• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Gökten zembille inen görgüsüzlük

23.02.2014 15:41:43

Zembil ne demek biliyor musunuz?

Ben de yeni öğrendim.

Zembil eskiden kullanılan bir tür Pazar çantası imiş. Kadın çantasına benzeyen, tek tarafında bulunan kordonun diğer taraftaki tokaya kemer gibi bağlandığı, böylece çantanın ağzının kapanması sağlanan, deri yahut hasırdan yapılmış ve sırtta taşınan bir Pazar çantası…

Eskiden insanlar pazardan aldıklarını, bu çantalarla eve getirirmiş. Hem nimete saygı göstermek için sırtta taşınır, hem de konu komşu alınanları görmesin, alamayanların boynu bükülmesin diye hassas düşünülür ve çantanın ağzı kapalı getirilirmiş. Hatta alacak durumu olmayan kişiler görüp canları çekmesin diye bu çantalar derin şekilde dizayn edilmiş.

Bu hikaye bana çocukluğumu hatırlattı. Köyde çocuklarla oynarken bisküvi veya pazardan alınan meyveleri sokakta yemek kesinlikle yasaktı. Çok da eski bir adet değil yiyeceklerin saklı gizli yenmesi. Kokar da arkadaşlarımızın canı çeker diye annelerimiz beslenme çantamıza muz koymazdı. Ne çabuk geldik o günlerden bugünlere…

Bugün yediklerimizi Facebook’ta, İnstagram’da paylaşmadan sofraya oturmayarak, hayatta herkesin eşit şartlarda yaşayamadığını idrak edebiliyor muyuz?

O gün alınan yiyecekleri komşular görmesin diye kapalı çantalarda eve getirenlerin çocukları olarak gururlu muyuz?

Hiç sanmıyorum.

 

Not: Bir hafta sonu Mudurnu gezimizde bize bunu çok naif şekilde hatırlatan Necdet Akay abimize teşekkür ediyorum. Osman Pertev Naili Boratav Kültür Evi’nde insanlara sadece eski araç ve gereçleri değil, unutulmuş alçakgönüllülüğü de hatırlattığı için.

YORUMLAR  (Toplam 5 yorum)

 • arsız bela  (11.03.2014 09:48:52)

  işin görgü tarafını anlıyorum hatta ramazanda niyetli müslümanlara karşı gösterilen hassasiyet çok güzel bir örnek. peki işin diğer tarafında "hayatta herkesin eşit şartlarda yaşayamadığı" gerçeğini konuşacak olursak; gelir dağılımındaki adaletsizlik ne olacak? bunu sosyal sorumluluk vs ile mi kapatacağız? kötü yönetilen kaynakları ve dahası yolsuzlukları da vurgulamayacak mıyız? tepki göstermeyecek miyiz? toplum içerisindeki değerler üzerine yazarken bunlar daha önemli kalemler gibi geliyor bana..

 • obi wan kenobi  (24.02.2014 12:13:54)

  Yazdıklarınız gerçekten toplumda ki görgüsüzlüğün adının değiştiğini gösteriyor..Osmanlı zamanında hristiyalar ramazan aylarında dışarda yemek yemez ve yaptığı yemeklerin kokusunu dışarı çıkmaması için çaba gösterirlerdi..Bu dini bir mesele değil tamamen insanlıktan çıkan toplumun görgüsüzlüğü..Bu konu benimde canımı çok sıkıyor...

 • Ebru Eyvazoglu  (24.02.2014 10:43:40)

  Bizim de sizin idrak edebilmenizi saglayacak kadar boş sayfamiz yok. Bu yuzden ben de size yardımci olamayacagim Benjamin.

 • Benjamin  (23.02.2014 23:30:28)

  Facebookta ve diğer platformlarda boş zamanlarını gecirebiliyorsa insanlar demekki baya boşlar :) şimdi kalkıp sokakta yiyenlere falan söyleseniz anlarım da sizin idrak edemediğiniz bir çok şey var bu yaştan sonra da zor yardımcı olamayacağım :)

 • Fuat BAYRAMOĞLU  (23.02.2014 18:28:34)

  Merhabala Efendim, Yazınızı nir nefeste okudum ve çocukluğumu doya doya hatırdım. Ne muhteşem bir nezaket ve edeb olduğunu, cidden hatırladım. Ya şimdi? Şimdi susma zamanı..Yazı için, "çok " teşekkür ederim. Allahüteala razı olsun Ebru Hanımeendi

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • EZEL Eczanesi İZZET BAYSAL MERKEZ DEVLET HASTANESİ SK N.27/A (RUH SAĞLIĞI HASTANESİ KARŞISI) Tel: 0374 2752844
  • DEVA Eczanesi Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/A (Sağlık Müd.Yanı) Tel: 0374 240 94 94
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit