• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Bülbülün çektiği dili belası…

16.03.2013 00:00:05

 

Daha önce “Başıma bir şey gelmeyecekse sosyal medyayı eğlenceli buluyorum” demiş ve bu yüzden başıma çok şey gelmişti. Ancak görüşümde hala ısrarlıyım. Bugün manşetimize yansıyanlar da bana bu eğlence anlayışının çok doğru bir karar olduğunu gösterdi.

O zamanlar demiştim ki “Facebook ve Twitter siyasetin de sıkça kullandığı bir iletişim yöntemi günümüzde. Gündemdeki konu neyse anında yorum yapabilme ve bu yorumu da kitlelere duyurabilme imkanı sağlıyor. Ahhh bir de bazen şu dilimizi tutabilsek!”

Ne demiş atalarımız; “Bülbülün çektiği dili belası…”

Daha önce Has Parti’nin Ak Parti ile birleşme sürecinde muhalif birileri bu sosyal medyayı kullanmıştı. Daha doğrusu kullanmak istemişti de, dilinin ayarını yapamayınca yazdıklarını silerek kullanmayı yenice öğrenmeye başlamıştı. Hadi kullanmak da demeyelim de en azından sosyal medyada sanal olarak geri vitesi bize göstermişlerdi.

Şimdi de Facebook’ta Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elfaz Temiz, Ali Ercoşkun’un sarık ve cübbeli iki kişi ile çektirdiği fotoğrafa “Onu vekil eden o ağabeyleri. Onlarla bu fotoğrafları paylaşması gayet normaldir. Yüzlerine tükürsem desem tükürüğe bile yazık olur” yorumunda bulunmuş.

Aslında benim derdim, yapılan yorum da değil. Yani sosyal medya üzerinde aşırı ırkçı söylemler paylaşan, safi önyargılarıyla donatılmış büyük bir kitleyi gördükten sonra, bunlar hafif bile kalıyor. Ancak söylem şekli bir dernek başkanının makamı için yakışık almazken, daha sonra gelen tepkiler üzerine silmesi daha büyük bir talihsizliktir.

CHP Bolu Belediye Başkan Aday Adayı Yüksel Ceylan’ın adaylık açıklamasında Milletvekili Tanju Özcan konuşurken oturduğu sıradan “Genel Merkez bizi dinlemiyor” diyerek isyan eden Elfaz Temiz, demokrasi konusunda ülkenin en iddialı partisi olan (!) kendi partisinin bile ne kadar demokratik olduğunu kendisi dillendirmişti. Şimdi kılık kıyafete göre tükürükler saçarak yorumlar yapmak ise, ülkenin en demokratik partisine mensup (!) demokrat (!) bir dernek başkanının demokrasi (!) direnişi olamaz.

Ercoşkun’un misafirlerine gelince… Muhtemelen o sarık ve cübbeliler İranlı olsaydı bugün çıkan haberler “Doğalgaz için Türkiye’ye yatırım yapmak üzere gelen İranlı işadamları Bolulu İş adamı Ali Ercoşkun’u da ziyaret etti” şeklinde olacaktı. Ancak bizim ülkemizde moda olsun diye taktığınız poşu bile bölücülük göstergesi olduğu için, şekilci bir demokrasinin neferleri olarak yaşamaya bakın.

Unutmayın giyim özgürlüğü diye bir şey yoktur, siyasi mesaj veren giysi vardır. 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • MUZAFFER DELİGÖZ  (16.03.2013 18:46:40)

  Çok kritik bir durumda,çok mantıklı bir yorum: İşte gazetecilik.. Tebrikler Eyvazoğlu

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİBEL AKAR Eczanesi Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI) Tel: 0374 250 14 20
  • GAMZE Eczanesi Karaçayır Mah.Şehit Selen Paşa Cad. Özlem Sitesi B1 Blok No:76/A Tel: 0374 222 28 82
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit