• resmi ilanlar
Ekrem Çetinkaya cetinkayamuh@gmail.com

Muhalif ya Rasulullah

12.02.2015 00:00:02

Ünlü gezgin evliya çelebinin hikayesini bilmeyen yoktur. Şefaat ya rasulullah diyeceğine seyahat ya rasulullah dediği ve bu yüzden hayatı boyunca seyahat ettiği söylenir.

 

            İktidarda olmak yazı yazabilmek adına zor dönemdir. Eleştirecek şeyleriniz varsa bile, şikayet makamı değil, çözüm makamı olduğunuz varsayıldığından, pek bir şey yazamazsınız. Malzeme sıkıntısı çekersiniz. Ancak kova dolmaya başlamıştır…

 

            Belediye meclisinde CHP üyeleri ile çalışmak zorunluluğu, halkın size verdiği teveccühün yanında, o kadar da rahat olmamanız adına verilmiş bir takdirdir. Bu takdir Bolu belediye meclisi için bir cefadır maalesef.

 

            Bolu belediye meclisinde 11 CHP belediye meclis üyesi vardır. Pek çoğu ile uyum içinde çalışılıyor olmasına, hatta komisyonlarda pek çok karar oy birliği ile çıkıyor olmasına rağmen, grup toplantılarında bir şeyler olur, mecliste imzalar geri çekiliverir, komisyonda verilen oyların aksine mecliste tavır takınılır.

 

            Mecliste pek çok konunun mesleki uzmanı olmasına karşın, bizi ilgilendirmeyen ama anlam veremediğimiz bir mantıkla seçilmiş olan grup sözcüsü, sazı eline alıverir.

 

            Mesleği ile ilgili olmasına rağmen, kanun ya da yönetmelik hakkında bilgisi olmadığı (veya bilmiyormuş gibi davrandığı) açıkça belli olan beyanları dile getirir. Hatta bazen “hatasını anladı” yorumuna sebep olacak bir yüz ifadesi ile sessizce yerine oturuverir. Ancak laf ağızdan çıkmıştır.

 

            Özellikle 18. Maddenin mantığını anlamadan, mevcut yönetime asılsız, mesnetsiz tavırlar, başkanı ve diğer meclis üyelerini çileden çıkarır. (muhtemelen konuyu bilen CHP meclis üyeleri de dâhil...)

 

            Özellikle yerel yönetimlerde muhalefet çok önemlidir. Herkes hata yapabilir. Bu hataların yerinde zamanında söylenmesi, önemli ama gözden kaçan küçük nüanslara dikkat çekilmesi, kamunun yararına olacağı gibi, çoğu zaman yönetimin de yararına olacaktır.

 

            Bunun ötesinde yapılan siyasi açıklamalar, mecliste kaliteli geçmesi gereken değerli zamanların polemiklerle geçmesine sebep olur ki, polemiğin üstadı olduğunu her fırsatta söyleyen başkana malzeme vermekten öteye geçemez.

 

            Basında yer almak, polemikle, kavgayla daha fazla mümkünse bile, akılcı mantıklı konuşmalarla bu yapılabildiğinde, kalıcı olacağı da aşikârdır.

 

            Yazar, 2004-2009 döneminde yaptığı meclis üyeliğinde, yine benzer bir grup başkanı ile çalışmak zorunda kalmış olmakla birlikte, dönemin meclis üyelerini mumla aramaktadır.

 

            Bu dönem mesleki anlamda daha yetkin bir kadroya sahip olan CHP üyeleri, grup başkanlarının sözünden çıkmayan bir tavır sergilemektedirler. Bilgilerinin olduğu konularda sessiz kalarak, yazara göre, kendi grup başkanlarını bile zor durumda bırakmaktadırlar. Birkaç meclis üyesi dışında, gelen çay ve ikramların da katkısıyla, kabul gününe katılan bir resim vererek, ayrılmaktadırlar.

 

            Önümüzdeki dönemde, halkın verdiği muhalefet görevini daha iyi yerine getirecekleri ümidiyle;

 

Sevelim sevilelim (bu) dünya kimseye kalmaz.

Afiyetle

 

           

 

           

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Ballı üye  (21.03.2015 15:39:03)

  Herkes senin gibi şanslı değil tabi :) işin ceviz...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • KÖROĞLU Eczanesi Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı) Tel: 0374 218 01 91
  • NANELİMON Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı) Tel: 0374 270 39 70
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit