• resmi ilanlar
M. Cengiz Poyraz m.cengizpoyraz@gmail.com

İP GETİRİN ASALIM HEZEYANI.

20.05.2014 00:00:01

Ekmek parası derdinde bir şoför normal bir tempoda yoluna giderken, çocuğunun elinden tutmaktan aciz, belki de cep telefonuyla konuşan sorumsuz bir annenin tedbirsizliği sebebi ile birden yola fırlayan çocuğuna ve onu tutmak için arkasından koşan annesine çarpar. Anne ve çocuk ölür. Her şey saniyeler içinde olmuştur.  Şoför olayı çarptıktan birkaç saniye sonra ancak algılayıp durabilmiştir.

Etraftan olayı görerek koşup gelen insanlar meselenin adalet yönüne hemen sahip çıkarlar. Artık kimi savcı, kimi hâkim, çoğu da şahit ve jüri olmuştur. Allah’tan başka sahip çıkanı olmayan tek kişi artık şofördür.

Deli gibi geliyordu ilk mesnetsiz yalandır. Önce o söylenir. Sonra sırayla iddialar, öneriler sıralanır;  Yere bakın hiç iz bile yok, frene bile basmamış namussuz.  Abi kabahat bunlara ehliyet verip şoför diye ortaya salanlarda. Böylesini asacaksın azizim. Bak bir daha kaza oluyor mu. Vay vicdansız ulan hiç mi acımadın be.Vs.vs.

Birinin çıkıp” Yahu şoförün bir suçu yok. Çocuk ve anası aniden arabanın önüne fırlayıverdiler.” demesi çok nadirattandır. Herkesin vicdanı ölenin yanındadır ama bu olayda gerçek mağdur şofördür ve kazada ölen sorusuz bir annene tarafından mağdur edilmiştir

Deprem olur binalar yıkılır insanlar enkaz altında kalır ve ölür. Şimdi bir suçlu bulmak ve toplumun vicdanını rahatlatmak lazım. E o hazırdır Müteahhit.  Niye ? çünkü parayı o kazanıyor.

 İyi ama bu binayı tasarlayan mimar. Statik projesini yapan mühendis. Bu projeleri kontrol edip her şey usulüne uygundur diyen Belediyenin imardan sorumlu personeli, bittiği zaman baktık inceledik bu binada oturulabilir deyip iskan ruhsatını veren yetkili, sorumlu olan onlar değimli? İnsanlar onlara güvenip bu binalarda oturmaya başlamadılar mı?

Hayır, kimse onların yakasına yapışmaz. Yapışsa bile hemen bırakır. İlle de parayı kazanan kimse hesap ondan sorulmalıdır.

 Oysa iş adamı bu işlerin teknik boyutunu bilmez. Bu yüzdende bu gibi ayrıntıları bedelini ödeyip  diplomalı uzmanlara, mühendislere yaptırır, yetmez birde sonucu devletin görevli uzmanlarına tastik ettirir.

Sonuç; bütün bunlar bir işe yaramaz. Bina çürük, müteahhit malzemeden çalmış denir. Kimse bu malzeme çalınırken kontrolden sorumlu olanlar, binaya ruhsat verenler nerde demez. Bedel Müteahhide ödetilir vicdanlar rahat eder.

Somada bir facia meydana geldi. Çoluk çocuğunun nafakasını temin için çalışırken üç yüz bir kardeşimiz şehit oldu Allah gani, gani rahmet eylesin. Geride kalanlarına sabır metanet ve kolaylıklar ihsan etsin.

Bu elim hadisenin neden ve nasıl olduğu hakkında henüz kesin bir bilgi yok. Patlayan Gaz mı? Toz mu? Trafo mu? Net bilinmiyor. Net sonuç beklide haftalar hatta aylar sonra yangın tamamen söndürülüp galerilerde detaylı inceleme yapıldıktan sonra anlaşılacak.

Ama olayın duyulmasından bir saat sonra kazanın tedbirsizlikten, işverenin kömürü ucuza mal etmek istemesi yüzünden, ocakta yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığından, Devletin yapıldığını söylediği denetlemelerin sağlıklı olmadığından dem vurulmaya başlandı ve ortalık toz duman oldu.

Öyle gürültü çıkarıldı Uzmanların bu konuda verdikleri bilgiler her kes tarafından duyulamadı.  Televizyonlar olayın dram boyutunu öyle ajite ettiler ki acımıza acı katıldı. Ülkemiz dünyaya ayıplı ilan edildi.

Bu kimin işine yarıyor dersiniz. Bekleyip görsek. Bir eksik ve ihmal bulunursa sorumlusundan hesap sorulsa, daha da önemlisi bu büyük gürültü henüz patlayıp çatlamamış madenlerin eğer varsa eksikliklerinin giderilmesi için çıkarılsa.

Hayır. Göreceksiniz bir ay sonra hiç kimse ne madencilerin çalışma şartlarından ne de madencilerin dul ve yetimlerinin ne halde olduğundan söz etmeyecek. Bu gün hem üzülüyor görünüp hem de o insanlara al şu da benim desteğim olsun diyemeyenler, yarında ağıt yakacak başka konular bulacaklar.

   Sonuç olarak her kesi itidalli olmaya, Soma şehitlerimize duaya, Ailelerine maddi yardımda bulunmaya, sesi ve gücü yetenlerin henüz hayatta olan bütün işçilerin çalışma koşullarını inceleyip iyileştirilmesi için çalışmaya davet ediyor, Ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, geride bıraktıklarına da sabır ve kolaylıklar diliyorum.

   Gam ve telaş sizlerden uzak olsun efendim.

   Huzur bulun, hayırla kalın.

 

 

 

    

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • ÜNAL Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı) Tel: 0374 270 10 42
  • SÜMER Eczanesi Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI) Tel: 0374 215 92 38
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit