• resmi ilanlar
Ekrem Çetinkaya cetinkayamuh@gmail.com

ODALAR

14.02.2013 00:00:01

Meslek odaları.

 

Üyeleri tarafından, haklarının savunuculuğunu yapmasının gerektiğine inanılan, sivil toplum kuruluşları…

 Ve yine pek çok sağ görüşlü üyesine göre; pek çoğu genel merkez kademesinde, sol görüşe sahip olduğu varsayılan bu örgütlerin ise genelde yaptığı iş, yine genelde sağ görüşe sahip iktidarlar yüzünden, hükümete karşı anti propaganda yapmak, her yapılana muhalefet etmek olan sivil toplum örgütleri…

 Hatta sağ görüşlülere göre bunlar kuruluş, sol görüşlülere göre örgüt…

 Kimi zaman ulusalcı, milliyetçi görünenler tarafından da sahip çıkılan örgütler, kimi zaman sosyalist, hatta komünist yapıya da sahip. En doğrusu, hümanist…

 Ortak düşmana karşı birleşme politikası.

 Bolu gibi küçük illerde bu örgütlerin, kendi üyelerinin haklarını koruma, ya da en azından onları birbiri ile kaynaştırma görevleri daha ön planda. Nadiren yereldeki “en muhalefet edilesi kurum” olan Belediyelerle ters düşen temsilcilikler, genelde iktidarda kim olursa olsun, dirsek temasında olmayı tercih ederler. Ya da en azından bu güne kadar etmişlerdir. Bunun sebepleri arasında, mesleki olarak belediyeye bağlı olmak olduğu gibi, (Bolu özelinde) genelde siyasi görüşten bağımsız, mimar ve inşaat mühendislerinde, biraz daha “vatandaşına hizmet etme aşkı” ön planda kalmayı başarmıştır.

 Ancak bu durum son zamanlarda giderek değişmektedir mimarlar odası, başkanının sağ görüşlü olmasına rağmen, sağ görüşlü belediye ile ilişkileri bozmuştur. Yakın zamanda bu durumu tersine çevirme gayreti olmuş olsa da, ipler gerilmiştir.

 İnşaat mühendisleri odasında durum biraz farklıdır. Uzun süre Başkanlık görevini yürüten, aynı zamanda yönetim kurulunda yazarın da bulunduğu Cahit Çıngı, belediye başkanı ile farklı görüşlere sahiptir. Buna rağmen uzunca süre, bir iki nüans dışında ilişkiler çok düzeyli gitmiş, hatta yazara göre, oda başkanı, siyasi kimliğine rağmen, aşırı derecede anti siyasi davranmıştır. İnşaat Mühendisleri oda başkanı ile belediye başkanının arasının gerilmesi, mimarlar ile gerilen ilişkiler dönemine rastlamıştır ve oda başkanı, belediye başkanlığı adaylığına namzet olur olmaz, görevini bırakmıştır.

 Son durumda, Mimarlar odası ile belediye arası gergindir. İnşaat mühendisleri odası başkanı değişmiş ve fakat pek çok üye bu durumdan bi-haberdir. Yazarın artık yönetimde olmadığını bile, bilen sayısı azdır.

 Kentsel dönüşüm ile ilgili istişare toplantısı yapılmış, toplantıda mimarlar odası başkanı da bulunmuştur. Muhtemelen, toplantıyı talep eden de kendisidir ki, konu doğrudan inşaat mühendislerinin konusudur.

 Çözülmesi gereken, anlatılması, anlaşılması gereken pek çok konu vardır. Yeni yasalar çıkmıştır. Uygulanıp uygulanmadığı muğlaktır. Hükümet odalara karşı savaş açtı diye mi bilinmez, odalardan çok fazla ses çıkmamaktadır.

 Ama kaos çıkmamıştır. İşin en güzel tarafı da budur…

 (İmza yazının sonunda)

 Haftanın (yazıdan bağımsız) anketi

Sucuk ve ekmek ilişkisi için sizce hangisi en doğrudur

 A)    Doyurucu bir atıştırmalıktır

B)     Abant’ın değilse de yolunun sembolüdür

C)    İki farklının birleşiminin sembolüdür

D)    Bu sorunun hiç sırası değildir

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • M.Şen  (01.03.2013 01:16:46)

  yani ne demek istiyorsun Ekrem,açık söyle....

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit