• resmi ilanlar
Ebru Eyvazoğlu ebrueyvaz@hotmail.com

Düzce Sallaması

29.05.2013 10:23:35

Düzce ile ilgili daha önce yazdıklarımızdan sonra duyduk ki bir hayran kitlesi edinmişiz. Epeydir onlara seslenememiş olmanın derin üzüntüsü içinde birkaç cümle kelam etmeyi uygun gördüm.

Doğa aşığı ve turizm sevdalısı olan Düzceliler, Yedigöller’e bizden önce açtıkları yol ile ne kadar becerikli olduklarını, malum daha önce göstermişlerdi. Bolu’daki idarecilerin yıllardır süregelen  “Yolları yapmazsak kimse gidemez ve böylece doğa bozulmaz” mantığındaki mantıksızlığı bizlere gösterdikleri için aslında bu noktada Düzce’ye teşekkür etmek gerekiyor. Ortada bir maden varsa işlenmedikten sonra bir önemi kalmayacaktır. Dolayısıyla Yığılca’dan Yedigöller’e yapılan yol için söylenebilecek söz, en amiyane tabirle “Yiyemeyenin malını yerler” olur.

***

Ancak Düzcelilerin buradaki köylü kurnazlığını aynı şekilde Abant’ta da kullanmak istemesine “Yok artık” dedik hep beraber. Bolulular sessiz, munis milletir tamam da o kadar da değil. Düzce’nin Sinekli Yaylası ile Abant arasında açılacak yolun temeli, görkemli bir törenle atılmış. Düzce Valisi Adnan Yılmaz açılış konuşmasında “Kardeş ilimiz Bolu ile bir kez daha kucaklaşmak, güzelliklerimizi paylaşmak, gücümüze güç katmak için buradayız” demiş. Sayın Valimizin bu sözleri adeta nasihat cinsinden.

***

Cümleyi inceleyecek olursak:

“Kardeş ilimiz Bolu ile bir kez daha kucaklaşmak”… İyi de kucaklaşmak için neden hiç otobandan gelmiyorsunuz? Niye hep Abant’tan, Yedigöller’den yol açıp zahmet ediyorsunuz buralara kadar.

“Güzelliklerimizi paylaşmak…”

Tabi ki paylaşmak güzeldir. Biz de Allah’ın verdiğini bencilce kendimize ayırmaktan yana değiliz. Ama niye bu paylaşmak adı altındaki alış verişte, veren taraf hep biz oluyoruz? Niye siz hep eli kolu boş bizim eve, bizim oyuncaklarımızla oynamaya geliyorsunuz?

“Gücümüze güç katmak için buradayız..”

 Katalım güç katalım, şeker katalım, un katalım. Helvayı beraber yapalım. Ama niye malzemeleri hep biz alıyoruz da yemeğe gelince ortak oluyoruz?

 

Deniyor ki “Bolulular Düzce’ye karşı kin besliyor.” Kinden falan değil, sadece sürekli olarak  “enayi” yerine konulmanın ruhani ağırlığı içindeyiz.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİBEL AKAR Eczanesi Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI) Tel: 0374 250 14 20
  • GAMZE Eczanesi Karaçayır Mah.Şehit Selen Paşa Cad. Özlem Sitesi B1 Blok No:76/A Tel: 0374 222 28 82
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit