• resmi ilanlar
M. Cengiz Poyraz m.cengizpoyraz@gmail.com

AĞAÇLARA KIYMAYIN. HAYVANLARI ÖLDÜRMEYİN. MÜSLÜMANLARI ASMA-LARDA ÜZÜM.

15.04.2014 00:00:01

 

   Geçtiğimiz cuma günü namazdan sonra, Kadı Camisi önünde Mısır’da zamane firavununun asılmalarına ferman verdiği Müslüman kardeşlerimize destek vermek, dua etmek, hak indinde safımızı teyit etmek üzere bir avuç insan bir araya gelmiştik.

 

   Gelmiştik çünkü Allah c.c. “İnananlar ancak biri birlerinin kardeşidir” demişti. İnsan kardeşi idama mahkûm edilmişken bana ne diyerek işine gücüne bakabilirmiydi.

 

   529 insan demokrasilerine kast edildiği için, kurdukları meşru düzen yıkıldığı için, sokaklara dökülüp kırmadan, dökmeden direndikleri, liderlerine sahip çıkmaya çalıştıkları için asılacaklarken, boş verilebilir mi?

 

   Müslümanları ölüme mahkûm eden zamane firavunu, ihtilal yapma gerekçesini “ Müslümanlar Mısır’da hâkim duruma gelmeye başladılar. Bir devlet Başkanı mihraba geçip namaz kıldırdı. İhtilal kaçınılmazdı” diye açıklama yaptı.

 

   Bu durumda Müslümanların Mısır’lı kardeşlerinin safında olması gerekmez mi?

 

   Hele, hele kesilen birkaç ağaç için insanlar günlerce sokaklara dökülüp ölümüne nümayiş yapıyorken.

 

   İnsan sağlığını tehdit ediyor gerekçesiyle birkaç sokak köpeği öldürüldüğü için süslü püslü hanımlar, anlı şanlı beyler ortalığı biri birine katıyorken.

 

   Gariptir ki o gün çok az insan oradaydı. Hatta camiden yeni çıkmış biri “Pis Araplar “Diyordu. Hz Peygamberimiz a.s. mın Arap olduğunu aklına bile getirmeden. “ Osmanlıya ihanet ettiler. Şimdi cezalarını çeksinler” diyordu. İhanet edenlerin ihtilali yapan taraf olabileceğini hiç düşünmeden.

 

   Kendisine sözlü müdahalede bulunup tarihten ve vicdandan nasipsiz olduğunu söyledim. Çekip gitti.

 

   Çevreye, hayvanlara hatta eşcinsellere bile sahip çıkılan bir zamanda Dünyanın Müslümanlara karşı yoklarmış gibi davranmasını, batıl dinlere mensup olanların yaptığı planlı bir stratejinin gereği olarak anlayabilirim.

 

   Peki, Müslüman’ın Müslüman’a karşı duyarsızlığına, hatta düşmanca bir tavır içinde olmasına ne demeli. İşte bunu anlayamıyorum. Bu bir lanet mi acaba? Müslümanlar dinlerine ve Allah’a karşı duyarsızlaştıkları için çetin bir sınava mı tabi tutuluyorlar.

 

   Eğer varılacak sonuç bu ise topyekûn tövbe etmeli, bağışlanma dilemeliyiz. Aksi halde bu çember darala, darala bir gün bizi de içine alıverir.

 

   Sonra bir Allah’ın kulu çıkıp ta şu mazlumlara kıymayın, eziyet etmeyin demez. Maazallah Elimiz böğrümüzde kalıveririz. (Men Dakka Dukka )

 

   İnsan eşrefi mahlûkattır. Yani yaratılan tüm varlıkların en şereflisi en kıymetlisidir. Her şey,  Melekler de dâhil insan için yaratılmış, onun istifadesine sunulmuştur.

 

   Elbette boş yere hayvanlar ölmesin. Doğa tahrip edilmesin. Ama öncelikle İnsanlar ölmesin. Hele, hele insanın en kıymetlisi inanan insandır. Ona bırakın ölmeyi en küçük bir sıkıntı bile gelmesin.

 

   Zira Allah kuluna yapılan zulümü de, onu görmezden gelenleri de affetmez.

 

   Gam ve telaş sizlerden uzak olsun efendim.

   Huzur bulun, hayırla kalın.

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • rahime bayramoğlu  (17.04.2014 09:56:51)

  Sizi tebrik ediyorum.gözlerim doldu yazinizi okurken.evet insanlar ölüyo ama şunu kesinlikle söyleyebilirimki sadece insan değil insanlik ölüyor...müslümanlar ölüyor küçük melekler ölüyor.nasil olurda bukadar sessiz olabilir insanlar...çocuklar uyurken sessiz olunur ölürken değil.tüm müslüman kardeşlerimi duyarli olmaya davet ediyorum.sizede teşekkur ediyorum kaleminize sağlik....

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit