• resmi ilanlar
Ekrem Çetinkaya cetinkayamuh@gmail.com

SİNYAL

01.05.2013 00:54:37

 

Yoldan çevirip kime sorsanız, kavşakta sağa dönüşün serbest olacağını söyler. Bu bilgi doğruymuş gibi insanların aklına kazınmıştır. 4 yol birleşimi kavşaklarda, karşıdan karşıya geçenlere yeşil yanan ışıkta, sağa dönenler çoğu zaman durmaz bile ki kırmızı ışığa rağmen.

Aslında sağa dönüşler sadece otoyollarda, yani yayaların girmesinin yasak olduğu yerlerde serbesttir. Ve de buralarda sinyalizasyona ihtiyaç duyulmaz, zira dönüşler rampalar ile sağlanır.

Sinyalizasyon olan kavşaklarda sağa dönüşlerin serbest olduğu varsayılırsa, Bolu şehir içindeki pek çok kavşakta yayaların güvenle karşıdan karşıya geçmesi mümkün olamayacaktır ki mevcut durumda da böyledir.

Maalesef Bolu’da pek çok kavşakta sağa dönüşlere yeşil ışık konmuştur. Zaten dar olan sokakta, iki şerit te, karşıdan karşıya geçmek istediğinde, yeşil ışık yüzünden arkada bekleyen korna çalmakta, strese giren araçlar yola çıkmakta, yayalar zaten Allah’a emanet geçmektedir.

Bu yanlış pek çok yerde vardır. Kavşakta yayaya geçiş hakkı vermeyen sürücüler, bir de önüme çıktın diye küfürü basmaktadır.

Üstelik aynı sürücüler, sağa yeşil yanıyor diye, süratini eksiltmeden kavşağa girmektedir. Bunun bir örneği yaklaşık 1.5 yıl kadar önce Orhan Veli parkının bulunduğu kavşakta, bir aracın durağa girmesi ile sonuçlanmıştır.

Bu kavşakların çoğunda zaten yaya geçidi çizgilerine rastlamak zordur. Olması da maalesef bizim ülkemizde pek bir şey değiştirmemektedir. Sağa dönüşlerin serbest olması mantıklı olsa bile, yazarın daha önce de yazdığı gibi, sağa dönüşlerde kırmızı yanıp sönen ışık olması doğru olabilir. (bu sinyalin anlamı yol ver, geç tir) gerçi bu ışığın anlamını bilene de rastlamak zor olduğu gibi, yayaya yol vermesi gerektiğine inanan insan sayısı da azdır. Sonuç olarak sağa dönüşlerin serbest olması yanlıştır.

En önemli yanlış sinyalizasyon sanırım yine Orhan Veli parkının köşesindekidir ki, aynı yolun solunda yeşil yanarken, sağında kırmızı yanmaktadır. Bir kaza halinde, kim haklı olacaktır, merak edilmektedir.

Yapılan bu sinyalizasyon sistemini düşünen kişi muhtemelen makinaları çok sevmektedir. Yayaların yoldan kaldırılmasını bile isteyeceğini tahmin etmek zor değildir. İzzet Baysal caddesini yayalaştıran zihniyet ile sanırım taban tabana zıttır. Aracın üzerindekilerin araçtan indiğinde de birer yaya olduğunu unutmaktadır. Hatta matrix filmini izlerken neoyu değil de ajanları tuttuğu bile düşünülebilir.

 

Hazır başlamışken bir sinyalizasyon noktasından daha bahsetmek istiyorum. Devlet hastanesi Köroğlu birimi köşesi…

Sanki sinyalizasyon yokken daha düzenliydi gibi geliyor bazen.

Trafiği kalabalıklaştıran, merkezden şehrin kuzeyine giden, şehrin kuzeyinden gelip merkeze giden araçlardır. Karıştıran ise ben ve benim gibi eşini hastaneye bırakıp oradan çıkarak merkeze gitmek isteyenler. Sebep ise, karşıda kırmızı ışık bekleyen araç kuyruğuna bir yerden girememek…

Bu durum benim gibi sabırsızların, sola üçüncü şerit oluşturmasına sebep olmaktadır. (ben hiç yapmadım bi arkadaş yapıyo)

Bu kavşakta bir düzenleme mi gerekli sanki…

 

Bolu’daki sinyalizasyon sistemi muhtemelen görülen yanlışları düzeltilerek, yolların tamamlanmasını takiben yeniden düzenlenecektir. İnşallah konunun uzmanı insan odaklı kişilerce bu yapılır da şehrimiz her şeyi ile düzenli bir şehir olur.

 

Haftanın anketi

Milliyetçi Hareket Partisindeki hareket, nerededir.

 

A)    Milliyetçiden sonradır

B)     Partisinden öncedir

C)    Ortadadır

D)    Merkezdedir

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit