangalarla devam etmişiz. Sistem tıkanmış, aksaklıklar var. Zaman ilerlerken kişi, kurum, toplum ve devletler de yeniliklere ayak uydurabilmeli ki gücünü kaybetmesin! Soruyorum; bu iktidara Amerikancı, üretimin önünü tıkıyor diyenler şuan ne diyorlar? Savunma Sanayi’nde bu zamana kadar atılmayanmilli adımlar bu dönemde atıldı. Niye susuyorsunuz ya? Rahmetli Necmettin ERBAKAN’ın projesinde bulunduğu Devrim arabası için köstek olanların torunları bugün yine dış güçlerin değneği oluyor.

Dostlarım, görülüyor ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti sisteminde bir tıkanıklık var. Bu sorunun çözümü direk başkanlık sistemi demiyorum çünkü nasıl bir tip başkanlık geleceği henüz açıklanmadı lakin CHP gibi hemen olmaz, istemeyüktarzı bir yaklaşım da bulunmuyorum.

Ülkemiz şuan kritik bir dönemeçte; FETÖ&PDY ve PKK&HDP&PDY ve bu gibi terör örgütlerinden temizleniyor. Önce bağırsaklar temizlenmeli ki yola sağlam adımlarla devam edilmeli. Bu zamana kadar FETÖ kanadında üst tabakalar hariç herkese dokunuldu. PKK kanadında da öyleyken geçtiğimiz hafta siyasi yani üst tabakasına da dokunuldu! Darısı FETÖ tarafında da görülür inşallah! Ben şahsen ‘‘Gerekirse cübbemi giyer onları savunurum’’ diyene, komşuları ve atadığı bürokratlar paralel olan siyasilere, evlerinde, makam odalarında örgüt simgeleri olan bürokratlara da sıra geleceği kanaatindeyim. Kimse unutmasın ki devletin üstünde halkı hariç hiçbir güç yoktur. Ne acılar var şu ülkemizde, şu toprağın bir dili olsa da konuşsa… yok yere heba edilen gençlerimiz, şehidlerimiz konuşsa…


Şimdi söz sizde, ‘‘Bugün ne giyeyim?’’, ‘’Aşk-ı Memnu’’ gibi diziler, ‘’Esra bilmem ne ile şu programı’’ gibi kadın programları izleyip herşeyi ithal eden, bölgede sözü geçmeyen bir Türkiye mi, yoksa bilime önem veren milli adımlar atabilen, kendi savaş uçakları, tankları, silahlarıyla bölgede caydırıcı gücüyle söz sahibi olan ecdadımız gibi nerede yardıma ihtiyacı olan varsa koşan daha yaşanılabilir bir Türkiye mi istiyoruz! Buna iyi karar verip tavrımızı belli etmemiz gerekiyor. Unutma sen varsan devlet var!

Hoşça kalınız.

Dipnot: Merak edenlere ve ilginizi çekeceğini düşündüğümden yazıyı internet üzerinden online okuyan okurlarımız için; Astronot ScottKelly’nin NASA Uzay İstasyonu’ndan, Amerika Devlet Başkanı Obama ile telefon görüşmesinin linkini veriyorum:

 

http://www.space.com/30894-president-obama-calls-space-station-to-congratulate-scott-kelly-video.html

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SÜMER Eczanesi Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI) Tel: 0374 215 92 38
  • ÜNAL Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı) Tel: 0374 270 10 42
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit